Jste zde » úvod novinky V Surinamu objeven nový druh purpurově fluoreskující žáby

V Surinamu objeven nový druh purpurově fluoreskující žáby

Autor: Petr Balej 06.06.2007

Purpurově fluoreskující žábu a dalších 24 nových druhů bylo objeveno v Guyanské vysočině v Surinamu, jak v pondělí uvedli vědci varujíce před nelegální těžbou zlata, které může tyto druhy ohrozit. Objev takového množství druhů mimo říši hmyzu je neobvyklý a ukazuje jak je potřebné zaměřit se na odlehlejší oblasti, řekl Leeane Alonso z Conservation International, který vedl expedici.

"Když se procházíté po těchto místech, které jsou tak neprozkoumané a vzdálené očekává se, že neleznete nové druhy..., ale většina z nich bývá hmyz," řekl Alonso po telefonu z Paramariba, surinamského hlavního města. "Co je však opravdu zajímavé, je nález nových druhů žab a ryb."

Dvoubarevná žába (její foto), jejíž pokožka je pokryta nepravidelnými fluoreskujícími levandulovými kličkami na balkažánových zádech, byla objevena v roce 2006 během výzkumu náhorní plošiny Suriname's Nassau plateau. Vědci pročesávali náhorní plošinu a Lely Mountains našla další 4 nové druhy žab stranou té purpurové, 6 druhů ryb, 12 druhů brouků a jeden nový druh mravence, jak uvedla organizace. Našli rovněž dalších 27 druhů původních z oblasti Guyanské vysočiny rozšířených přes Surinam, Guyanu, Francouzskou Guyanu a severní Brazílii. Jedním z těchto druhů byla i vzácná ryba Pterygoplicththys multiradiatus o které se ochranáři domnívali že v důsledku kontaminace potoků z dolů na zlato vymřela a byla spatřena naposled před 50 lety.

Včetně nově objevených druhů vědci našli celkem 467 druhů na dvou místech a to od velkých šelem jako jsou panteři či pumy, až po opice, plazy, netopýry a hmyz.

Tím, že jsou tato místa daleko od lidské civilizace, a tím i nechráněné, mohou být ohroženy ilegální težbou zlata. Vysočina je rovněž zdrojem bauxitu, ze kterého se dělá hliník, ale ten zde nebude v budoucnu těžen (přinejmenším dvěmi společnostmi, které sponzorovaly náš výzkum). "Je zde příležitost pro všechny zůčastněné, těžařské společnosti, které zde mají težební koncesi, místní komunity, vládu, nevládní organizace aby se snažili vytvořit regionální plán pro tuto oblast," řekl Alonso.

zdroj: http://www.reuters.com