You are here » home profiles Jaroslav Forejt articles Hemitheconyx caudicinctus (Dumeril 1851) - eublepharinae

Hemitheconyx caudicinctus (Dumeril 1851) - eublepharinae

Author: Jaroslav Forejt 05.03.2006 Category: geckos

Gekončík africký je jedním ze dvou rodových zástupců Afrického kontinentu. Dříve byl často importovaný do naší země a hojně chovaný. Dnes se již do našich chovů znovu vrací. Není nikterak náročný na chov a při dobré péči se dočkáte i odchovů. Dále je zajímavý tím, že mu musíte vytvářet období dešťů a sucha, které se v Africe střídají. Tento aspekt trochu znáročňuje chov, ale mění chov například od asijských nebo amerických gekončíků. Je to velmi klidný gekončík a doufám, že si ho zamilujete stejně tak jako já, proto si pojďme něco málo o jeho chovu povědět

 

Výskyt

Hemitheconyx caudicinctus žije v západní Africe, hlavně Senegalu, Kamerunu a Somálsku. Žije nočním životem v savanách, řídce porostlých oblastech a skalnatých oblastech. Přes den je schovaný pod kameny, ve skalních puklinách a jiných prohlubních. Na lov se vydává až později po setmění.

 

Popis

Gekončík africký je středně veliký gekon dorůstající velikosti 22 – 24 cm. Tělo je robustní a delší než ocas. Asi 2/3 délky připadá na tělo. Hlava je mohutná a dobře oddělená od těla. Zbarvení je dáno barvou šupin, které tvoří pokožku gekončíků. Základní zbarvení je tmavě žluté, spíše však do světle hněda. Na tomto podkladu se nachází za hnědě zbarvenou hlavou dva výrazné tmavě hnědé pruhy olemované jednou řadou bílých šupin. Pruhy jsou vykreslené do špičky spojující se u páteře. Někdy se vyskytují i jedinci s bílým pruhem táhnoucím se po páteři od hlavy až ke kořeni ocasu. Není to žádná barevná mutace, v přírodě se toto zbarvení vyskytuje běžně. Tlapka má pět pstů bez přísavných lamel. Velmi často se vyskytuje regenerace ocasu, hlavně u zvířat z odchytu.

 

Chov

Chovám skupinku 1,3 ve stáří 2-3 roky. Používám dřevěné terárium rozměru 70 x 40 x 30 cm. Výbavu tvoří kamenný úkryt, miska s vodou, vitamíny, květina Scindapsus, kladiště a kousky kůry. Jako substrát mi posloužil upečený a vyčištěný říční písek. K vytápění a osvětlení používám wolframovou žárovku 25-40W zavěšenou v květníku. Ke krmení se dobře hodí cvrčci (Acheta domestica), švábi (Blaptica dubia), občas červi (Zophobas morio) a myší holata. V letních měsících zkrmuji smýkaný hmyz. Veškerý hmyz obaluji vitaminominerální směsí. Vždy při koupi nového jedince jsem měl problém s rozkrmením, z počátku přijímali jen červy, později se přeorientovali na cvrčky a šváby. Jinak při krmení jsem nikdy neměl problém, jsou to velmi žraví ještěři. Asi jednou za dva měsíce se svlékají z pokožky, kterou následně sežerou. Mláďata se svlékají častěji.

 

Rozdílnost pohlaví

Pohlaví se dá určit asi v 5-6 měsíci života, dříve to je veliký problém. Samec má řadu preanálních pórů a vystouplé pouzdra hemipenisů u kořene ocasu. Dále má větší hlavu a mohutnější tělo.

 

Období dešťů a sucha

Tropické podnebí rovníkové Afriky má dvě základní období. Období sucha (květen až říjen) a období tropických dešťů (listopad až duben). V období sucha je teplota kolem 3O-35° C a je velmi sucho. V tuto dobu gekončíci zalézají do nor a pod kameny a víceméně nevylézají, žijí jen z tukových zásob. V období dešťů se teplota zvýší, všude je enormní vlhko a nastává čas k páření. V terarijních podmínkách nastavuji tyto období tak, že od počátku července do konce září nerosím, nechávám jen vodu v misce, krmím jen zřídka a vytápím 25W žárovkou. Od listopadu do dubna vydatně rosím, krmím a vyměním žárovku za 40W. V tomto období se gekončíci páří a dochází ke snůškám.

 

Odchov

Po zdařilém páření je samice asi 3-4 týdny březí, to se jí v těle vytváří vajíčka. Po době potřebné pro vývoj zárodku v matčině těle nastane čas snůšky. Samice vyhledává vhodné vlhké místo, kde posléze vyhrabe jamku, do které naklade a zahrabe jedno nebo dvě vejce. Vejce jsou podlouhlá rozměru 3 – 3,5 x 1-1,5 cm . Po nakladení musíme vejce přenést do inkubátoru kde se při teplotě 28-30°C líhnou mláďata po 48 – 60 dnech. Mláďata jsou přesnou zmenšenou kopií dospělců. Měří asi 7 cm a brzy po vylíhnutí se svlékají. Potravu přijímají po dvou až třech dnech. Při odchovu těchto gekončíků jsem měl problém s malou líhnivostí vajec. Po 48 dnech se vejce kazila a po otevření byly již zárodky plně vyvinuté, ale nebyly životaschopné. Vyřešil jsem to snížením počtu samic ve skupině.

Mláďata pohlavně dospívají ve 2 letech života. Samci jsou schopni pářit dříve, ale je vysoké procento neoplodněných vajec.

Použitá a doporučená literatura

Vergner Ivan (2001): Ještěři, biologie, chov, gekoni1
Kraus Richard, Kocián Miroslav (2000): Chameleóni a gekoni
Klátil Lubomír (1999): Obrazový atlas gekonů

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.