Jste zde » úvod profily Jakub Karásek články

Jakub Karásek - články

IV ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů

Jakub Karásek 26.04.2007 Zobrazeno 9148 × Komentováno: 3 ×

Dne 3.3. 2007 se uskutečnil IV. ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů v Ostravě. V minulých letech jsme měli potíže s výběrem vhodného místa, které by splňovalo náročné podmínky pro pořádání takovéto akce. Začínali jsme v ZOO Ostrava, kde proběhly první dva ročníky. Poté jsme se stěhovali do Kulturního domu města Ostravy. Bohužel ani jedna z těchto lokalit neodpovídala našim představám. V okolí zoologické zahrady jsme nebyli s to, zajistit odpovídající občerstvení. Účastníci zvláště druhého ročníku si určitě pamatují o čem zde píšu. Přestěhovat se do KD města Ostravy nám přišlo jako dobré řešení zvláště proto, že se ve stejném termínu konala teraristická burza ve stejné budově, takže se zájemci o přednášky mohli během pár minut přesunout z prvního patra do přízemí a tím takříkajíc "zabít dvě mouchy jednou ranou". Bohužel jsme za tyto prostory museli zaplatit nemalý nájem rovněž zde vyvstal problém s občerstvením.

Zobrazit celý článek

Laemanctus serratus Cope,1864

Jakub Karásek 25.02.2007 Zobrazeno 14269 × Komentováno: 0 ×

LaemanctusTento druh se vyskytuje na území Jižního Mexika, Hondurasu, Belize až po Guatemalu. Je to typický obyvatel deštných pralesů, tělesnou stavbou přizpůsobený k arborikolnímu způsobu života. V husté spleti pralesních porostů jsou tito ještěři prakticky neviditelní, což jim umožňuje přežití. I přesto jsou ve své domovině častou kořistí dravých ptáků, malých šelem a plazů. Čerstvě vylíhlá mláďata se také stávají potravou větších pavouků.

Zobrazit celý článek

Sphaerodactylus elegans MACLEAY 1834

Jakub Karásek 19.02.2007 Zobrazeno 13397 × Komentováno: 1 ×

s_elegans_01.jpgPůvodně byl tento druh bez poddruhů. V roce 1985 provedli Schwartz & Garrido revizi a S.elegans rozdělili na dva podruhy. Sphaerodactylus elegans elegans a Sphaerodactylus elegans punctatissimus,který byl ze samostatného rodu Sphaerodactylus punctatissimus degradován na poddruh. Toto rozdělení potvrdili v roce 1991 Connant & Collins.

Zobrazit celý článek

Vyhodnocení Vánoční soutěže.

Jakub Karásek 06.01.2007 Zobrazeno 6030 × Komentováno: 14 ×

Před Vánocemi proběhla na Reptáriu vědomostní soutěž  pro děti a mládež. Celkem obsahovala dvacet pět otázek z celého záběru teraristiky. Ihned po vystavení soutěžních otázek začala strmě narůstat křivka počtu zobrazení těchto otázek a rovněž počet stažení  formuláře, do kterého se měly otázky psát, dosáhl poměrně vysokého čísla cca 300.

Zobrazit celý článek

II. ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů v ZOO Ostrava

Jakub Karásek 10.04.2005 Zobrazeno 7406 × Komentováno: 0 ×

03_1.jpgPo loňském úspěšném pokusu uspořádat v naší zoo přednášky, tématicky zaměřené na plazy, byla letos akce zopakována. Přesto, že začátek první z přednášek byl až v sobotu v 9:00, začali se jak přednášející, tak posluchači sjíždět do Ostravy již v pátek. Jednalo se o teraristy z odlehlejších částí naší republiky.

Zobrazit celý článek

Ztráta pigmentu u adultního samce Python reticulatus v ZOO Ostrava

Jakub Karásek 03.03.2004 Zobrazeno 8700 × Komentováno: 1 ×

V ZOO Ostrava je chován pár Python reticulatus od roku 1995. Expoziční terárium o rozměrech cca 2,5×2×2 m je umístěno v pavilonu nosorožců a hrochů. Ve své expozici mají hadi možnost využití bazénku, dekoraci zajišťují větve a umělé rostliny. Stěny terária jsou obloženy kůrou a z části také rákosovou rohoží. Jako substrát používáme tzv. kůrovou mulč. Vyhřívání zajišťuje topná rohož v podlaze a také jedna běžná žárovka, zavěšená od stropu.

Zobrazit celý článek

Rod Vipera

Jakub Karásek 13.07.2003 Zobrazeno 8396 × Komentováno: 0 ×

Tento rod zahrnuje 24 druhů, žijících převážně v Evropě a Asii. Pouze dva druhy zasahují až na sever Afriky. Jsou to Vipera latastei a Vipera monticola. Celý rod obsahuje tyto druhy:

V. albicornuta, V. ammodytes, V. aspis, V. barani, V. berus, V. bornmuelleri, V. darevskii, V. dinniki, V. ebneri, V. eriwanensis, V. kaznakovi, V. latastei, V. latiffi, V. lotievi, V. monticola, V. nikolskii, V. palestinae, V. pontica, V. raddei, V. renardi, V. seoanei, V. ursinii, V. wagneri, V. xanthina.

Zobrazit celý článek

Užovka stromová (Elaphe longissima)

Jakub Karásek 14.02.2003 Zobrazeno 9938 × Komentováno: 0 ×

Dvě století před naším letopočtem byl tento had chován v chrámech jako posvátný živočich. Římané věřili, že se bůh lékařství Aeskulap objevoval v podobě hada. Znak zdravotníků dodnes nese symbol hada omotaného kolem hole. Tento had byl později určen jako Elaphe longissima.

Zobrazit celý článek

Napadení Gonyosoma oxycephala Elaphe bimaculata

Jakub Karásek 01.12.2002 Zobrazeno 8426 × Komentováno: 0 ×

Dne 7.11.2002 jsem po osondování rozdělil pět kusů Gonyosoma oxycephala do dvou terárií podle pohlaví. Tři samci byli umístěni v samostatném teráriu. Dvě samice byly z nedostatku místa umístěny spolu s párem Elaphe bimaculata. Koexistence těchto dvou druhů probíhala bezproblémově do 20.11.2002.

Zobrazit celý článek