Jste zde » úvod články plazi

plazi

Trapelus savignii - Agama pustinná

20.12.2011 Zobrazeno 6584 × Komentováno: 0 ×

Trapelus savigniiMalé agamky dorůstající 18-20 cm, z čehož polovina připadá na ocas. Základní zbarvení je pískové barvy s tmavším ornamentem na zádech, který u samic v době březosti dostává světle hnědý až červený odstín přecházející do žlutavé barvy na ocase. Samci mají modře zbarvená hrdélka a boční strany bříška.

Zobrazit celý článek

Největší z rodu Cyrtodactylus

Lubomír Klátil 27.01.2010 Zobrazeno 9431 × Komentováno: 0 ×

Převážně tropický rod Cyrtodactylus Gray, 1827 je rozšířený na obrovském území od Přední Asie až po Šalamounské ostrovy. Jeho zástupce nalezneme především v tropickém lese, kde se zdržují na zemi, na kamenech nebo na kůře stromů. Velmi často je doprovází další gekoni z rodu Cnemaspis, kteří v oblasti osídlují skalní útvary.

Zobrazit celý článek

Gekoni rodu Uroplatus

Lubomír Klátil 26.07.2009 Zobrazeno 21295 × Komentováno: 0 ×

thumb.jpgMezi nejzajímavější a velmi oblíbené druhy gekonů patří bezesporu madagaskarský endemický rod Uroplatus. V posledních letech bylo popsáno několik nových druhů a je velmi pravděpodobné, že k nim brzy přibudou další.

Zatím tedy známe tyto druhy: Uroplatus alluaudi, Uroplatus ebenaui, Uroplatus fimbriatus, Uroplatus guentheri, Uroplatus henkeli, Uroplatus lineatus, Uroplatus malahelo, Uroplatus malama, Uroplatus phantasticus, Uroplatus pietschmanni, Uroplatus sikorae se dvěma poddruhy Uroplatus sikorae sikorae a Uroplatus sikorae sameiti.

Zobrazit celý článek

Chov chameleonka Rieppeleon brevicaudatus

Jiří Hošek 02.04.2009 Zobrazeno 25530 × Komentováno: 6 ×

thumb.jpgV roce 2006 se mi naskytla možnost výměnou získat trio Rieppeleon (Rhampholeon) brevicaudatus. Šlo o mladá zvířata z odchovu, zrovna jsem měl volné terárium a po zkušenostech s chovem Rhampholeon spectrum jsem této možnosti využil. Po nějakou dobu mi pak, tito zajímaví tvorečkové, dělali radost v teráriích svým pozoruhodným chováním i odchovy.

Zobrazit celý článek

Chov a odchov australského gekona Phyllurus platurus

Lubomír Klátil 26.03.2009 Zobrazeno 9851 × Komentováno: 0 ×

thumb.jpgTvarem těla, způsobem života i místem rozšíření k sobě mají blízko zástupci tří rodů australských gekonů z podčeledi Diplodactylinae. Jsou to Phyllurus, OrrayaSaltuarius a dříve byli také řazeni do jednoho rodu. Nejprve se z rodu Phyllurus osamostatnil rod Saltuarius a zněj byl později vyčleněn rod Orraya. Všichni obývají poměrně velmi malé oblasti, víceméně při východním pobřeží australského kontinentu.

Zobrazit celý článek

Gonyosoma oxycephalum v teráriu

Zdeněk Skokánek 09.03.2009 Zobrazeno 11888 × Komentováno: 1 ×

thumb.jpg

Gonyosoma oxycephalum je rozšířena od jihovýchodního Himaláje přes Barmu, Thajsko, Vietnam, Kambodžu, Laos po ostrovy Andamany, Nikobara, Sumatra, Jáva, Borneo, na Filipínách ostrov Palavan. Kde obývá pralesní nížiny. Užovky Gonyosoma oxycephalum známe v několika barevných formách. Krom známých zelených a zelenožlutých také šedožlutozelené, šedožluté až šedé.

Dalšími druhy rodu Gonyosoma jsou též Gonyosoma jansenii ze Sulawesi, Gonyosoma prasina ze severního Vietnamu, severního Thajska a jižní Číny. Gonyosoma frenatum z jižní Číny a ostrov Thaiwan.

Zobrazit celý článek

Chov a odchov krajty Leiopython albertisii

Zdeněk Skokánek 08.02.2009 Zobrazeno 17873 × Komentováno: 0 ×

perex.jpgLeiopython albertisii je středně velká krajta, dobře osvalená, asi jedenkrát silnější v těle než krajta zelená, dorůstající ale jen do délky 2 m. Ve  rovnání s jinými krajtami má nezvykle hladký povrch těla, velice špatně se drží v ruce, klouže ujíždí. Hlavu má relativně dlouhou šípovitou, dostatečně oddělenou od krku. Hlavu považuji na této krajtě za nejnápadnější, nejvíc fascinující, je svrchu černě lesklá a tato čerň zasahuje až na krk, kde se postupně vytrácí.

Zobrazit celý článek

Scinkové z Taninbarských ostrovů Tiliqua scincoides chimerae.

Ondřej Hes 12.12.2008 Zobrazeno 12129 × Komentováno: 0 ×

thump.jpgPrvní zmínka o velkých, dosud nepopsaných scincích, z Taninbarských ostrovů se v našem písemnictví objevila v článku V. Jirouška v Akváriu Teráriu (Jiroušek 1998). O dva roky později jsme využili nabídky odchovu těchto ještěrů z jihlavské ZOO. Získali jsme 4 nepříbuzné jedince ve věku zhruba 6 až 7 měsíců a velikosti zhruba 15 cm.

Zobrazit celý článek

Diplodactylus vittatus

Martin Dobeš 19.08.2008 Zobrazeno 8405 × Komentováno: 0 ×

d_vittatus_00.jpgDiplodactylus vittatus je malý zemní gekon, dorůstající kolem 8 cm. Žije ve východní Austrálii, kde obývá sušší travnaté a křovinné biotopy.

V létě loňského roku jsem si od pana Libora Sotorníka koupil skupinu samce a dvou samic. Zvířata byla stará asi 6 měsíců. Umístil jsem je do terária o půdorysu 30 x 40 cm s několikacentimetrovou vrstvou říčního písku...

Zobrazit celý článek

Phyllodactylus reissii Peters, 1862, gekon guayaquilský

Andrej Funk 20.01.2008 Zobrazeno 7661 × Komentováno: 0 ×

P_reissii_01.jpgČeleď: Gekkonidae (gekonovití) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři].

Výskyt: v horách v pohraničí Ekvádoru a Peru v okolí řeky Rio Chinchipe Chanchamayo v nadmořské výšce nad 2 000 m. Typová lokalita je poblíž Guayaquil v Ekvádoru. Zavlečen byl i na Galapážské ostrovy.

Zobrazit celý článek

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>