Jste zde » úvod články ještěři Algyroides nigropunctatus (Duméril &Bibron, 1839)

Algyroides nigropunctatus (Duméril &Bibron, 1839)

Autor: Pavel Šmek 20.01.2003 Kategorie: ještěři

Algyroides nigropunctatus (Duméril & Bibron, 1839)

Pavel Šmek

 

Poddruhy:
Algyroides nigropunctatus kephallithacius KEYMAR, 1986
Algyroides nigropunctatus nigropunctatus (DUMÉRIL & BIBRON, 1839)

 

Popis: Malý ještěr s maximální délkou okolo 16-20cm. Hlavní odchylka od ostatních ze skupiny Lacertidae je nejvíce patrná na hřbetě, jež pokrývají hrubé a kýlnaté šupiny v několika řadách zasahujících až ke střední části trupu. U příbuzné A. moreoticus tyto šupiny pokrývají dokonce celou svrchní část trupu. Vzezřením působí tedy A. nigropunctatus poněkud drsněji. Obvyklé zbarvení je hnědočervené nebo tmavě šedé v dorsální části a oranžově žluté ve ventrální části těla. Samci vynikají v dospělosti jasně modrým zbarvením hlavy. Laterální část trupu může být ozdobena ještě řídce osázenými modrými tečkami.

Prostředí a biologie: Ještěrka jadranská (český název tohoto druhu) může být spatřena v mnoha rozdílných biotopech. Vzhledem k nejčastějšímu výskytu v okolí Jónského moře však většinou obývá plochy s nízkou kosodřevinou, zelenou vegetací, hojně v okolí olivových porostů a polí. A. nigropunctatus výborně šplhá, nalezneme ji i na terasovitých vinicích , zdích a rujnách v okolí hospodářských stavení. I přes denní způsob života tohoto druhu se často v letních měsících ukrývá v poledních parnech před sluncem. Po ukončení zimního spánku se již v dubnu páří, přitom samci bývají velmi výrazně zbarvení. Samice kladou 2-3 vejce v květnu, která se líhnou koncem léta.

Rozšíření: Severovýchodní Itálie, Istrie, Řecká pobřeží (v údolí řek také Bosna-Hercegovina), stejně tak adriatické ostrovy, Montenegro, Albánie, Řecko (Ipiros, Jónské ostrovy Korfu, Paxi, Paxos, Levkos, Kefallonie, Ithaka).

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.