You are here » home articles other

other

Tioman

Ondřej Hes 31.12.2010 Viewed 7030 × Commented: 0 ×

Tioman patří k poměrně malým ostrovům lemujícím Malajský poloostrov. Fauna a flóra malých ostrovů bývá obvykle chudá na počet druhů, avšak zvířata se vyskytují většinou v hojnějších počtech. Tioman patří naopak mezi ostrovy s bohatou herpetofaunou.

Read more

Outdoorová teraristika II

Ondřej Hes 06.01.2009 Viewed 9293 × Commented: 0 ×

perex.jpgVe svém příspěvku bych chtěl navázat na svůj krátký příspěvek ve zpravodaji TSP z letošního podzimu.

Řada teraristů a já pevně věřím, že drtivá většina, chová plazy a obojživelníky zejména proto, že jde o zajímavá, často bizardní stvoření. Doufejme, že nemalá část chovatelské obce také proto, že tato zvířata často ve volné přírodě mizí, obývá omezený prostor či je ohrožena jinými faktory.

Read more

Jak bylo na V. ročníku přednáškových setkání teraristů a herpetologů

Jiří Hošek 08.12.2008 Viewed 10174 × Commented: 0 ×

prednasky.jpg

V roce 2008 se uskutečnil již V. ročník přednáškových setkání teraristů a herpetologů v Ostravě. Opět jsme zůstali věrni příjemnému prostředí, salónku restaurace „Ve dvoře", nový byl tento ročník v tom, že měl poprvé jarní a podzimní část. Krátkým článkem a několika fotografiemi, se pokusíme přiblížit atmosféru setkání.

Read more

Londýnská ZOO očima teraristy

Petr Meduna 01.04.2008 Viewed 15216 × Commented: 0 ×

reptile_house_t.jpgV prosinci minulého roku, jsem při svém pobytu v Londýně, navštívil zdejší zoologickou zahradu. Přestože bylo zimní sychravé počasí, které nebylo příliš vhodné k takovému výletu, nelitoval jsem své návštěvy.

ZOO je umístěna v centru Londýna v Regent´s Park. Už samotný park stojí za procházku, je zde k vidění, kromě krásné parkové výsadby a jezera, velké množství převážně vodního ptactva z různých koutů světa. ZOO Londýn byla založena roku 1828 za účelem studia živočichů. Pro veřejnost byla zpřístupněna roku 1847. Její rozloha je 36 akrů (14,6 ha) a je v ní chováno okolo 600 druhů zvířat.

Read more

Třídenní výlet za herpetofaunou severozápadního Slovenska (Súľovské vrchy a Javorníky)

Petr Balej 04.02.2008 Viewed 11944 × Commented: 0 ×

Během poměrně velmi krátkého pěšího výletu se mi, společně s Michalem Fuglevičem, podařilo na Slovensku v Súľovských vrších a Javorníkách zaznamenat celkem 11 druhů tamních obojživelníků a plazů. I když název článku udává tři dny, tak prakticky jsme v terénu strávili jen krátký čas po setmění v pátek 20.7., jediný celý den v sobotu 21.7., a nakonec neděli do 15. hodiny, kdy jsme dorazili na hranice.

Read more

Připomínkování návrhu zákona

Jiří Hošek 29.01.2008 Viewed 7431 × Commented: 0 ×

thumb.jpgSdružení Reptárium se zapojilo svou troškou do připomínkování návrhu novely zákona č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi. Formulaci našich připomínek jsme zaslali jak e-mailem, tak doporučeně na adresu ministerstva.

Z připomínek dalších subjektů, které se nám dostaly do rukou (přesněji emailů), si dovoluji vybrat dvě velmi odborně formulované připomínky ...

Read more

Novela zákona 100/2004 Sb. - časovaná bomba!!!

Jiří Hošek 26.01.2008 Viewed 10758 × Commented: 19 ×

cites_t.jpgS novým rokem nám naši volení páni připravili dáreček v podobě připravované novely zákona č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně některých zákonů (zákon o obchodování s ohroženými druhy).

O diskusích nad potřebnými změnami a přípravě této novely jsme byli zástupci AOPK a ČIŽP informováni i na přednáškových setkáních. O čem se ale nikdy nikdo nezmínil je časovaná bomba, která v této novele tiká v podobě §24a - Zákaz držení některých exemplářů.

Read more

Mindo-Nambillo: pokus o záchranu biodiverzity

Andrej Funk 08.08.2007 Viewed 9263 × Commented: 0 ×

Ekvádor je na jihoamerické poměry malá země (jen asi 3,5x větší než ČR), ale jeho význam pro biodiverzitu celého kontinentu i jiných částí světa je neobyčejně velký. Spolu se sousední Kolumbií jsou na jeho území hned dvě oblasti (celkem ze 34 na světě) označované jako horká místa bio­diverzity (biodiversity hotspots).

Read more

Druhová pestrost (nejen) obojživelníků a plazů v Los Llanos

Andrej Funk 16.07.2007 Viewed 10738 × Commented: 0 ×

Rozlehlé venezuelské nížinaté pláně Los Llanos jsou společně s Pantanalem na pomezí Bolívie, Paraguaye a Brazílie (Živa 2005, 2: 93-96) proslulé jako místo, kde je možné poměrně snadno pozorovat největší množství různých obratlovců v rámci celé Jižní Ameriky. Čím je to způsobeno? A jaká je skutečná druhová pestrost Los Llanos ve srovnání s ostatními venezuelskými bioregiony? Přiblížit si to můžeme na některých skupinách zvířat, např. na obojživelnících a plazech.

Read more

IV ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů

Jakub Karásek 26.04.2007 Viewed 9390 × Commented: 3 ×

Dne 3.3. 2007 se uskutečnil IV. ročník Přednáškového setkání teraristů a herpetologů v Ostravě. V minulých letech jsme měli potíže s výběrem vhodného místa, které by splňovalo náročné podmínky pro pořádání takovéto akce. Začínali jsme v ZOO Ostrava, kde proběhly první dva ročníky. Poté jsme se stěhovali do Kulturního domu města Ostravy. Bohužel ani jedna z těchto lokalit neodpovídala našim představám. V okolí zoologické zahrady jsme nebyli s to, zajistit odpovídající občerstvení. Účastníci zvláště druhého ročníku si určitě pamatují o čem zde píšu. Přestěhovat se do KD města Ostravy nám přišlo jako dobré řešení zvláště proto, že se ve stejném termínu konala teraristická burza ve stejné budově, takže se zájemci o přednášky mohli během pár minut přesunout z prvního patra do přízemí a tím takříkajíc "zabít dvě mouchy jednou ranou". Bohužel jsme za tyto prostory museli zaplatit nemalý nájem rovněž zde vyvstal problém s občerstvením.

Read more

<< < 1 2 > >>