Jste zde » úvod články bezobratlí

bezobratlí

Začínáme s chovem sklípkanů I. - Úvod

Michal Toráň 06.03.2007 Zobrazeno 12683 × Komentováno: 0 ×

Theraphosa.jpgTento seriálek, který se Vám dostává do rukou je pokusem předložit, hlavně začínajícím chovatelům, ucelený a zjednodušený pohled na sklípkany, jako na zástupce jedné skupiny zvířat, kteří s námi sdílí tuto planetu.

Chov sklípkanů v zajetí, se stal v posledních letech velkou módou. V porevolučních dobách tento chov začal pronikat do stále více domácností a částečně začal vytlačovat jiné tradiční chovy, jako napřiklad akvarijní rybky.

Zobrazit celý článek

Odchov sklípkana Chilobrachys fimbriatus

Ondřej Helan 08.09.2006 Zobrazeno 7606 × Komentováno: 0 ×

Tento překrásný sklípkan patří do podčeledi Selenocosmiinae, který se vyskytuje v Indii. Popsán byl v roce 1899 Pocockem.

Zobrazit celý článek

Malochov cvrčků v domácích podmínkách.

Jiří Hošek 06.03.2006 Zobrazeno 65396 × Komentováno: 7 ×

cvrcci_t.jpgMým prvotním impulsem, k chovu cvrčků pro vlastní potřebu, byla nepříjemná zkušenost, kdy se mi vylíhli mladí Ptychozoonové a já nemohl nikde sehnat krmení odpovídají velikosti. Byl již celkem pozdní podzim a venku toho moc neběhalo (navíc z práce jsem se vracel téměř potmě a to se pak špatně cokoliv lovilo), ve zverimexech  byli ke koupi jen dospělí cvrčci a  tak k rozhodnutí stát se samozásobitelem nebylo daleko.

Zobrazit celý článek

Pamphobeteus antinous Pocock, 1903

Michal Toráň 15.02.2006 Zobrazeno 6947 × Komentováno: 0 ×

Tento překrásný zemní sklípkan má svoji domovinu v Peru a Bolívii, kde obývá převážně tropické lesy.Jeho základní zbarvení je hnědé, až sametově černé. Abdomen má zčásti porostlý světlými chloupky. Končetiny jsou tmavě hnědé až černé, u některých jedinců až do modra. Moje dospělá samice měří v těle 7,5 cm Bolívie). Jelikož se však jedná o mladou samici, nemusí to být její konečná velikost. Velikost pavouka také proto může záviset na lokalitě, ze které pochází. Jedinci z některých lokalit v Bolívii bývají větší, než jedinci z Peru.

Zobrazit celý článek

Terárium pro sklípkany

Michal Toráň 26.05.2003 Zobrazeno 15244 × Komentováno: 0 ×

Výběr a volba správného a ideálního terária pro sklípkany je velice důležitý počin. Také volba správné vrstvy substrátu může mít vliv na chování našich chovanců. Běžně se preferují tři typy terárií - pro stromové druhy, pro zemní druhy, pro norové druhy. Chtěl bych se s Vámi podělit o několik mých konkrétních zkušeností.

Zobrazit celý článek

Acanthoscurria geniculata

Michal Toráň 21.05.2003 Zobrazeno 14000 × Komentováno: 0 ×

Tento obří a krásně zbarvený zemní sklípkan patří do podčeledi Theraphosinae, obývající se svým rodem Střední a Jižní Ameriku. Je přezdíván "bílý smithi".

Zobrazit celý článek

Sklípkani rodu Grammostola

Michal Toráň 21.05.2003 Zobrazeno 11776 × Komentováno: 0 ×

Všichni příslušníci rodu Grammostola patří mezi tzv. zemní sklípkany. Obývají Střední a Jižní Ameriku. Zde hledají příležitostné úkryty, nebo staví zemní nory. Některé druhy obývají stepi. Je známé, že někteří sklípkani rodu Grammostola se specializují v přírodě na lov hadů.

Zobrazit celý článek

Páření a odchov sklípkana Pterinochilus murinus

Michal Toráň 21.05.2003 Zobrazeno 9678 × Komentováno: 0 ×

Tento agresivní a toxicky významný sklípkan Pterinochilus murinus Pocock, 1897 má svojí domovinu v Africe, konkrétně ve státech Keňa, Tanzanie, Uganda, Mozambik a Zambie. Patří do podčeledi Harpactiriinae.

Zobrazit celý článek

Sklípkani rodu Avicularia

Michal Toráň 21.05.2003 Zobrazeno 10125 × Komentováno: 0 ×

Zobrazit celý článek

Strašilka Euryacanta horrida a její chov

Miloslav Poulíček 01.11.2002 Zobrazeno 20173 × Komentováno: 0 ×

Živa 1/1987

V současné době vzrůstá zájem o chov exotických zvířat. To platí i o exotickém hmyzu, zejména o bizarních pakobylkách strašilkách. Přestože se mezi chovateli objevují v podstatě stejné druhy, vyskytuje se ojediněle i druh jiný, mnohdy velmi atraktivní. Jedním z takovýchto druhů je novoguinejská strašilka Euryacantha horrida, jejími chovem a pozorováním jsem se zabýval téměř dva roky.

Zobrazit celý článek