You are here » home articles snakes Dasypeltis atra

Dasypeltis atra

Author: Vladimír Trailin 31.07.2004 Category: snakes

Dasypeltis atra STERNFELD 1912
Black Egg-eating Snake

Synonyma: Dasypeltis scabra var. atra STERNFELD 1912
System: Serpentes: Colubridae:
Rozšíření: Zaire, jz.Etiopie, Uganda, Kenya, j.Sudán, Tanzánie

Dasypeltis atra je méně známým "bratrancem" Vejcožrouta afrického (Dasypeltis scabra),snímž byl i dříve spojován jako jeho černá varieta. Na rozdíl od D. scabra je však rozšířen na menším území a je mnohem více vázán na specifický biotop, africký montánní deštný les. Je nalézán ve vyšších a chladnějších polohách, proto je i při chovu v teráriu nutné respektovat jeho nároky. Zvláště by neměl být přehříván, dostačující k chovu je pokojová teplota s místním ohřevem na ne více než 30°C. Není tak velký jako D. scabra, dorůstámax.70-80 cm a je poměrně štíhlý. Vzrostlí jedinci jsou schopni pohltit vejce čínských křepelek, ale ne vždy je dokážou rozdrtit. Tyto vajíčka mají v průmyslovém chovu poměrně tvrdé skořápky. Já tento problém řeším tak,že vejce před podáním podélně na»ukám nožem. Had jej po pohlcení snáze rozdrtí a obsah pozře. Menší kusy je nutné, pokud nemáte přístup k vajíčkům andulek, korel atd., krmit uměle sondou. Není to problém. Tito hadi i v přírodě mívají dlouhé přestávky v přijímání potravy takže se vám může stát, že budou po dobu několika měsíců odmítat potravu. Pokud jsou v dobrém stavu,nemusí to být problém. Nutné je však pravidelně podávat čistou(!!!) vodu a rosit.

Terárium k chovu nemusí být velké, rozhodně by však mělo být orientováno spíše na výšku. Já chovám pár v teráriu 50 x 25 x 50 cm, substrát používám rašeliník (kolem Hradce je běžný) a zařízení je doplněno větvemi a šlahounem Scindapsusu. Vyhřívám 25W žárovkou. Aktivní jsou večer a v noci. Páření bývají poměrně dlouhá, větší samice tahala za sebou samce po celý den. Gravidní samice je v počátku poměrně žravá a je dobré dopřát jí dost potravy. Ve vyšším stupni gravidity přestává žrát. Vejce klade po zhruba dvou měsících, a bývá jich kolem 5. Jsou dlouhá a úzká asi 10 x 30 mm. Během inkubace postupně rostou a zaoblují se. Mláďata se líhnou podle teploty po asi dvou měsících, u mne při kolísavé teplotě mezi 20°-26°C za 62 dnů. Mladí vejcožrouti jsou drobní a je nutné je odchovávat uměle, protože tak malá vejce aby je byla schopná mláďata pozřít není možné u nás sehnat. Nevíme čím se živí v přírodě,zřejmě vajíčky drobných ještěrů, nebo hmyzu. Pravdou je, že v přírodě naleznete mladé nejčastěji na zemi pod kameny.

Na rozdíl od D. scabra nevyužívá D. atra k obraně známý efekt tření šupin, zřejmě proto, že ve vyšších a vlhkých polohách kde žije, nežijí zmije rodu Echis, které napodobuje D. scabra. Mláďata D. atra však zastrašují výpady s široce otevřenou tlamičkou.

Dasypeltis atra nemusí být nutně černě zbarvený, existují i hnědé formy.

Vladimír Trailin

 

Comments

   

  You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.

  Dasypeltis atra

  Dasypeltis atra
  31.07.2004 - Vladimír Trailin

  Dasypeltis atra

  Dasypeltis atra
  31.07.2004 - Vladimír Trailin

  Dasypeltis atra

  Dasypeltis atra
  31.07.2004 - Vladimír Trailin