You are here » home articles snakes Chov a odchov krajty Leiopython albertisii

Chov a odchov krajty Leiopython albertisii

Author: Zdeněk Skokánek 08.02.2009 Category: snakes

Výskyt

Krajty Leiopython albertisii se vyskytují od severní části Papuy Nové Gviney po severní Austrálii. Bismarkovo souostroví: ostrovy - Misol, Kaflau, Salavati, Biak - Yapen, Norbeki. Teresův průliv - ostrov - Dauva, Salboj, Bajgu, Kape York.

Popisovaná zlatá forma se vyskytuje v severní horské části Papua Nové Gviney.

Popis - Leiopython albertisii zlatá forma

Leiopython albertisii je středně velká krajta, dobře osvalená, asi jedenkrát silnější v těle než krajta zelená, dorůstající ale jen do délky 2 m. Ve srovnání s jinými krajtami má nezvykle hladký povrch těla, velice špatně se drží v ruce, klouže ujíždí. Hlavu má relativně dlouhou šípovitou, dostatečně oddělenou od krku. Hlavu považuji na této krajtě za nejnápadnější, nejvíc fascinující, je svrchu černě lesklá a tato čerň zasahuje až na krk, kde se postupně vytrácí. Navíc je ozdobena černobíle pruhovanými rty tlamy, tak že to dělá dojem vyceněných zubů. Zbytek těla je hnědožlutý. Při správné teplotě a dobré náladě hada jsou boky žluté a směrem k páteři přechází barva do hnědé. Ocas je krátký a tupě zakončený.

l_albertisii_1.jpg 

Pohlaví se dá s jistotou poznat podle sondování. U samce zajede sonda do hloubky 10-13 štítků, v případě samice jen přibližně 3 štítky. V mládí by pohlaví mělo být rozeznatelné též palpací hemipenisů. Ve velikosti hadů různého pohlaví jsou jen nepatrné rozdíly, samec je o poznání mohutnější v hlavě. Drápky mají obě pohlaví, jen samec je má výraznější.

l_albertisii_2.jpg 

Chov

Svůj pár krajt jsem si pořídil v říjnu 2003 jako již dospělá zvířata. Z počátku jsem je umístil po jedné do terárií délky 90 cm, hloubky 50 cm a výšky 60 cm. Tyto terária byly ale pro ně nevhodné. Hadi se cítili stresovaní, neustále lozili ke stropu a byli bázliví i na kořist. Tak jsem je přemístil do velkého terária délky 2 m, hloubky 90 cm a výšky 120 cm, s hojností větví, paland a úkrytů, ale oba dva spolu. Tady se hadi cítili velice dobře. Uklidnili se a byli neuvěřitelně žraví. V tomto bodě bych podotknul, že tyto krajty jsou velice dravé a jdou po kořisti neúprosně a většinou oba hadi po té samé. Následky byly otřesné, potrhaná kůže a přidušení v tom lepším případě, v horším se snažili i požírat. Kanibalové ale nejsou, toto chování přičítám jen jejich dravosti. Proto jsem jim byl nucen vytvořil dvě terária délky 90 cm, hloubky 80 cm a výšky 1 m. Stěny jsem obložil cihelným páskem. Základní vybavení terária tvoří zářivkové těleso, žárovka v květináči, větve na lezení a odpočinek, na podlaze terária jsou noviny.

terarium.jpg

V přírodě tyto krajty žijí ve skalách a ukrývají se v různých dutinách, průrvách mezi skalami. Proto jsem dal do terárií plastové bedny s odnímatelnými víky délky 44 cm, hloubky 37 cm, výšky 27 cm. Bednu vystýlám prosívanými, mírně navlhčenými, hoblinami. Dále je v teráriu malá vanička s vodou, kterou vyměňuji co 3 dny.

Za zásadní pro úspěšný chov považuji světlo a s tím spojené teplo a vzdušnou vlhkost. V létě těmto krajtám svítím 12 hodin denně. Teplota se přes den v nejvyšším bodě terária vyšplhá k 30 stupňům. V noci potřebují ochladit pod 20 stupňů. Rosím 1 krát denně, abych docílil vzdušnou vlhkost 80%. V zimě snižuji dobu svícení na 9-10 hodin. Teplota se v zimě, respektive při přípravě na páření, na odpočívadle pohybuje přes den vysoko 33-35 stupňů. V noci ale musí klesnou pod 15 stupňů. Také je potřeba zajistit vysokou vlhkost vzduchu, rosím proto 2 krát denně a snažím se docílit stálou vlhkost kolem 80% až 90% i v noci.

Svlékání kůže

Zvlášť bych zmínil svlek kůže, protože není bez problémů. Před svlekem hadi rádi vlezou do vaničky a tam se koupou 1-2 dny v kuse. Na břišních štítcích u kůže se jim, v tomto období, objeví červené proužky skvrny. Jakmile se začnou zakalovat, tak zalézají do úkrytu, který opouští jen někdy, aby se vyhřály. V úkrytu setrvávají většinu času až do svleku. V tomto období rosím častěji. Přesto se tyto krajty svlékají v cárech. Je důležité je po svleku pořádně prohlédnout, jestli na nich nějaký kus kůže nezůstal a nekomplikoval další svleky.

l_albertisii_4.jpg 

Krmení

Jak už jsem zprvu předeslal, je vhodnější krmit každého hada zvlášť. Kvůli bezpečnosti hadů a také chovatele. Uloví a pozřou relativně cokoliv. Jsou to nenažranci. Kvůli nebezpečí obezity je lépe krmit přibližně 1 krát za 10 až 14 dní, ale v tom případě si musí dávat chovatel velký pozor. Hadi přímo skáčou po všem co se hýbe nebo vydává teplo.

Líbí se mi jejich technika lovu, především dušení kořisti. Kořist chytí blízko hlavy a závity těla ji motá těsně za sebou. Nádherně kořist natáhnou ve smyčkách.

l_albertisii_5.jpg 

Já osobně jim podávám větší čtvrťáky potkanů, mastomyši, menší morčata, křečky, týdenní kuřátka, ale nepohrdnou ani dospělou myší. Z důvodů omezených možností chovu potkanů jsem nucen je kupovat ve větším množství, zabít a uskladnit v mrazáku. 5-7 hodin před krmením vytáhnu potkany z mrazáku a nechám je rozmrznout. V troubě je nahřeji a mírně teplé je podávám v dlouhém peánu. 1 krát za 2 měsíce přidávám do krmení B-komplex.

Rozmnožování

Před samotnou přípravou na páření vydatněji krmím, hlavně menšími potkany a 2 krát až 3 krát za měsíc podám v krmení B-komplex. Častěji krmím samici. Před pářením přidám na jeden měsíc samici k samci do terária. V tomto období vůbec nekrmím. V teráriu udržuji větší vlhkost. Přes den vyhřívám na teplotu 33-35°C na různých odpočívadlech. V noci chladím na 15-10°C. V téhle noční teplotě si asi hadi velice libují. Ráno, spíš v pozdním dopoledni, hadi vylézají z bedny celí oroseni zkondenzovanou vlhkostí. Zprvu se jdou napít čerstvé vlažné vody a po ranní koupeli vylézají na větve nebo odpočívadla, tam se vyhřívají až do večera, do dalšího ochlazení.

l_albertisii_3.jpg 

Po tomto období je rozděluji každého zvlášť. V noci už nechladím. Pouze nechám zvýšenou teplotu a vlhkost přes den. V této době začínám krmit. Tohle meziobdobí trvá také asi 1 měsíc. Jakmile zpozoruji u samce určitý neklid, tak ho opatrně (nevystresovat!) přemístím k samici. Asi za hodinu je vidět a také slyšet námluvy a pokusy o kupulaci. Nejvíce a nejčastěji se páří v noci v úkrytu. Nechám je dohromady přibližně týden a pak je znovu rozdělím a čekám.

Samice ze začátku ještě žere, ale stále méně a méně. Někdy si vůbec potravy nevšímá, nebo se jí dokonce bojí. Ale úplnou jistotu, že páření proběhlo úspěšně, mám, když vyleze ráno z úkrytu a jde se vyhřívat pod žárovkou a začne otáčet břicho nahoru ke světlu. V tomhle období se jí hlava více zašpičatí a zploští. Břicho nabývá na objemu. V tenhle čas už dávám samici i s úkrytem do líhně, kde udržuji stálou teplotu 30°C a vzdušnou vlhkost 90%. Úkryt zaplním ze čtvrtiny suchým rašeliníkem, v rozích mám vyvrtané otvory pro odtok přebytečné vody - bedna se z vnitřní staraný rosí.

l_albertisii_6.jpg 

Samice se v líhni vyhřívá ve vodě i na suchu. Různě se koupe. Stalo se mi, že se tam i svlékla, svlek byl pak celý neporušený. Pár dní po snůšce samice začíná být pěkně ostrá, na jakýkoliv podnět nebo pohyb reaguje velmi agresivně.

Líhnutí mladých nastává 55. až 70. den. Když se začínají mladé krajty prořezávat z vajec, (většinou přes den), tak odebírám samici ze snůšky. To už nijak neprotestuje, je už také zesláblá a kůže na ní jenom visí. Mladé krajty, které jsou ještě ve vajíčku, při tomhle zákroku úplně vyskakují z vajec, aby se mohly schovat do rašeliníku, který je v této fázi úplně promočený.

l_albertisii_7.jpg 

Mláďata po vytažení z líhně dávám do jednoho terária, kde je připravená krabice s vlhkým a teplým rašeliníkem, do kterého se mohou schovat. Nechávám je asi 14 dní, do prvního svleku, v klidu. Asi tak 3. až 5. den po svleku začínám zkoušet krmit. Krmím jednodenními myšaty a z počátku je krmení velmi náročné a namáhavé. Asi tak po druhém svleku se mláďata rozkrmí, to už je rozděluji do samostatných terárií.

Vajec jsem ve snušce míval většinou 12-14, jsou velká asi jako větší slepičí vejce. Mladé krajty Leiopython albertisii dospívají okolo 5. roku života.

l_albertisii_8.jpg

 

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.