Jste zde » úvod články gekoni Geckonia chazaliae Mocquard, 1895 - gekon hlavatý

Geckonia chazaliae Mocquard, 1895 - gekon hlavatý

Autor: Andrej Funk 19.12.2002 Kategorie: gekoni

Geckonia chazaliae Mocquard, 1895 - gekon hlavatý

Andrej Funk, Vladimír Vrabec

(podle Akvárium terárium, Praha, 2001, 44 (10): 45)

 

Čeleď: Gekkonidae (gekonovití) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři, infrařád Gekkota]

Výskyt: Endemit atlantského pobřeží Afriky, od jižního Maroka (na jih od města Agadir), přes Západní Saharu, Mauretánii až po střední Senegal, v pobřežním pásu jen několik km od moře (místy i více do vnitrozemí, max. do 50 km). Osidluje písčité pouštní biotopy s nízkými keřovitými porosty v dosahu vlhkosti Atlantického oceánu. V chladném zimním (prosinec - březen 14-20 °C, v noci 4-6 °C) a horkém letním (červen - září 30-35 °C, na povrchu až 50 °C, v noci 12-18°C) období se skrývá v norách hlodavců či ještěrek, aktivní je na jaře a na podzim, kdy přes den využívá i mělčí úkryty (pod kameny).

Velikost: 8-10 cm, má velmi mohutnou hlavu, poměrně robustní tělo a nepříliš dlouhý ocas.

Pohlavní rozdíly: Samci mají zduřený kořen ocasu, samice bývají celkově mohutnější.

Chov a odchov: Nejlépe v páru, event. 1 samec a 2-3 samice, bývají ale vzájemně agresivní. Středně velké terárium, nižší s velkou plochou dna. Jako substrát je vhodný jemný písek, vrstva nemusí být hluboká, tito gekoni si aktivně nory nevyhrabávají. Úkryty z kamenů či suché kůry. Relativně sucho, ráno ale rosení (gekoni olizují kapky, při mořském pobřeží na poušti také padá rosa), mělká miska s vodou. Denní teplota 24-28 °C (lokálně 30-35 °C), noční pokles (optimálně pod 18 °C). Pro větší vitalitu zvířat je dobré osvětlení s UV zářením. Obecně se považuje za nutné zimní období klidu (mírná hibernace). Seufer (1988) a Klátil (1999) doporu-čují 10 °C, Havelka (1992) uvádí 3 měsíce při 15 °C. Pro přirozený životní rytmus však pova-žujeme za důležité i chovateli většinou opomíjené letní období klidu bez krmení při vysokých teplotách (aestivaci). Krmení cvrčky, sarančemi, šváby, larvami zavíječů, v oblibě mají larvy potemníků, ale při častějším krmení je vyvrhnou bez strávení. Seufer (1988) upozorňuje při odchovu na úhyny na přetučnělá játra a poruchy ledvin. Samice kladou na jaře po 1-2 vejcích 2-3, vzácně až 7 snůšek ročně. Při inkubační teplotě 26-30 °C líhnutí za 60-70 dní. Mláďata 25-35 až 37-40 mm, dospívají po 1 roce (výjimečně už po 8 měsících). Odchov je vhodný indi-viduálně v malých dózách - lepší příjem potravy, při společném chovu jsou mláďata agresivní. Gekoni jsou citliví na nedostatek vitaminů a minerálů.

Poznámka: Náročný chovanec, ačkoliv jsou známy odchovy v F2 generaci (nepublikované i v ČR), chov po více generací je stále problematický. Problémy jsou způsobovány překrmováním a ztučněním zvířat (jistě lepším krmením než cvrčci jsou nymfy sarančí), svou roli hrají mikroklimatické požadavky zvířat (nedostatečný pokles nočních teplot, absence letní aestivace) a nedostatek UV záření.

 

Komentáře

     

    Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.