You are here » home articles lizards Laudakia stellio (Linnaeus, 1758)

Laudakia stellio (Linnaeus, 1758)

Author: Pavel Šmek 20.01.2003 Category: lizards

Laudakia stellio (Linnaeus, 1758)

Pavel Šmek

 

Poddruhy:
Laudakia stellio brachydactyla (HAAS 1951)
Laudakia stellio cypriaca (DAAN 1967)
Laudakia stellio daani (BEUTLER & FRÖR 1980)
Laudakia stellio picea (PARKER 1935)
Laudakia stellio stellio (LINNAEUS 1758)
Laudakia stellio vulgaris (LATREILLE 1801)

 

Popis: Agama "hardun" dosahuje maximální délky okolo 35cm. Plochá trojúhelníkovitá hlava je pokryta asymetricky rozmístěnými malými šupinami a štítky. Zornice jsou kulaté. Na krku a po stranách hlavy se nachází ostré šupiny. Hřbet je pokryt malými a velkými šupinami, na ocase jsou ostré šupiny v segmentech po obvodě, které do sebe zapadají. Ocas nelze snadno ulomit. Šupiny pod bradou jsou kýlnaté, na břiše jsou však již hladké. Hřbet je zbarven hnědočerně s velkými žlutými skvrnami. Břišní partie jsou zbarveny žlutě, nebo žlutohnědě. Samci mají navíc krk zbarven šedě sí»ovaný, některé hřbetní šupiny mohou být zbarveny jasně modře.

Prostředí a biologie: L. stellio často obývá kamenité zídky, skalnaté oblasti a olivové porosty, kde s oblibou šplhá. Živí se převažně hmyzem, občas však pozře i rostlinnou potravu. Typickým projevem je vertikální pokyvování hlavou. Samice klade 8-14 vajec.

Rozšíření: Je známo od severní Afriky přes jihovýchodní Evropu, Turecko, včetně Kypru až po jihozápadní části Asie až do výšek 1500m.

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.