Jste zde » úvod profily Jakub Karásek články II. ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů v ZOO Ostrava

II. ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů v ZOO Ostrava

Autor: Jakub Karásek 10.04.2005 Kategorie: jiný

03_1.jpgPo loňském úspěšném pokusu uspořádat v naší zoo přednášky, tématicky zaměřené na plazy, byla letos akce zopakována. Přesto, že začátek první z přednášek byl až v sobotu v 9:00, začali se jak přednášející, tak posluchači sjíždět do Ostravy již v pátek. Jednalo se o teraristy z odlehlejších částí naší republiky.

Následující den začal maraton přednášek svým příspěvkem Andrej Funk (Praha). Jeho povídání se týkalo expedice za plazy a jinými živočichy do jižního Mexika a Guatemaly. Přes počáteční technické problémy se přednáška povedla, což bylo patrné z hrobového ticha a plné soustředěnosti všech přítomných posluchačů.

01.jpg
Andrej Funk

Po krátké, cca 10-ti minutové přestávce následovalo seznámení s chovem a odchovem gekona pocházejícího z Nové Kaledonie, jehož latinský název zní Rhacodactylus chahoua. Jiří Hošek (Ostrava) zde vylíčil své radosti i strasti s chovem tohoto neobvyklého druhu gekona.

Poté následovala dlouho očekávaná přednáška o „šípových“ žabkách z čeledi Dendrobatidae, kterou si připravil jejich dlouholetý a hlavně úspěšný chovatel, pan Miloslav Makovec (Brno). Na této přednášce kulminoval počet posluchačů, který končil na čísle 62 (loni 47 návštěvníků).

02.jpg
Miloslav Makovec

Další přednášky byly, vzhledem časovému presu, přesunuty na odpolední část. Po přestávce na oběd, která trvala hodinu, následovalo povídání o dalším vzácném druhu gekona. Tentokrát se jednalo o druh Eurydactylodes agricolae jehož chovatelem je Tomáš Drabina (Ostrava). Tento malý druh gekona, vyznačující se velmi zvláštním způsobem obrany před predátory, byl rovněž publikem přijat velmi kladně.

04.jpg
Tomáš Drabina

Dále pokračoval Jan Přerost (Hostouň, okr. Domažlice). Jakožto jeden z našich předních chovatelů varanů, bylo nasnadě i téma jeho prezentace. Varan timorský - Varanus timorensis je malý druh varana, dorůstající pouze kolem 60-ti centimetrů a všichni jsme byli seznámeni s podmínkami chovu a odchovu těchto zvířat.

06.jpg
Jan Přerost

Po této přednášce přišel na řadu první zástupce hadů. Richard Valko (Nýdek, okr. Frýdek-Místek) přispěl svou "trochou do mlýna" povídáním o úspěšném odchovu Eryx conicus, který je přes své malé rozměry blízkým příbuzným hroznýšů a krajt.

05.jpg
Richard Valko

Tato přednáška měla přednáškovou část tohoto setkání ukončit, nicméně nás ještě v rychlosti seznámil Jan Přerost(viz výše) s problémem zadržení snůšky u užovky druhu Elaphe helena.

Po posledním příspěvku se zbylí účastníci přesunuli do restaurace U jelena, jenž sousedí se zoologickou zahradou, kde probírali získané dojmy z proběhnuvší akce. V neděli dopoledne se do svých domovů rozjeli i poslední účastníci a II. ročník přednáškového setkání teraristů byl oficiálně ukončen.

Celá tato akce je nezisková, návštěvníci platili pouze vstup do zahrady a v místě konání byla kasička na dobrovolné vstupné, které bylo použito k hrazení cestovních nákladů přednášejícím. Závěrem bych chtěl dodat, že celá akce proběhla díky spolupráci zoologické zahrady Ostrava, která poskytla zázemí a spolku chovatelů kolem stránek www.reptarium.cz.

Jelikož mě předchozí dva ročníky přesvědčily, že tato akce má smysl, tak připravuji na poslední únorový víkend roku 2006 třetí ročník. V současné době mám již některé nabídky na předvedení své prezentace a to jak ze stran zoologických zahrad, tak ze stran soukromých chovatelů.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.