You are here » home profiles Jaroslav Forejt articles Odčervení Physignathus cocincinus

Odčervení Physignathus cocincinus

Author: Jaroslav Forejt 07.08.2006 Category: lizards

Asi před 4 měsíci jsem si k samci kterého jsem měl již přes rok dokoupil samici agamy kočičinské. Byl to jedinec veliký 50 cm a pocházel z odchovné farmy v Indonésii. Prodejce pravil, že to je bezproblémové zvíře, žeroucí, vitální. Bohužel opak byl pravdou. Vitální byla, ale s krmením byl veliký problém. Hniloba tlamy se naštěstí neprojevila, jelikož jsem ihned poraněnou dáseň mazal antibiotickou mastí. Za další měsíc jsem dokoupil druhou samici od jiného prodejce, ale také z farmy. Choval jsem je v odděleně v plastových boxech. Příznaky v chování byly u obou samic stejné.

Přistoupil jsem tedy k násilnému krmení, což nebyl až takový problém. Samice otevíraly samy tlamu a po vložení cvrčka či švába jej pozřely. Vitamínový přípravek polkly také bez problémů. Po výstavbě terária pro celou skupinu, jsem se rozhodl je umístit všechny tři (1,2) dohromady. Myslel jsem, že pokud budu krmit samce z pinzety a samice budou hladové vrhnou se také na potravu. Bohužel opak byl pravdou. Samec žral dále, ale samice se přemluvit nedaly ani po týdenní hladovce. Proto jsem nadále krmil násilím. Při násilném krmení snědla každá samice 10 – 15 cvrčků (A. domestica), nebo 5-7 středních švábů (B. dubia). Toto krmení však bylo velmi pracné a zabíralo mnoho času, který jsem mohl vynaložit na ostatní zvířata. Později mě navštívil kamarád, který chová Krajty zelené, obdivoval můj chov agam a jejich terárium. Vyprávěl jsem mu o mém problému. Doporučil mi, abych je odčervil. Prý alespoň preventivně.

K odčervení jsem použil přípravek Caniverm. Před aplikací jsem zvířata oddělil do jednotlivých hygienických boxů. Jako vybavení jim posloužila jedna větev napříč umístěná a pod ní bazének s vodou. Boxy jsem vytápěl jedním topným kabelem 15 W, který byl natažený ve smyčce pod všemi třemi nádržemi. Samce, který byl větší, jsem dal do celoskleněného terária se stejným vybavením jako u plastových nádrží. Tableta Canivermu je pro zvířata ve velikosti 2 Kg. Samice vážily zhruba 120 g proto jsem jim dal 1/10 tablety a samec měl okolo 350 g a tak dostal 1/5 tablety. Dělení bylo velmi obtížné a tak dávka nebyla přesná, ale prý není až tak snadné zvířata předávkovat. Agamám jsem prášek vložil do tlamy a nechal zapít vodou z injekční stříkačky bez jehly. Je nutné kontrolovat aby to opravdu spolkly a nevyplivly. Nyní jsem čekal na trus. U jedné agamy byli vidět cizopasníci v trusu u druhé a u samce nic nebylo. Během týdne samice samy pozřely myší holátko i několik švábů. Další odčervení následovalo po dvou týdnech. Mezitím jsem terárium vyklidil a dezinfikoval slabým roztokem Spitadermu. Po druhém odčervení jsem všechny jedince přendal zpět do terária. Zde samice z pinzety potravu odmítaly, proto jsem vždy samce nakrmil do sytosti a samicím nasypal krmení do misky, ze které to vždy sežraly. Dnes si již samice vezmou krmení z pinzety a tak není již žádný problém s dávkováním potravy. Další odčervení budu praktikovat po půl roce od prvního podání tablety.

Myslím si, že tento postup se dá praktikovat u všech plazů dovezených buďto z volné přírody nebo odchovných farem. Jen bych ještě doporučil udělat rozbor trusu, kde vám v laboratoři určí přímo druhy cizopasníků a navrhnou léčení. Mě zabrala tato „samoléčba“ ale kdo chce mít jistotu a přesnou diagnózu ať si rozbor trusu udělá, není to nákladná záležitost a zvláště u dražších a ojedinělých druhů se vám vyplatí. Jedna z mých samic je již v pokročilém stádiu březosti, takže je v chovu zřejmě vše v pořádku.

Přeji mnoho štěstí a úspěchu v chovu.

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.