Jste zde » úvod profily Tomáš Drabina články Chov a odchov Uroplatus phantasticus

Chov a odchov Uroplatus phantasticus

Autor: Tomáš Drabina 10.01.2004 Kategorie: gekoni

Po dobrých zkušenostech s chovem Uroplatus lineatus a úspěšných odchovech Uroplatus henkeli jsem se odhodlal i k chovu Uroplatus phantasticus.

Měl jsem velké štěstí, že se mi podařilo získat zvířátka od Vaška Hottmara - krásná, zdravá a silná - skvělý základ pro chov. Doma jsem ve svém panelákovém bytě našel klimaticky nejvhodnější místo a umístil tam pro ně terárium (50x45x50cm). Dovnitř jsem umístil jako substrát rašelinu, několik tenkých větví, korkovou větev, umělé a živé rostliny. Větrání je pouze z horní strany (celý strop je z pletiva). Světelný a tepelný zdroj - bodovou žárovku 25W - jsem umístil mimo terárium nad levý zadní roh terária. Samozřejmě nechybí miska na vodu, ze které chodí gekoni pravidelně pít. Večer vždy celé terárium vydatně rosím.

 

up2.jpg

 

Vrátil bych se konstrukci větrání - pletivo pouze z horní strany se mi velmi osvědčilo. Terárium jsem doma umístil na zem pod okno, které méně či více na noc otvírám a chladnější vzduch proudí do terárka a zůstává v něm. Tím se mi podařilo dosáhnout výraznějších nočních teplotních poklesů - na 17-18 °C - bez velkého průvanu. Přes den se teploty pohybují od 28 do 22 °C v závislosti na vzdálenosti od žárovky.

 

terarium.jpg

 

Uroplaty krmím výhradně cvrčky, které vždy obaluji v Nektonu MSA. Pravidelně dávám kapičku AD3 a tekutého kalcia.

Gekoni si brzy v teráriu našli svá oblíbená místa a na těch vždy tráví den. Večer po zhasnutí světel terária i bytu začínají být aktivní a přijímají potravu. Během srpna jsem pozoroval nezvyklou denní aktivitu samice, která prolézala terárium po zemi a k mému překvapení během dne snesla vajíčko. Nebylo zahrabáno do substrátu, ale pouze ukryto pod listy rostlin.

 

up1.jpg

 

Hned následující noc jsem pozoroval i páření se samcem. I další snůšky samice vždy snesla přes den, což je velmi zajímavé protože běžně se přes den vůbec nehne.

Vejce jsem umístil do menší krabičky se substrátem Seramis mírně navlhčeným. Teploty během inkubace se přes den pohybovaly maximálně na 25 °C a noci okolo 19-20 °C. Po 74 dnech se vylíhlo první mládě Uroplatus phantasticus. Ještě ten den se mládě svléklo a další den začalo přijímat potravu - nejdříve octomilky a později malé cvrčky.

 

mlade.jpg

 

Osobně si myslím, že chov a odchov gekonů rodu Uroplatus je stále více či méně náhodnou záležitostí a velmi bych uvítal osobní zkušenosti jiných chovatelů s těmito krásnými a zajímavými gekony.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.