Jste zde » úvod články ještěři Ophisops elegans (Ménétriés, 1832)

Ophisops elegans (Ménétriés, 1832)

Autor: Pavel Šmek 20.01.2003 Kategorie: ještěři

Ophisops elegans (Ménétriés, 1832)

Pavel Šmek

 

Poddruhy:
Ophisops elegans basoglui BARAN & BUDAK, 1978
Ophisops elegans blanfordi SCHMIDT, 1939
Ophisops elegans centralanatoliae BODENHEIMER, 1944
Ophisops elegans ehrenbergii (WIEGMANN, 1835)
Ophisops elegans elegans MÉNÉTRIÉS, 1832
Ophisops elegans macrodactylus BERTHOLD, 1842
Ophisops elegans persicus BOULENGER, 1918
Ophisops elegans schlueteri BOETTGER, 1880

 

Popis: Malý ještěr s maximální délkou okolo 15-16cm, z toho tělo měří jen asi 5,5cm. Ocas tvoří dvě třetiny celé délky ještěra. Hlavní odchylka od ostatních ze skupiny Lacertidae je nejvíce patrná v přední dorzální části hlavy. Obě oční víčka jsou srostlá a tvoří průhlednou čočku podobně, jako je tomu u hadů. Z dalšího popisu: dvě předsunuté nozdry, krk bez límce, 28-43 řad kýlnatých šupin zasahujících od hřbetu až po střední část trupu, ventrálie v šesti podélných řadách, femorální póry mezi 8-12. Hřbet je obvykle šedý, nebo hnědý s více či méně hojným a různě velikým černým značením, vzácněji bez značení na hřbetě, obvykle ale s dvěmi podélnými pruhy světlejší barvy po stranách hřbetu. Spodní čelist, spodní část krku a trupu je zbarvena výrazně žlutozeleně u samců, u samic méně výrazně. Jen v době březosti jsou samice zbarveny výrazněji.

Prostředí a biologie: K pozemnímu způsobu života ještěra O. elegans využívá obvykle otevřených vyprahlých planin s řídkou vegetací , kameny a hlinitou půdou, spíše stepního charakteru. Živí se přes den hmyzem. Samice kladou 2-6 vajec.

Rozšíření: Zasahuje od jižní části Balkánského poloostrova, přes Turecko, Egejské a Středomořské ostrovy včetně Kypru, přes jihozápadní část Asie až po Paňdžáb v severní Indii, až do výšek 2000 metrů nad mořem.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.