Jste zde » úvod profily Andrej Funk články

Andrej Funk - články

Khao Yai – nejstarší národní park v zemi slonů a gibonů

Andrej Funk 12.04.2011 Zobrazeno 2213 × Komentováno: 0 ×

Tento článek byl publikován v časopise Živa (Andrej Funk, Kateřina Koláčová, 2011: Khao Yai – nejstarší národní park v zemi slonů a gibonů. - Živa, 59 (2): 94-97): Thajsko stále častěji vyhledávají i čeští turisté – vyznavači pláží a orientální exotiky. Mnozí přírodovědně zaměření cestovatelé proto bohužel vnímají tuto zemi jako příliš turisticky exponovanou a zároveň vědecky už dostatečně probádanou a upřednostňují jiná místa. Objevy nových druhů velkých savců, které se nedávno podařily např. v Annamském pohoří na pomezí Laosu a Vietnamu, lze už z rychle se rozvíjejícího Thajska očekávat asi jen těžko, přesto jsou odsud v současnosti téměř každoročně popisovány nové druhy plazů a jiných menších živočichů. Pokud jde o poznávání různých podob tropické přírody jihovýchodní Asie, je možné tuto zemi doporučit, protože má rozsáhlou síť více než 100 národních parků a několika desítek dalších chráněných území, často s rozvinutou infrastrukturou pro návštěvníky. Jedním z nejznámějších a snadno dostupných (z Bangkoku pouhé dvě až tři hodiny jízdy) je Khao Yai – nejstarší (založen v r. 1962) a druhý největší (2 168 km2) národní park v Thajsku a svým rozsa­hem i charakterem jedno z nejvýznamnějších chráněných území jihovýchodní Asie. Proto byl v r. 2005 společně s několika sousedními parky a rezervacemi zařazen na seznam světového přírodního dědictví UNESCO jako chráněný lesní komplex Dong Phayayen – Khao Yai o celkové rozloze 6 155 km2.

Zobrazit celý článek

Phyllodactylus reissii Peters, 1862, gekon guayaquilský

Andrej Funk 20.01.2008 Zobrazeno 6387 × Komentováno: 0 ×

P_reissii_01.jpgČeleď: Gekkonidae (gekonovití) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři].

Výskyt: v horách v pohraničí Ekvádoru a Peru v okolí řeky Rio Chinchipe Chanchamayo v nadmořské výšce nad 2 000 m. Typová lokalita je poblíž Guayaquil v Ekvádoru. Zavlečen byl i na Galapážské ostrovy.

Zobrazit celý článek

Chondrodactylus angulifer Peters, 1870, gekon

Andrej Funk 08.01.2008 Zobrazeno 7609 × Komentováno: 0 ×

cha_t.jpg

Čeleď: Gekkonidae (gekonovití) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři].

Výskyt: jihozápadní Afrika - poddruh C. a. angulifer Peters, 1870 poušť Kalahari na severu JAR, v jižní Botswaně, jižní a východní Namibii a C. a. namibensis Haacke, 1976 poušt Namib v západní Namibii.

Zobrazit celý článek

Uroplatus sikorae sameiti Böhme et Ibisch, 1990 – Ploskorep Sameitův

Andrej Funk 28.08.2007 Zobrazeno 8421 × Komentováno: 0 ×

sikorae_t.jpgČeleď: Gekkonidae (gekonovití), podčeleď Gekkoninae (gekoni praví) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři].

Výskyt: Tento poddruh byl objeven na ostrově Nosy Boraha při pobřeží východního Madagaskaru, jednotlivá zvířata byla postupně nalezena i na dalších místech severovýchodního a severního Madagaskaru. Žije spíše v nížinných polohách tropického deštného lesa.

Zobrazit celý článek

Goniurosaurus luii Grismer, Viets et Boyle, 1999 – Gekončík čínský

Andrej Funk 28.08.2007 Zobrazeno 11112 × Komentováno: 0 ×

luii_t.jpg

Čeleď: Eublepharidae (gekončíkovití), podčeleď Eublepharinae (gekončíci praví) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři].

Výskyt: Jihovýchodní Čína - provincie Guangxi, okolí Longzhou a Pingxiang. Dříve se uváděl i z jihu ostrova Hainan, ale zde pravděpodobně nežije. (pozn. nově byl doložen ze severního Vietnamu, viz Čambal S.: Živa 2007/3)

Zobrazit celý článek

Mindo-Nambillo: pokus o záchranu biodiverzity

Andrej Funk 08.08.2007 Zobrazeno 7372 × Komentováno: 0 ×

Ekvádor je na jihoamerické poměry malá země (jen asi 3,5x větší než ČR), ale jeho význam pro biodiverzitu celého kontinentu i jiných částí světa je neobyčejně velký. Spolu se sousední Kolumbií jsou na jeho území hned dvě oblasti (celkem ze 34 na světě) označované jako horká místa bio­diverzity (biodiversity hotspots).

Zobrazit celý článek

Druhová pestrost (nejen) obojživelníků a plazů v Los Llanos

Andrej Funk 16.07.2007 Zobrazeno 9253 × Komentováno: 0 ×

Rozlehlé venezuelské nížinaté pláně Los Llanos jsou společně s Pantanalem na pomezí Bolívie, Paraguaye a Brazílie (Živa 2005, 2: 93-96) proslulé jako místo, kde je možné poměrně snadno pozorovat největší množství různých obratlovců v rámci celé Jižní Ameriky. Čím je to způsobeno? A jaká je skutečná druhová pestrost Los Llanos ve srovnání s ostatními venezuelskými bioregiony? Přiblížit si to můžeme na některých skupinách zvířat, např. na obojživelnících a plazech.

Zobrazit celý článek

Anolis z guatemalských mlžných lesů

Andrej Funk 16.07.2007 Zobrazeno 6961 × Komentováno: 0 ×

  Andrej Funk, Milan Putz

(podle časopisu Živa, 2004, číslo 4: 174-175)

Anolisové jsou většinou poměrně malí ještěři převážně z neotropické oblasti (Jižní a Střední Amerika). Dříve byli řazeni jako podčeleď Anolinae či Polychrotinae k čel. leguánovití (Iguanidae), nyní jsou obvykle vyčleňováni jako samostatná čel. Polychrotidae (Frost a Etheridge 1989). Od ostatních leguánovitých ještěrů se liší přísav­nými lamelami na spodní straně prstů, snůš­kami obsahujícími obvykle jediné vej­ce či vzájemnou komunikací pomocí vztyčitelné, různě barevné kožní duplikatury (tzv. hrdélka) na hrdle. Mají také velkou schopnost barvoměny.

Zobrazit celý článek

Coleonyx elegans Gray, 1845 – Gekončík mexický

Andrej Funk 25.11.2004 Zobrazeno 11874 × Komentováno: 0 ×

Akvárium terárium, Praha, 47 (1): 46

Žijí v podrostu tropických deštných lesů, ale i tropických a subtropických méně vlhkých lesů, na okrajích lesů, lesních mýtinách, v parcích a na zahradách, ukrývají se pod kameny a padlými kmeny. Mají noční aktivitu, nešplhají po skle. Terárium s větší plochou dna, hlubší vrstvou rašeliny ...

Zobrazit celý článek

Dokonalé mimikry Brookesia decaryi

Andrej Funk 25.08.2004 Zobrazeno 8297 × Komentováno: 0 ×

Akvárium terárium, Praha, 2003, 46 (9): 62

Madagaskarská brokesie ankarafantsická (Brookesia decaryi ANGEL, 1938) patří mezi trpasličí chameleony z podčeledi Brookesinae, kteří obývají většinou podrost lesů, kde často lezou přímo na zemi mezi spadaným listím, větvičkami apod. Díky tomu mají dokonalé mimikry, tedy vzhled a zbarvení těla připomínající jejich životní prostředí

Zobrazit celý článek

<< < 1 2 3 > >>