You are here » home articles geckos Paroedura pictus

Paroedura pictus

Author: Jaroslav Forejt 25.04.2006 Category: geckos

Tento krásný, malý a snadno chovaný gekon se vyskytuje na Africkém ostrově Madagaskar. Obývá zde suché a polosuché oblasti a žije převážně tereristickým způsobem života.

Popis: jde o menšího gekona, dorůstá asi 14 - 18cm. Má oči se štěrbinovitou zřítelnicí což napovídá, že jde o noční druh. Oči jsou veliké a vypadají "vykuleně". Prsty mají příchytné lamely, ale nejsou tak vyvinuté jako u jiných gekonů. Paroedury je dokáží využít jen v mládí, poté je již neunesou. I mláďata s nimi nešplhají po hladkých stěnách tak obratně jako například Gekko gecko. Zbarvení je hnědé podkladová barva je tmavá a kresba je o něco světlejší. Mláďata mají kresbu spíše pískovou. Některá moje mláďata měla kresbu po prvním svleku krásně žlutou, v dalších svlecích se žlutá změnila na hnědavou. Někteří jedinci mají po zádech natažený příčný bílý pruh jako gekončíci Hemitheconyx caudicinctus. Tento pruh se vyskytuje i u zvířat ve volné přírodě.

Chov: Jde o poměrně snadno chovatelného gekona. K chovu skupiny 1,3 stačí terárium 50 x 40 x 30 zařízené pískem, úkryty, miskou s vodou a vytápěné žárovkou na 28 - 32°C. Můžeme také umístit větev po které občas šplhají. I přesto že je chov snadný vyskytují se některé problémy. Prvním je častá rachitida. Řešením  je posypávání substrátu rozemletými vaječnými skořápkami. Paroedury je doáží vybírat a sezobat. Když mi to můj kolega (L.Frank) radil tak jsem mu moc nevěřil, ale při večerním pozorovaní jsem valil oči jak to vyzobali. Dalším problémem je brzké připouštění samic. Samice jsou schopné množení již v 6 měsících ale brzy se vyčerpají. Proto je lépe je dávat k samci až v jednom roce. Také s tím souvisí velikost skupiny, nikdy nechovejte jediný pár vždy skupinu alespoň 1,2. Třetím problémem bylo, že se mi dvakrát za sebou nedokázala svléci mláďata. První mládě uhynulo druhé jsem vysvlékl pinzetou. Od té doby jsem do odchovny vkládal vlhký motouz papírových kapesníků a nikdy se problém se svlekem neopakoval.

Krmení: Jak jsem již zmínil musíme dbát na dostatek vitamínů a minerálních látek. Ke krmení se hodí veškerý hmyz přiměřené velikosti (cvrčci, šváby, luční kobylky, občas moučný červ, a dospělý samec sni i novorozené myší holátko).  Snadno se naučí přijímat potravu z pinzety.

Odchov: Páření je možné po celý rok já ovšem na zimu alespoň na dva až tři měsíce odděluji samce, aby si samice odpočinuli. Po páření následuje asi 3 týdenní březost. Poté samice zahrabávají do mírně vlhkého substrátu 1-2 vejce s vápenitou křehkou skořápkou. Pokud nenajdou vhodné místo pro snůšku pokládá vejce volně na podklad. Je lepší mít více kladišť. Vejce přendáme do inkubátoru kde se líhnou při teplotě 28°C asi po 3 měsících (L.Klátil : Chameleoni a gekoni uvádí teplotu 30°C 60-70% vlhkost a dobu 2 měsíce) Já je inkubuji na zcela suchém písku vlhkost je jen z misky v inkubátoru. Při vyšší vlhkosti mi totiž vejce praskala. Teplota zde velmi ovlivňuje pohlaví. Již při teplotě nad 28°C se líhnou z 95% samci. Mláďta jsou veliká asi 2 cm  několik minut po vylíhnutí se svlékají a druhý den přijímají potravu.  Při odchovu jsem také zjistil, že vajíčkům nevadí když je otáčíme kolem své osy. Jelikož jsem vejce odchovával v krabičce v teráriu u Krajty královské a ta mi jednou krabičku otočila vzhůru nohama a vejce se přesypala i se substrátem na víčko. I přesto se mláďata ve zdraví vylíhla.

Přeji mnoho štěstí a radosti s chovem těchto překrásných gekonů.

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.