You are here » home profiles Jiří Hošek my collection Dendrobatidae První pulec Excidobates mysteriosus

První pulec Excidobates mysteriosus

Author: Jiří Hošek 12.11.2010 Taxonomy: Excidobates mysteriosus

Delší dobu jsem se potýkal se špatnými snůškami kouzelných žabek Excidobates mysteriosus. Snůšky byly početné, pravidelné jen se vždy začaly jádra deformovat a vajíčka rozpadat. Většinou už při objevení snůšky bylo vidět, že vajíčka nejsou pravidelné pevné kuličky, ale protahují se a že za pár dní budou na vyhození.

Nyní se blýsklo na změnu. V jedné snůšce, ve které byly na první pohled deformované vajíčka, bylo jedno vajíčko jiné. Zůstalo pevné, kulaté a po pár dnech bylo vidět rýhu a za později i zárodek. Nyní je už vykulený puleček a má se čile k světu. Vím, že od pulečka do metamorfované žabičky je ještě daleko, ale je to přeci jen změna. Obzvlášť když v další snůšce byl už poměr opačný, jen jedno vajíčko se deformovalo a ostatní drží a vyvíjejí se.

Mám dvě dospělé samice a takto zatím klade jen jedna, od druhé se stále všechny vajíčka rozpadají. Obě jsou chovány ve stejných podmínkách, v jednom teráriu. O tomto druhu se píše, že jim trvá dlouho, než plně dospějí. Že by jen byla jedna samička trochu rychlejší?

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.