You are here » home profiles Jakub Karásek articles Napadení Gonyosoma oxycephala Elaphe bimaculata

Napadení Gonyosoma oxycephala Elaphe bimaculata

Author: Jakub Karásek 01.12.2002 Category: snakes

Dne 7.11.2002 jsem po osondování rozdělil pět kusů Gonyosoma oxycephala do dvou terárií podle pohlaví. Tři samci byli umístěni v samostatném teráriu. Dvě samice byly z nedostatku místa umístěny spolu s párem Elaphe bimaculata. Koexistence těchto dvou druhů probíhala bezproblémově do 20.11.2002. V 18.46 bylo pozorováno napadení Gonyosomy oxycephala oběma(!) kusy Elaphe bimaculata. 1,1 Elaphe bimaculata byli obtočeni ve smyčkách kolem středu těla 0,1 Gonyosoma oxycephala. Ani jeden z nich nebyl do Gonyosoma oxycephala zakousnut. Při oddělování byl cítit velký tlak (jako při škrcení myši). Gonyosoma oxycephala se snažila dostat ze sevření pokusy o otáčení kolem vlastní osy a kousáním. Elaphe bimaculata také byly potřísněny obranným sekretem.

Možnost pokusu o mezidruhovou kopulaci zcela vylučuji vzhledem k tomu,že se u Elaphe bimaculata jedná o prokazatelný pár. Nabízí se pouze možnost napadení s cílem Gonyosoma oxycephala pozřít, což je u Elaphe bimaculata ojedinělý jev, jelikož se tito hadi již od narození živí savci (mláďata také hmyzem.-vlastní pozorování).

Chci zdůraznit, že Elaphe bimaculata byly dva dny před popisovaným incidentem nakrmeny polodospělými myšmi. Z důvodu, že jsem nechtěl riskovat ztrátu hada, není k popisované situaci žádná fotodokumentace.

Poznámky:
Elaphe bimaculata - 1,0 cca 45 cm, 0,1 cca 50 cm
Gonyosoma oxycephala - 0,1 cca 50 cm
Velikost terária - 100x60x70

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.