Jste zde » úvod novinky Žabí stehýnka jedli Evropani už v době kamenné

Žabí stehýnka jedli Evropani už v době kamenné

Autor: Petr Balej 28.06.2007

Žabí stehýnka, typická francouzská pochoutka, se v Evropě jedly už více než před 5000 lety. Na opevněném kopci Denemark u Kutné Hory byly objeveny zbytky 893 žabích kostí podavajících důkaz o tom, že "Češi" jedli žabí stehýnka už v době Neolitu. "Tento objev ukazuje, že stále nevíme vše o stravě člověka v minulosti. Kůstky malých obratlovců jako jsou žáby jsme v archeologických vykopávkách postrádali," uvedl René Kyselý, archeolog z Institutu archeologie Akademie věd ČR.

Výzkumníci odkryli kosti v pěti jámách přímo v pevnosti, což vylučuje vysvětlení typu, že se jednalo o zimoviště, přirodní past nebo oběti jiného predátora. Jak se ukázalo, většina kostí pochází ze zadních noh, tedy nejmasitější části žáby, které je obvykle pojídána. Kdyby bylo shromáždění kosti důsledkem přírodní pasti, místa hibernace nebo jako potravní zásobárna nějakého predátora, počet jejich anatomických částí by musel více korespondovat s kompletní kostrou, uvedl Kyselý.

Velký počet kostí a převaha adultních samců předpokládá, že neolitičtí Češi systematisky lovili žáby v březnu nebo dubnu. Tyto měsíce totiž vykazují největší pářící aktivity žab, kdy se shromaždují ve velkých množstvích a mohou tak být jednodušeji uloveny. "Žáby mohly být jednoduše vylovovány přímo z rybníka, nebo mohly být použity jiné specializované metody jako zemní pasti na jejich tahových cestách nebo jednoduché rybaření na provázku s háčkem," napsal Kyselý v Journal of Archaeological Science.

Jak Češi žáby jedli není známo. Archeologové spekulují, že stehýnka byla nejprve zbavena kůže, než byla snězena. Zda byly žáby považovány za delikatesu se také neví. "Je nemožné to říct s jistotou. V Evropě, kde většina archeologických vykopávek pochází z Francie, jsou tyto nálezy tak sporadické, že nemůžeme určit nějaký obecný model tohoto druhu chování," uvedl Kyselý. Podle Salvadora Bailona z Laboratoire départemental de préhistoire du Lazaret v Nice ve Francii, který je specialistou na historii žab, objev potvrdil, že žáby byly součástí stravy od Neolitu. "Vše nasvědčuje tomu, že pojídání žab bylo jednou z příležitostí té doby," řekl Bailon.

Poznámka: nalezené kosti byly identifikovány jako pozůstatky skokana hnědého (Rana temporaria).

Zdroje:
http://dsc.discovery.com
http://www.sciencedirect.com