You are here » home articles snakes Acrantophis dumerili

Acrantophis dumerili

Author: Vladimír Trailin 02.11.2004 Category: snakes

Acrantophis dumerili JAN 1860
Dumeril´s Boa

Subspecie: 0
System: Serpentes, Henophidia, Boidae
Rozšíření: Jižní a západní Madagaskar,Maskarény.

Acrantophis dumerili dorůstá délky do 200 cm, největší udávaná velikost je 270 cm (Někdy dokonce 450 cm, což je nepravděpodobné). Tělo je statné, podobné známému hroznýši Boa constrictor. Hlava je zřetelně oddělena od těla užším krkem. Zbarvení je pestré, hnědo-šedé, břicho je krémové až do žluta. Na obrázcích jsou novorozená mláďata, která jsou trochu výrazněji zbarvená, než dospělí hadi.

V přírodě jsou hojnější, než vzácný Acrantophis madagascariensis, a v terarijních chovech patří dnes mezi běžné hady. Obývají rozmanité biotopy, od suchých lesnatých savan po vlhké lesy na severozápadě Madagaskaru. Často se zdržují v okolí řek. Loví přiměřenou kořist, zvláště hlodavce, ale také ptáky a menší lemury, pokud jsou dostatečně neopatrní. V zajetí je krmíme laboratorními myšmi a potkany.

Terárium vyžadují větší, alespoň 140 x 80 cm, výška postačuje 40 cm. Jedná se o spíše terestrický druh. Jako vhodný substrát se jeví například mulčovací kůra (propraná), nebo perlit smíchaný s kokosovou drtí. Vhodný je i rašeliník. Terárium doplníme několika větvemi, případně úkrytem z kůry ...atp. Větší miska s vodou, nebo menší bazének nesmějí chybět.

Teplotu udržujeme ve větší části nádrže mezi 25-28°C, poskytneme však hadům možnost vyhřátí na 32-35°C u zdroje tepla. Tím může být zavěšená bodová žárovka, nebo některý ze specializovaných zdrojů tepla, např. topný kabel, fólie, nebo deska.

V potravě nejsou vybíraví a dobře přijímají běžnou stravu pro velké hady (v mládí myši, později laboratorní potkany, morčata ...). K úspěšnému rozmnožení by měli mít dopřán zhruba dvouměsíční klid. V přírodě, v jejich domovině na jižní polokouli je to v našem létě, u zvířat narozených v zajetí je vhodnější toto přesunout na zimu. K "zazimování" postačuje vypnout vytápění nádrže (17-20°C) a zkrátit fotoperiodu na 9 hodin. V nádrži je nutné udržovat vyšší vlhkost vzduchu rosením, protože v jejich domovině je snížení teplot doprovázeno příchodem deš»ů. V průběhu zimování hady nekrmíme. Pochopitelně, že do zimování dáváme pouze hady v dobré fyzické kondici.

Po opětovném zvýšením teploty a prodloužení "dne" dochází po několika týdnech k páření. Samice jsou gravidní 5-6 měsíců. V této době by měly být dobře krmeny. V době gravidity vyhledávají častěji možnost vyhřátí, což bychom jim měli umožnit. Mívají do 20 mláďat dlouhých kolem 35 cm.

V současné době se v ČR úspěšně a bez problémů množí, takže jsou vyjmuti z povinné registrace CITES. K jejich prodeji je však nutná výjimka z obchodní činnosti.

Vladimír Trailin

 

Comments

   

  You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.

  Acrantophis dumerili

  Acrantophis dumerili
  02.11.2004 - Vladimír Trailin

  Acrantophis dumerili

  Acrantophis dumerili
  02.11.2004 - Vladimír Trailin