Jste zde » úvod články ještěři Chalcides ocellatus (Forskal, 1775)

Chalcides ocellatus (Forskal, 1775)

Autor: Pavel Šmek 20.01.2003 Kategorie: ještěři

Chalcides ocellatus (Forskal, 1775)

Pavel Šmek

 

Poddruhy:
Chalcides ocellatus ocellatus (FORSKAL 1775)
Chalcides ocellatus tiligugu (GMELIN 1789)
Chalcides ocellatus linosae BOULENGER 1920
Chalcides ocellatus subtypicus WERNER 1931
Chalcides ocellatus zavattarii LANZA 1954

 

Popis: Scink válcovitý (český název) je zavalitý tlustý ještěr s hladkým tělem, dorůstající délky okolo 20cm. Z dalšího popisu: Předsunuté nozdry, spodní víčka jsou průhledná, ušní otvory jsou otevřeny více, či méně. 28-32 řad hladkých, či mírně hřebenovitých šupin na trupu. Hřbet je zbarven světle hnědě, nebo šedě, pokryt černými tečkami s bílými středy, tvořící nepravidelné pásování. Břišní partie jsou zbarveny špinavě bíle.

Prostředí a biologie: Scinka Ch. ocellatus nalezneme nejčastěji na písčitých oblázkových svazích blízko pláží s řídkou vegetací a kosodřevinou, v nížinách s úkryty, nebo mezi kameny a v dírách v zemi. Mohou také velmi svižně norovat v písku. K pomalému pohybu používá krátké a chabé končetiny, k rychlým přesunům používá tělo jako had s vlnivými pohyby. Nejčastěji se živí mezi kořínky hmyzem, pavouky a jejich larvami. Ch. ocellatus je ovoviviparní, samice rodí 2-10 mláďat v kožovitých obalech.

Rozšíření: Pokrývá uzemí zahrnující severní Afriku, některé středomořské ostrovy včetně Kypru a západní části Asie až do výšek 1200m.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.