Jste zde » úvod články hadi Lampropeltis alterna a její dvě barevné formy

Lampropeltis alterna a její dvě barevné formy

Autor: Václav Chadima 19.05.2004 Kategorie: hadi

Lampropeltis alterna a její dvě barevné formy

Každým rokem dostávám několik dotazů od chovatelů, jak se rozliší u Lampropeltis alterna barevná forma alterna od formy blairi, zda je možno je spolu pářit a jestli se jedná o poddruh Lampropeltis mexicana. Tímto článkem se pokusím vysvětlit, jak to vlastně je.

Lampropeltis alterna je korálovka žijící v jihozápadním Texasu a v severním Mexiku. Dorůstá 70 až 120 cm, vyjímečně mohou někteří jedinci dosáhnout 150 cm. Má 211 až 230 ventrálních štítků, subkaudálních 56 a 67, dorsálních řad 23 až 27, 7 až 8 supralabiálií a 9 až 121 infralabiálií. Jedná se o mírného hada s noční aktivitou, který dobře přivyká prostorám terária. Jediným a zásadním problémem při jeho chovu bývá někdy u mláďat těžké přivykání si na náhradní potravu. V přírodě totiž mláďata přijímají malé ještěrky a ne všechna začnou v péči člověka lovit ihned myšátka.

Korálovku Lampropeltis alterna popsal Brown v roce 1901 podle typového exempláře z Davis Moutains v západním Texasu. Druhý jedinec byl nalezen až v roce 1938 v Casa Grande Park ve velkém záhybu Rio Grande. Další kus byl odchycen Smithem v roce 1941 v Coahuila v Mexiku. Okolo roku 1957 byli již tito hadi nacházeni častěji.

Když Flury popsal Lampropeltis blairi z Terel County v Texasu, domníval se, že se jedná o odlišný druh, nebo» zbarvení formy blairi je odlišné od formy alterna, jak se dále dozvíme.

Okolo roku 1965 začali někteří herpetologové zvažovat, že se jedná o dva různé druhy, které však neměly odlišný počet ani strukturu štítků. Tuto teorii jim ale vyvrátil v roce 1970 Tanzer, když získal potomstvo od samice formy alterna. Tato samice byla odpářena v přírodě a její potomstvo zahrnovalo dvě typické alterny a tři typické blairky. Ukázalo se tedy, že oba druhy jsou pouze jediným polymorfním druhem Lampropeltis alterna, podobně jako je tomu u podélně a příčně pruhovaných jedinců Lampropeltis getula californiae.

Dodatečně se několik vědců pokusilo dokázat, že alterna tvoří spojení s druhem Lampropeltis mexicana a její název stanovili na Lampropeltis mexicana alterna. Bohužel někteří autoři, např. J. G. Walls používají tento název dodnes a vnášejí zmatek do systematiky Lampropeltis.

V roce 1982 předložil Garstka revizi těchto druhů, kde povýšil L. alterna na samostatný druh, především na základě odlišnosti v trnech hemipenisu, barvy očí (stříbrná oproti hnědé) a dále na počtech štítků, velikosti těla atd. Toto ustanovení platí dodnes. To bylo něco z historie a nyní se podíváme, jak poznáme obě barevné formy.

Barevná forma alterna

Na základní šedé barvě těla (která může být od bělošedé přes modravě šedou až k téměř černavě šedé) jsou úzké černé proužky nebo pruhy v počtu 15 - 39, nejčastěji okolo 24. Typické je, že kompletní černý kroužek, který může a nemusí mít červený střed se střídá (anglicky alternate znamená střídavý) s přerušovaným černým proužkem, který může být zredukován na několik skvrnek nebo jen na jedinou souměrnou skvrnu uprostřed těla.

Barevná forma blairi

Základní barva těla taktéž kolísá v různém odstínu šedé od velmi světlé po skoro černou. Hřbet je pokryt širokými, jasně červenými nebo oranžovými sedly, kterých bývá 10 až 17, nejčastěji 14.

Obě barevné formy se páří běžně mezi sebou i v přírodě na určitých lokalitách, kde se obě vyskytují. V jejich potomstvu bývají obě barevné formy v různém poměru. Můj starší chovný pár se skládá ze samce formy blairi a ze samice formy alterna. V jejich potomstvu byl tento poměr obou barevných forem: v roce 1999 bylo 6 ks alterna a 4 ks blairi, v roce 2000 8 ks alterna a 1 ks blairi, v roce 2001 8 ks alterna a 5 ks blairi.

V USA je v poněkud větší oblibě forma alterna, zřejmě pro její velikou barevnou variabilitu. Dále je v zámoří tendence chovat pouze jedince z lokalit, např. Loma alta, River Road nebo Langtry. Na každé lokalitě je totiž určitá barevná variabilita a odchycení jedinci jsou množeni v zájmových chovech i v produkčních firmách podle lokalit v čistých liniích. Alterny z River Road jsou kupříkladu známé krásným skvrněním po celém těle.

V České republice je skoro výlučně rozšířena forma blairi a vlastně ani nevím o dalším chovateli, který pravidelně množí formu alterna.

V dnešní době je cena těchto korálovek již přijatelná a já je vřele doporučuji všem těm, kteří mají rádi barevné hady z rodu Lampropeltis.

Literatura:
Gray banded Kingsnake J. G. Walls - T.F. H. 1996
Kingsnake and Milksnake Merkel, Barlett-Barons 1995
Konigsnattern Thissen, Hansen-Teraristik Aktuel 1996

Václav Chadima

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.