Jste zde » úvod profily Tomáš Drabina články Burza v Hammu jaro 2003.

Burza v Hammu jaro 2003.

Autor: Tomáš Drabina 31.03.2003 Kategorie: jiný

Chtěl bych uvést několik postřehů z jarní burzy v německém Hammu. Už jsem tuto akci navštívil 6x a tak jsem sebral odvahu o této události napsat.

Z Ostravy je to do místa konání burzy 1200 km, takže nejdříve každého českého teraristu čeká pěkně dlouhá noční cesta autem. Navigace bez problémů, na internetu je přehledný plánek města s vyznačenou halou. Letos už na parkovišti čekalo překvapení. Bohužel nepříjemné. Němečtí celníci neomylně odchytávali všechny přijíždějící auta s českou SPZ. Okoukli kufr, přeptali se na alkohol, zbraně a drogy, opsali si poznávací značku a čekali na dalšího. Bezva začátek.

tudy_dovnitr.jpg
Tudy se jde dovnitř.

Do desáté hodiny, kdy burza začíná, se vždy sjede opravdu velké množství lidí a aut. Chcete-li se dostat na burzu mezi prvníma, je nutno stát nejméně jedna a půl hodiny napřed u vchodu. Pokaždé se postupně vytvoří téměř 100 metrová řada čekajících lidí. Velká tlačenice a trochu nervozity v davu a jste uvnitř. Tím končí ty méně příjemné věci a začíná to pravé "šílenství". Pak už jenom koukáte na množství zvířat, pomůcek a knih.

hlavni_hala.jpg
Hlavní hala.

Nabídka je opravdu velmi široká. Osobně jsem zaměřen na gekony a nikdy jsem nebyl zklamán. Každého jistě potěší druhové množství felzum - opravdu radost pohledět. Kromě druhů běžných i na našich burzách byli v nabídce Rhacodactylové v pěti druzích, několik druhů Oedur a dokonce několik druhů Nephrurů. Pokaždé také několik druhů Uroplatů a Paroedur. Zvířata z Madagaskaru jsou vždy v nabídce hojná a druhově rozmanitá. Vždy jsem byl překvapen širokou nabídkou chameleonů jak importovaných, tak odchovaných. U nás nevídaná je nabídka varanů v mnoha druzích a velikostech. Moře hadů a mraky žabek. Pozastavit se musím u nabídky krmného hmyzu - paráda! Seženete všechno a v libovolném množství - cvrčky, sarančata, červy, myši, potkany ..... Pro chovatele chameleonů skvělou věc - nelétavé mouchy domácí. Velmi slušná je nabídka terárií - zařízená, nezařízená, malá, velká i téměř gigantická. Všechny možné druhy substrátů, větví, korků, kamenů .... Určitě potěší nabídka pomůcek, světel, žárovek, zářivek, teploměrů, inkubátorů... A těch knížek! To nejde ani popsat, prostě moc.

chameleoni.jpg
Takto se nabízejí mladí chameleoni.

Za zmínku stojí také to, že neuvidíte zvířata namačkané v bedničkách jako sardinky. To je tam prostě zakázáno. Jedno zvíře = jedna krabička. Jakási kultura prodeje je prostě vyšší. Prodeji jedovatých zvířat je vyhrazena zvláštní místnost.

vitriny.jpg
Jaký rozdíl od krabic na našich burzách.

Ovšem po dvou, třech hodinách je už množství lidí opravdu veliké a vy už toho máte dost. I přesto, že hala je na naše poměry obrovská, je už opravdu husto a pohyb obtížný. Při odchodu z haly vás čeká opět překvapení - fronta lidí se vůbec nezmenšila, spíše naopak. Po třech hodinách konání stále čeká na vstup stometrový zástup němců. Zřejmě si front neužili jako my a tak jim to nevadí.

O cenách jsem záměrně nepsal. Drahota či láce je relativní a funguje tam celkem dobře zákon nabídky a poptávky. Záleží tedy na každém osobně co koupí a co už ne.

Já osobně mohu návštěvu jen doporučit. Je na co koukat a když je za co, tak i kupovat.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.