Jste zde » úvod profily Jakub Karásek články Užovka stromová (Elaphe longissima)

Užovka stromová (Elaphe longissima)

Autor: Jakub Karásek 14.02.2003 Kategorie: hadi

Dvě století před naším letopočtem byl tento had chován v chrámech jako posvátný živočich. Římané věřili, že se bůh lékařství Aeskulap objevoval v podobě hada. Znak zdravotníků dodnes nese symbol hada omotaného kolem hole. Tento had byl později určen jako Elaphe longissima.

Užovka stromová je rozšířena od španělského Katalánska, přes jižní Evropu, blízký Východ, až po severozápadní Irák. V Evropě, na severním okraji svého výskytu, zasahuje až na jižní Moravu (Podyjí) a jižní Slovensko (Podunajská nížina).

Elaphe longissima dorůstá délky 1,8 až 2 metry. V ojedinělých případech až 2,3 m. Zbarvení přechází od odstínů hořčicové, zelené, hnědé, až po černou barvu. Stejně jako užovka obojková (Natrix natrix), má i užovka stromová za hlavou dva žluté pruhy ve tvaru půlměsíce.

Pro chov jednoho páru zařídíme terárium o rozměrech min. 100x60x100 cm. Jako podklad použijeme lesní hrabanku smíchanou s pískem, štěrkem nebo podobnými materiály. Lesní hrabanka může být nahrazena lignocelem, jenž výborně zadržuje vlhkost. Chovnou nádrž vybavíme dostatečným množstvím větví a nádrží na vodu. Teplotu udržujeme v rozmezí 25-28° C přes den a 19-21° C v noci. Terárium 1-2 krát týdně rosíme. Pro zdraví a zajištění úspěšného odchovu je nutné zimování. Mladé hady necháváme zimovat až v druhém roce jejich života.

Ke zkrmení předkládáme hlodavce přiměřené velikosti. Mláďata se v přírodě živí ještěrkami a proto je zpočátku nutné násilné krmení myšími holaty. Po určité době mladí jedinci holatům přivyknou a začnou žrát sami.

Páření probíhá na jaře, začátkem dubna. Gravidní samice po uplynutí 85-95 dnů snáší až 10 podlouhlých vajec. Mladé užovky se líhnou při okolní teplotě 28° C za 60-65 dní. Mláďata měřící 35-40 cm vyhledávají úkryty, na což je potřeba přihlédnout při odchovu v zajetí a vybavit terárium kousky kůry, vytvořit skalku, apod.

V rámci České republiky žijící populace Elaphe longissima, je chráněna úmluvou o ochraně zvířat a rostlin CITES a je vedena v "kolonce" kriticky ohrožený druh. Tímto je lov a obchodování s tímto druhem přísně zakázán. V zajetí se však chová registrovaná populace původem z Balkánu. Bohužel stavy hada "Hospodáříčka", jak jej staří Slované nazývali, v přírodě neustále klesají a proto nezbývá než doufat, že tento a nejen tento druh zůstane zachován jak v přírodě, tak v našich teráriích pro budoucí generace.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.