You are here » home profiles Jiří Hošek articles

Jiří Hošek - articles

Chov chameleonka Rieppeleon brevicaudatus

Jiří Hošek 02.04.2009 Viewed 25119 × Commented: 6 ×

thumb.jpgV roce 2006 se mi naskytla možnost výměnou získat trio Rieppeleon (Rhampholeon) brevicaudatus. Šlo o mladá zvířata z odchovu, zrovna jsem měl volné terárium a po zkušenostech s chovem Rhampholeon spectrum jsem této možnosti využil. Po nějakou dobu mi pak, tito zajímaví tvorečkové, dělali radost v teráriích svým pozoruhodným chováním i odchovy.

Read more

Jak bylo na V. ročníku přednáškových setkání teraristů a herpetologů

Jiří Hošek 08.12.2008 Viewed 9593 × Commented: 0 ×

prednasky.jpg

V roce 2008 se uskutečnil již V. ročník přednáškových setkání teraristů a herpetologů v Ostravě. Opět jsme zůstali věrni příjemnému prostředí, salónku restaurace „Ve dvoře", nový byl tento ročník v tom, že měl poprvé jarní a podzimní část. Krátkým článkem a několika fotografiemi, se pokusíme přiblížit atmosféru setkání.

Read more

Připomínkování návrhu zákona

Jiří Hošek 29.01.2008 Viewed 6923 × Commented: 0 ×

thumb.jpgSdružení Reptárium se zapojilo svou troškou do připomínkování návrhu novely zákona č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi. Formulaci našich připomínek jsme zaslali jak e-mailem, tak doporučeně na adresu ministerstva.

Z připomínek dalších subjektů, které se nám dostaly do rukou (přesněji emailů), si dovoluji vybrat dvě velmi odborně formulované připomínky ...

Read more

Novela zákona 100/2004 Sb. - časovaná bomba!!!

Jiří Hošek 26.01.2008 Viewed 10156 × Commented: 19 ×

cites_t.jpgS novým rokem nám naši volení páni připravili dáreček v podobě připravované novely zákona č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně některých zákonů (zákon o obchodování s ohroženými druhy).

O diskusích nad potřebnými změnami a přípravě této novely jsme byli zástupci AOPK a ČIŽP informováni i na přednáškových setkáních. O čem se ale nikdy nikdo nezmínil je časovaná bomba, která v této novele tiká v podobě §24a - Zákaz držení některých exemplářů.

Read more

Zákon na ochranu zvířat proti týrání - chov a registrace nebezpečných druhů zvířat

Jiří Hošek 12.12.2006 Viewed 34763 × Commented: 0 ×

Z různých diskusí je zřejmé, že mezi chovateli je spousta nejasností týkajících se možností chovu nebezpečných druhů zvířat, jejich registrace, poplatků za registraci a dalších okolností spojených s těmito druhy zvířaty. Toto nám uložil zákon na ochranu zvířat proti týrání. Zákon, který se dotýká i dalších oblastí zájmového chovu zvířat a předepisuje chovateli mnoho povinností, o kterých se již tolik nediskutuje, ale které by bylo také dobré znát.

Read more

Malochov cvrčků v domácích podmínkách.

Jiří Hošek 06.03.2006 Viewed 64549 × Commented: 7 ×

cvrcci_t.jpgMým prvotním impulsem, k chovu cvrčků pro vlastní potřebu, byla nepříjemná zkušenost, kdy se mi vylíhli mladí Ptychozoonové a já nemohl nikde sehnat krmení odpovídají velikosti. Byl již celkem pozdní podzim a venku toho moc neběhalo (navíc z práce jsem se vracel téměř potmě a to se pak špatně cokoliv lovilo), ve zverimexech  byli ke koupi jen dospělí cvrčci a  tak k rozhodnutí stát se samozásobitelem nebylo daleko.

Read more

Gekon Underwoodisaurus milii v teráriu

Jiří Hošek 10.01.2006 Viewed 19868 × Commented: 0 ×

u_milii_1_t.jpgDo rodu Underwoodisaurus se řadí dva druhy gekonů. Underwoodisaurus milii (BORY DE SAINT – VINCENT, 1823) a Underwoodisaurus sphyrurus (Ogilby, 1892). Jde o blízce příbuzné druhy gekonům z rodu Nephrurus GÜNTHER, 1876 a někteří autoři je stále do rodu Nephrurus řadí. Odlišuje je absence typické kuličky na konci ocasu, rozšířené subdigitální štítky a celkově štíhlejší stavba těla (Laube & Porter, 2004).

Read more

Přednáškové setkání teraristů v ZOO Ostrava

Jiří Hošek 25.03.2004 Viewed 10714 × Commented: 0 ×

zoo_1.jpgDne 28.2.2004 proběhlo v ostravské ZOO setkání plné přednášek, které se točily převážně kolem teraristiky. Ostravská ZOO laskavě poskytla příjemné prostředí výukového pavilonu, projekční techniku a jméno zašti»ující celou akci. Toto pomohlo otevřít dveře ke zkušeným chovatelům z dalších zoologických zahrad i z privátních chovů. Atmosféra byla spíše vánoční, celá ZOO byla pokryta čerstvou sněhovou peřinou a ani rtuť teploměru nebyla nakloněna teplomilným herpetologům. V přednáškovém sále ale bylo příjemně vytopeno a navíc nás Petra po celý den zásobovala čajem a kávou.

Read more

Pletivové terárium pro chameleony

Jiří Hošek 21.02.2004 Viewed 40409 × Commented: 1 ×

klec_t.jpgAsi jen málokoho ponechá chladným bizardní krása chameleonů, a proto jsem před časem i já neodolal a pořídil jsem si trio chameleonů jemenských. Několika denní mláďata jsem umístil do standardních skleněných terárií, které používám pro odchov gekonů. Mládí chameleonci se měli čile k světu a tak jsem brzy řešil problém kam s nimi.

V původních teráriích jsem si ověřil, že běžné skleněné terárium není pro chameleony příliš vhodné, chameleonci nedokázali pochopit neviditelnou překážku a neustále se snažili skrz sklo projít. Při pokusech o lov cvrčků ze sousedních terárií si o sklo zraňovali jazyk. Zahraniční literatura doporučuje velmi často pro chov chameleonů pletivové voliéry. Zajišťují výborné větrání, a nejsou, oproti sklu, pro chameleony nebezpečné. Doporučení chovu ve voliérách pocházelo většinou z jižněji položených zemí a chov praktikovali alespoň po část roku ve voliérách venkovních. Tento postup je také více doporučován chovateli ze Spojených států, evropští chovatelé se zdají být více konzervativní.

Read more

Domácí konstrukce inkubátoru

Jiří Hošek 14.02.2003 Viewed 26967 × Commented: 1 ×

inkubator_3_t.jpgPřed nedávnou dobou jsem byl postaven před problém inkubace vajec svých chovanců. Do té doby jsem vajíčka inkuboval v krabičkách umístěných v některém z terárií, případně v tepelně vhodné lokalitě našeho bytu. Vzrůstající počet snůšek a představa o možnosti ovlivňování pohlaví odchovaných mláďat inkubační teplotou, mne donutila k vyřešení tohoto problému pořízením ikubátoru.

Snažil jsem se prostudovat co nejvíce pramenů, jak v literatuře, tak na internetu. Diskutoval jsem o inkubátorech se svými známými, a tam kde to bylo možné, jsem si jejich postupy inkubace šel prohlédnout. "Profesionální" inkubátory zahraničních firem mi připadaly příliš drahé, z důvodu nutnosti nastavení více inkubačních teplot (podle druhu zvířete a požadovaného pohlaví) bych potřeboval těchto inkubátorů několik a to by ještě zvyšovalo cenovou náročnost. Jednoduché inkubátory sestavené z vodní nádržky s akvarijním topítkem a šikmo položeným krycím sklem, se zase zdály příliš nedokonalé a nevhodné pro větší počet inkubovaných snůšek. Po tomto zjištění jsem se rohodl vybudovat si vlastní inkubátory, které by technicky odpovídaly mé představě a nekladly by přehnané cenové požadavky.

Read more