Jak bylo na V. ročníku přednáškových setkání teraristů a herpetologů
Author: Jiří Hošek • 08.12.2008 • Category: other
V roce 2008 se uskutečnil již V. ročník přednáškových setkání teraristů a herpetologů v Ostravě. Opět jsme zůstali věrni příjemnému prostředí, salónku restaurace „Ve dvoře", nový byl tento ročník v tom, že měl poprvé jarní a podzimní část. Krátkým článkem a několika fotografiemi, se pokusíme přiblížit atmosféru setkání.
Když jsme ke konci roku 2003 plánovali první ročník přednáškového setkání, nenapadlo nás, že budeme někdy mít tolik přednášejících, že si budeme muset z nabídky přednášek vybírat a přesouvat zájemce do dalších ročníků. Proto jsme letos poprvé uskutečnili setkání dvě, jarní a podzimní.
V pátém ročníku setkání jsme měli možnost shlédnout tyto přednášky:
Jaro: | Podzim: |
|
|
Jaro 2008
Jarní část setkání proběhla 1. března 2008. Snažíme se termíny setkání volit tak, aby probíhaly ve stejný den jako tradiční ostravská burza. Přespolní účastníci díky tomu mohou zvládnout obě tyto akce při jedné cestě. Jarní termín burzy bohužel kolidoval s burzou v Hammu, proto jsme volili samostatný termín. Přesto byl salónek téměř plný.
Venku řádila vichřice Ema a my si libovali, jak dobře je uvnitř salónku s přáteli. Ani jsme netušili jak nám přálo štěstí. Vichřice potrhala spoustu elektrického vedení a téměř všechny okolní čtvrti Ostravy byly bez proudu. Hrabové se tyto problémy naštěstí vyhnuly, a tak dataprojektor po celou dobu promítal zajímavé prezentace.

Salónek restaurace „Ve dvoře" je příjemným místem pro setkání, přítmí podkrovní místnosti je ideální pro promítání a personál průběžně zajišťuje občerstvení přednášejících i posluchačů. Pro hladové byl k obědu, jako obvykle, kuřecí vývar a řízky.

Zdeněk Skokánek se s námi podělil o své zkušenosti hned se dvěma druhy hadů, které chová a daří se mu je množit - s krajtou Leiopython albertisii a užovkou Gonyosoma oxycephala. Z těchto přednášek vzniknou i krátké článečky pro stránky Reptária. V popředí je zahloubaný Pavel Senft, jako organizátor ostravské burzy si odděleného termínu přednášek užíval bez starostí.

Z barevných forem gekončíků nočních, o kterých povídala Helča Nová, až přecházely oči. Tolik barev, forem, kombinací a jejich názvů ... Čeho jsme si ale nevšimli bylo, že Helča nepřednáší sama, dodatečně gratulujeme k narození syna a přejeme mu úspěšnou teraristickou kariéru.

Petr Balej a jeho Yetti z balkánských hor. Tím Yettim byla samozřejmě myšlena Vipera aspis balcanica, vedle Petra sedí Michal Fuglevič a s Yettim nemá nic společného.
Povídání Romana Zajíčka o české legislativě a připravovaných změnách je vždy zajímavé. Na jaře roku 2008, kdy se s bouřlivými reakcemi připravovala novela zákona o CITES, byly informace z první ruky velmi aktuální téma. Ale přes veškerou svou výmluvnost, na dotaz z pléna: „A jak se to dá oje...at?", odpovědět nedokázal.

Přednášku Karla Rozínka staršího, o chovu čínské užovky Elaphe mandarina, bedlivě sleduje Petr Behul. Karlovi se pěkně podařilo zatáhnout publikum do své přednášky a o chovu užovek se živě diskutovalo.

Snažíme se, aby na každém setkání byla alespoň jedna přednáška s cestovatelskou tématikou. Na svou cestu za herpetofaunou Nového Zélandu nás pozval Petr Szymonik. Plný půllitr Radegastu byl odsouhlašen jako povolený doping.
Podzim 2008
Podzimní kolo přednášek se uskutečnilo 29. listopadu zároveň s ostravskou burzou. Proběhlo v komornějším duchu a částečně ve spěchu. Všichni přespolní přednášející dorazili až v sobotu, a tak páteční přípravka bohužel nebyla potřeba, a spousta z nich po přednáškách utíkala domů.
Setkání zahajovala nejdynamičtější z přednášek. Má přednáška o chameleoncích Rieppeleon (Rhampholeon) brevicaudatus, s premiérou unikátního videozáznamu kladoucí samice. Na tomto videozáznamu sice není mnoho vidět, mimikry těchto zvířat fungují, ale zato trvá 180 minut.
Petrovi Behulovi se několik let po sobě daří odchovávat agamky Tympanocryptis tetraporophora. Ve své přednášce nám popovídal, jak na to. Také Petr přepisuje své poznámky k přednášce do článečku.

Komorní atmosféra setkání prospěla živým diskusím. Honza Stěnička diskutující: „v Austrálii byly tyhle agamky tááákhle veliké".
Stálicí našich setkání je Roman Zajíček, zatím nevynechal jediný ročník. A protože v návrhu novely CITES nebylo mnoho nového, tak se jeho povídání více stočilo k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Také u přednášky Petra Vlčka, o herpeto a batracho fauně chorvatského ostrova Krk, se živě diskutovalo. Ale ani zvětšení fotografie slepýše s jistotou neodhalilo, jestli se štítky dotýkají nebo ne.
Karel Rozínek mladší povídal o zkušenostech s chovem drobné žabky Ranitomeya (Dendrobates) amazonicus. Smekám především před pečlivostí vedených záznamů z chovu a z toho vytvořených statistik, to se u mnoha chovatelů nevidí.
A pak přišla na řadu další cestovatelská přednáška. Tentokrát za plazy východní Austrálie. Spoustu fotek a zážitků z cesty předával Honza Stěnička.
Kdo po přednáškách nemusí nutně odejít, zůstavá k volné diskusi, večeři a popíjení čeho je libo. Témat se probralo spousta, za zmínku určitě stojí názorná demonstrace Michala Fugleviče, jak krajta kobercová sedí na vejcích a pojednání Milana Karnufka o problematice "křížovkářů".
Tak jak mnoho z výše uvedeného je míňeno s nadsázkou, tak další řádky myslíme naprosto vážně. Ještě jednou bychom rádi poděkovali jak všem přednášejícím, kteří obětovali svůj čas a své přednášky si pečlivě připravili, tak všem účastníkům, kteří k nám vážili cestu a na setkání dorazili. Příležitost setkat se, popovídat si, rozebrat radosti a trampoty své záliby, to je to, proč setkání organizujeme. A tak se už těšíme na další ročníky a setkání s vámi.
Comments
You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.