Jste zde » úvod profily Petr Balej

Petr Balej

O mně

Plazi a obojživelníci mě přitahovali už od dětství, kdy mě poprvé na jednom z mnoha turistických výletů s rodiči po Beskydech uchvátila tamní ještěrka. Pouhé pozorování mi však nestačilo, chtěl jsem o nich vědět více. Uchvácen jsem byl také po dešti při jednom sestupu z hor množstvím mloků skvrnitých, kterých se tehdy na lesní cestě vyrojily desítky a já si chtěl vzít jednoho domů, což pochopitelně neprošlo :-).

V devíti letech jsem se těšil na svou první "výpravu" za plazy na daleké jižní Slovensko, kde jsme měli trávit letní dovolenou. Snil jsem o želvách bahenních a užovkách stromových, avšak místo toho jsem se dočkal jen houfů komárů a jedné užovky obojkové :-)

V jedenácti letech jsem si vymodlil svého prvního plaza - želvu stepní, ke které přibyla o pár měsíců později i želva žlutohnědá. O rok později přišel první had - mládě užovky červené. Pak už to šlo ráz na ráz a plazi kvapem přibývali (viz seznam chovaných druhů). Taky jsem hodně jezdíval na kole do okolí Ostravy na výpravy za našimi plazy a obojživelníky.

Ve 12 jsem se stal členem teraristického kroužku na Stanici přírodovědců v Ostravě - Porubě, kde jsem pak od svých 18 let vedoucím. Účastnil jsem se tehdy hromady různých souteží zaměřených na teraristiku a přírodu.

Ve třinácti jsem chytil v Jeseníkách svoji první zmiji, což bylo něco úplně jiného, zajímavého, vzrušujícího, fascinujícího... V ten moment mi bylo jasné, že tahle skupina plazů se mi stane osudovou. V patnácti jsem si koupil párek mladých zmijí růžkatých a splnil si tak svůj sen. Za rok zmijky dospěly a samička mi porodila 5 mláďat, z nichž však 4 odmítala sama příjmat potravu. Při násilném krmení jednoho z nich jsem byl uštknut jedním zubem do prstu, takže jsem měl možnost prozkoumat své zmijky i z jiného úhlu pohledu :-/. Postupem času se pak přidaly i další uštknutí i od našich zmijí obecných a zmijí růžkatých, takže jsem si celkem 6x vyzkoušel, že za blbost se těžce platí.

Po maturitě jsem začal studovat obor Systematická biologie a ekologie na Ostravské univerzitě. Studium jsem však po 3 letech nedokončil. Nyní studuji obor Geoinformatika na VŠB - TUO.

Ještě jako dítě, jsem strávil 3 skvělé letní dovolené s rodinou na pobřeží Bulharska. Díky těmto pozitivním zkušenostem jsem pak Bulharsko zvolil i jako hlavní cíl mých samostatných terénních výprav za tamní herpetofaunou, takže jsem jej navštívil už 11x a strávil v něm tak celkem téměř půl roku svého života. 10 dnů jsem pobýval také v Dalmácii v Chorvatsku. Kvůli dlouhým cestám na Balkán jsem musel prodat k počátku roku 2008 veškerý svůj chov, abych mohl v terénu trávit ještě více času a nebyl tak omezen nutností starat se o chovaná zvířata. Mým jediným velikým teráriem se tak nyní stává Balkánský poloostrov.

Kontakt

region:Česká republika - Moravskoslezský kraj
adresa:Ostrava
telefon:+420605414741
e-mail:
www:http://www.balcanica.info

Nejnovější příspěvky blogu

Lamprophis fuliginosus: Kouzlo nechtěného

Petr Balej 02.08.2010 Zobrazeno 7402 × Komentováno: 0 ×

Lamprophis fuliginosus: Kouzlo nechtěného

Užovky Lamprophis fuliginosus (či dříve Boaedon fuliginosus) asi není třeba nikomu představovat. Jednodušeji chovatelný a rozmnožitelný had už snad ani neexistuje.

Zobrazit celý článek

Nejnovější fotografie

hlava před a po svleku

hlava před a po svleku
Petr Balej, 23.11.2010

Crotalus vegrandis

Crotalus vegrandis
Petr Balej, 10.10.2007

Crotalus vegrandis

Crotalus vegrandis
Petr Balej, 10.10.2007

Crotalus vegrandis

Crotalus vegrandis
Petr Balej, 10.10.2007

Triturus montandoni

Triturus montandoni
Petr Balej, 02.06.2007