You are here » home articles snakes Gonyosoma oxycephalum v teráriu

Gonyosoma oxycephalum v teráriu

Author: Zdeněk Skokánek 09.03.2009 Category: snakes

thumb.jpg

Gonyosoma oxycephalum je rozšířena od jihovýchodního Himaláje přes Barmu, Thajsko, Vietnam, Kambodžu, Laos po ostrovy Andamany, Nikobara, Sumatra, Jáva, Borneo, na Filipínách ostrov Palavan. Kde obývá pralesní nížiny. Užovky Gonyosoma oxycephalum známe v několika barevných formách. Krom známých zelených a zelenožlutých také šedožlutozelené, šedožluté až šedé.

Dalšími druhy rodu Gonyosoma jsou též Gonyosoma jansenii ze Sulawesi, Gonyosoma prasina ze severního Vietnamu, severního Thajska a jižní Číny. Gonyosoma frenata z jižní Číny a ostrov Thaiwan.

Popis

Hlava je dlouhá, špičatá, z vrchu zelená. Od špičky nosu se táhne přes oko až ke krku černý proužek. Bok tlamy a rty jsou nažloutlé. Hlava je mírně oddělená od krku. Šupiny na krku jsou zelené, ale u kůže jsou lemovány černě. Na těle jsou šupiny zelené. Ocas je okrový, nebo až okrově žlutavě hnědý. U kořene ocasu je olemován žlutými šupinami. Vypadá to jako by byli v teráriu 2 hadi. Kůže gonyosom je na těle černobíle pruhovaná. Dorůstá délky kolem 2,5 metru.

G_oxycephala_01.jpg
 

Gonyosomy z Bornea jsou mohutnější. Hlavu mají míň špičatou, celkově je hlava kulatější. Barva šupin na těle je tyrkysově zelená. Tlamka z boku a na krku je více žlutější.

Také jsem kdysi choval šedou Gonyosomu z ostrova Palavan. Hlavu měla flekatě-zeleno-žlutou. Krk byl zeleně-šedivý. Tělo mělo zvláštní šedivo-namodralou barvu. Ocas byl stejné barvy. Toto zvíře jsem prodal, ale po několika letech jsem měl možnost tohoto samečka a jeho potomky vidět. Někteří byli velice zajímavě vybarevní.

G_oxycephala_02.jpg
 

Chov

Na začátku 90. let po přečtení článku od pana Hadaše Chov a rozmnožování G. oxycephala jsem se rozhodl, že si tyhle krásné užovky pořídím. Při zakoupení mladých gonyosom jsem je umístil do terárií po jednom o rozměrech délky 30cm, hloubky 40cm a výšky 50cm. Svítil jsem zářivkou a 25 W žárovkou. V teráriu byly větve na šplhání a nějaký ukryt (kokosový ořech). Na dně terária byla miska s vlažnou vodou, dno bylo bez substrátu. Mladé gonyosomky jsem krmil týdenními myšaty. Zprvu jsem je musel krmit násilně.

S věkem a velikostí gonyosom jsem zvětšoval terárium. Nakonec jsem je umístil v teráriu o délce 90 cm, hloubce 80 cm, výšce 1 metr,  nebo délce 90cm, hloubce 50cm, výšce 80cm.

Viděl jsem je chovat u některých chovatelů v teráriích o rozměrech 50x50x50cm, ale takové terária považuji pro tyto hady za malé.

V teráriích musí mít dostatek větví na lezení a také nějaký úkryt do kterého se mohou schovat, jsou to denní hadi, tak vyžadují i dostatek světla. Do terária dávám misku s vlažnou vodou, ze které také někdy pijí. Ale radši olizují ulpěné kapky na těle. Pokud nemají roztoče, tak do vody nelozí, v opačném případě ve vodě setrvávají několik dní, dokud se parazitů nezbaví. Na likvidaci parazitů  (roztočů) používám koupel v Neostomosanu naředěném 1:1400.

Dno mám bez substrátu, jelikož je to praktičtější - gonyosomy se zdržují na větvích a velmi často kálí. Běžně rosím lx denně. Pokud jsou zakalené, tak rosím 2x denně. Svlek bývá celý neporušený.

Pohlavně dospívají ve 2,5 letech. I když jsem slyšel, že samice nakladla vejce ve věku 1.5 roku, doporučuji připouštět hady starší 3 let.

Krmení

Správné krmení považuji za základní problém celého chovu. Samičky musí být dobře rostlé a silné, aby byly připraveny na snůšku. Samečci se nesmí bát kořisti. Doporučuji krmit gonyosomy čerstvě zabitými menšími potkánky. Jinak žerou potkany, dospělé myši, křečky, 3-denní kuřátka. Kuřátka můžou být živá, ostatní doporučuji podávat zabité. Krmím 1 x týdně. Když je malá potrava, tak dám 2 krmení za sebou, 1 x za 2 měsíce podám v krmení B-komplex. Gonyosomy neustále kálejí jsou to užovky a mají velice rychlý metabolismus.

G_oxycephala_03.jpg
 

Rozmnožování

Preferuji plánované připouštění. Zhruba tak měsíc před pářením pořádně začnu krmit obě pohlaví. V potravě podávám vitamín B.

Samotnému páření předchází krátká, ale velmi bouřlivá předehra. Samotné páření trvá 1-2 dny. První kopulace někdy trvá i půl dne, další jsou kratší. Přitom leží každý hlavou na jiné straně,

Gravidita trvá 2,5 měsíce. Ve čtvrtině gravidity samička, jinak velmi žravá, odmítá potravu. Ke konci se svlíkne a asi do 14-ti dnů naklade v úkrytu vejce. Ve snůšce bývá 4-8 podlouhlých vajec. Jednou jsem měl 12 vajec, které však byly o polovinu menší než obvykle.

G_oxycephala_04.jpg
 

Při teplotě 31,5° a 80-ti % vzdušné vlhkosti se gonyosomky líhnou přibližně po 85 dnech. Při této teplotě je pohlaví ve snůšce vyrovnané, nebo dokonce samičky převyšují nad samečky.

Mláďata přemístím do terária s krabičkou naplněnou vlhkým rašeliníkem. Pod krabičkou je topný kabel, který udržuje v krabičce 28°. Do 14-ti dnů se gonyosomky svlečou. Pak je rozděluji podle pohlaví do terárií s větvemi a s úkrytem. Ze začátku je musím násilně rozkrmit. Po 2. někdy až 3. svleku už začínají samy lovit malinkou myš (skákavečku).

G_oxycephala_05.jpg
 

  

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.