You are here » home articles geckos Teritoriální chování a odchov Phelsuma madagascariensis grandis (Gray, 1870)

Teritoriální chování a odchov Phelsuma madagascariensis grandis (Gray, 1870)

Author: Michal Toráň 23.01.2006 Category: geckos

Tyto gekony chovám výhradně v páru. Ač jsou mé zkušenosti s chovem tohoto poddruhu „felzum“ poměrně krátké, již mohu vypozorovat z chování těchto gekonů určité postřehy.

Jeden pár P.m.grandis chovám v teráriu o rozměrech 150x75x50cm (šířka x výška x hloubka). Původně bylo terárium rozděleno neprůhlednou příčkou na dvě poloviny, kde v jedné polovině žil samec od dvou měsíců stáří, v druhé polovině samice taktéž od dvou měsíců stáří. Po dovršení stáří jednoho roku jsem příčku vyjmul a tím vzniklo jedno velké terárium již zmíněných rozměrů. Celé terárium je osázeno bujnou vegetací v 15 centimetrové vrstvě směsi lignocelu, písku a rašeliny. Nechybí mělká miska s vodou, kterou každý třetí den měním. Samec i samice mají na své bývalé polovině svoje umělé osvětlení, kde se po většinu dne zdržovali. Dále je v teráriu umístěna zářivka s podílem UV-B spektra (5%).

Po vyjmutí středové dělící příčky se po dva dni prakticky nic převratného nedělo. Samec i samice se po celou dobu zdržovali v blízkosti svého světla, kde se vyhřívali. Po dvou dnech se kolem poledne samec vypravil na „průzkum“ směrem k samici. Samec v této době měřil 23,5 cm, samice 20 cm. Trhavými pohyby se samec dostal až do bezprostřední blízkosti samice. Krátce se vzájemně dotkli čenichy. Poté však samice na samce zaútočila krátkým výpadem a zahnala ho. Typicky při tom vlnila svým ocasem. Druhý den, také v poledne se samec opět pokusil přiblížit se k samici, na její polovině terária. Tentokrát však samice na samce nezaútočila, pouze vlnila ocasem a nechala ho krátce společně obývat její světlo. Po několika desítkách minut samce opět vyhnala, ve chvíli, kdy se chtěl opět dotknout čenichem samice. Další den si oba svá světla „prohodili“. Za hlavou samce jsem v té době mohl pozorovat malou, půlcentimetrovou modřinku. Večer se však oba vrátili každý ke svému zdroji světla a tepla.

Po několika dalších dnech bylo již možné pozorovat, jak spolu obývají pouze jedno světlo, většinou na samcově straně. Také byli oba již klidnější. Pokud však samice občas „nemá náladu“, zažene samce krátkým výpadem a to i ze světla na samcově straně. Většinou však nedocházelo mezi nimi k projevům agresivity, pouze občas na sebe zvláštním způsobem „vrčí“. Pokud k tomuto zvláštnímu vrčení ze strany samice dojde, samec se většinou pro jistotu vzdálí. Nastal však také případ, kdy samec zahnal krátkým výpadem samici. Tento okamžik je však velmi vzácný.

Po několika týdnech bylo již patrné, že je samička gravidní. Co nejčastěji se proto snažím samičce podávat středně velké cvrčky, obalené ve vitaminových směsích. Upředňostňuji Roboran-H, Vitamix rep a tekutý multivitamin Reptile elixir (firma Vitakraft Brémy). Jednou, až dvakrát denně terárium rosím.

Po dalších třech týdnech (14.4.04) samička nakladla jedno vejce, volně na substrát. Proto jsem se rozhodl vejce umístit do inkubátoru. Vejce mělo v průměru 18 mm. Po několika dnech se oba opět pářili. Samička se přiblížila na dotek k samci. Ten ji po chvilce začal kousat do spodní strany krku. Samice zůstala v klidu a samec si na ni po chvilce vlezl a snažil se o spojení. Po chvilce se dostal do takové pozice, že došlo ke spáření a zůstávají tak pár minut. Po chvilkovém záchvěvu samec samici opustil a začal si olizovat pohlavní orgán (hemipenis). Poté se začala olizováním čistit také samice a po chvíli se od samce v klidu vzdálila. 11.5.2004 samička nakladla druhé vejce opět na substrát. I toto vejce jsem se proto rozhodl umístit do inkubátoru. V inkubátoru udržuji stabilní teplotu okolo 27 stupňů Celsia a vzdušnou vlhkost okolo 75 %. V inkubátoru, které je vytvořeno ze starého akvária (30x25x35)cm, vylepeného polystyrenem je umístěna topná cihla o výkonu 6W a miska s vodou, která zajišťuje potřebnou vlhkost. Vrchní víko jsem také vyrobil z polystyrenu a skla. Stav v inkubátoru denně kontroluji a krátce větrám.

3.6.2004 se přes noc vyklubalo první mládě. Celková jeho délka byla 4 cm. Bylo velmi čilé. Mládě jsem umístil do skleněného terária o rozměrech 30x15x30 cm(VxŠxH). Jako podklad jsem použil speciální písek pro chov plazů. Ve vybavení terária nechybí rostlina rodu Scindapsus, bambusové tyčky a malá, velmi mělká napaječka s troškou čisté vody. Do napaječky jsem umístil několik kamínků, aby se mládě neutopilo. Jako osvětlení jsem použil UVA žárovku 15 W od firmy Hagen. Za dva dni mládě začalo samostatně žrát a pozřelo malého cvrčka černého (Gryllus bimaculatus). Jelikož si mládě moc napáječky s vodou nevšímá, dvakrát denně terárium rosím a mládě kapky olizuje.

Dne 5.6.2004 samička nakladla opět na substrát tentokrát dvě slepená vejce. Také tyto vejce jsem ihned umístil do inkubátoru.

U druhého sestaveného páru byl však výsledek tragický. Roční samec neustále 15-ti měsíční samici při pokusech o páření napadal. Při tom byl umístěn do nádrže samice. Po několika dnech způsobil samičce zranění na hlavě, proto jsem samce od samice ihned odstavil. Bylo ovšem pozdě. Samice i přes veškerou péči přestala přijímat potravu, kterou tvořili hlavně cvrčci, smýkaný hmyz a po několika týdnech bohužel uhynula. Domnívám se, že se na úhynu velkou měrou podepsal pravděpodobně stres a také možné zranění v části lebeční, způsobené samcem při páření. Nejhorší a nejsmutnější ovšem bylo,že samička byla zřejmě gravidní. 

Použitá literatura: Lubomír Klátil, Obrazový atlas gekonů, Petr Esterka-Forsáž, Vizovice,1999

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.