You are here » home articles lizards Trapelus savignii - Agama pustinná

Trapelus savignii - Agama pustinná

Author: 20.12.2011 Category: lizards

Výskyt: pouště a polopouště případně stepi v Egyptě, na Sinajském poloostrově a Izraeli, výjimečně některé ostrovy Řecka.

Popis: agamky dorůstají 18-20 cm, z toho polovina připadá na ocas. Základní zbarvení je pískové barvy s tmavším ornamentem na zádech, který u samic v době březosti dostává světle hnědý až červený odstín přecházející do žlutavé barvy na ocase. Samci mají modře zbarvená hrdélka a boční strany bříška.

Trapelus savignyii

Terárium: pouštního nebo polopouštního typu na dně s pískem nebo pískem smíchaným s rašelinou doplněné miskou s vodou – agamky se občas koupou. Terárium lze také vybavit rostlinami nejvhodnější jsou sukulenty. Prostor terária vytváříme členitý, aby zvířata dle potřeby našla úkryt a nepodléhala případnému stresu. Minimální rozměry nádrže pro pár 80x40x40, samozřejmě čím větší tím lépe. Zvířata jsou pohyblivá a dokáži běhat a skákat po celé nádrži včetně šplhání po bočních stěnách. Nutností je dostatek světla a tepla, doplněný UV zdrojem. Teploty v teráriu by mněly dosahovat 28°-30°C s možnosti vyhřátí na 45°-55°C a nočním poklesem na 15°-20°C.

Trapelus savignyii

Chov: jsou to krotká komunikativní a nenáročná zvířata, velice brzy si zvykají na lidskou společnost a v dobrých podmínkách se dožívají i 15let. Samci bývají aktivní, je tudíž vhodný chov ve skupině 1,2 nebo 1,3. V prostorném teráriu lze chovat více samců společně, jejich případné spory se omezí jen na kývání hlavičkou a nafukování hrdélka, ve výjimečných případech mírnou potyčkou, při které není nikdo zraněn. Dospělí jedinci neútočí ani na mláďata a je možné mít v prostornější nádrži více generací.

Trapelus savignyii

Trapelus savignyii

Rozmnožování: v teráriu je nutno zřídit vlhké kladistě, nádobu se směsí písku a rašeliny ve vrstvě 10-20cm, kde samice po čtyřtýdenní březosti zahrabává 4-10ks vajíček. V průběhu sezony bývají 2–3 snůšky. Vajíčka pak inkubujeme při teplotě 28°-30°C a mláďata se líhnou po cca 60dnech. Zbarvení mláďat je podobné samicím, mladí samci se začínají vybarvovat ve třetím měsíci života a vzájemně na sebe pokyvují hlavami.

Potrava: se živí především cvrčky, malými sarančaty, šváby, v létě smýkaným hmyzem. Kromě toho by mělo být složení potravy rozšířeno o zeleného krmení (čínské zelí, mrkev, listy pampelišky apod.). 1-2x týdně je vhodné terárium postříkat vodou. Veškerou potravu sypeme vitamínovými prášky s vápníkem, 1-2x týdně zařadíme postní den.

Trapelus savignyii

Trapelus savignyii

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.