Jste zde » úvod novinky Kambodžské jezero ohrožuje výlov hadů

Kambodžské jezero ohrožuje výlov hadů

Autor: Petr Balej 21.08.2006

Hluboko uvnitř divočiny zaplavovaného lesa, Ly Vy páčí další zápasící stvoření ze sítě, rozbíjí jeho hlavu o bok svého člunu a přidává ho do svíjející se kupy, která se stane součástí největšího světového výlovu hadů.

Později téhož dne a na druhé straně rozsáhlého jezera Tonle Sap, které je kambodžským nejzásadnějším ekosystémem, to není příliš pěkný pohled. Vědra se mdlými vodními hady jsou vyprazdňována do řasově zelených rybníků a jam přeplněnými krokodýly, kteří je zhltnou několika skousnutími v silných čelistech.

Někteří z 2000 faremních krokodýlů pak upadají zpět do svého téměř nepřetržitého spánku ještě s kousky hadů visejícími ze sevřených čelistí.

"Mají radši hady než ryby. Mají totiž červenou krev a dobrou bílkovinu" říká Sen Rith, vlastník jedné ze zhruba 900 kambodžských krokodýlích farem, které jsou stále více závislé na hadech, když se zásoby ryb z kdysi bohatých vod Tonle Sap vyčerpaly.

Výzkumníci z Wildlife Conservation Society odhadují, že každým rokem je odloveno přibližně 4 miliony hadů a obávají se, že toto číslo nemůže hadí populace ustát. To zvyšuje znepokojení jak mezi ticíci těch, kteří žijí z lovu, tak ekology monitorujícími křehké a už tak dost devastované jezero.

"U hadů bylo stanoveno, že tvoří jednu z nejvýznamějších složek ekologie jezera Tonle Sap," říká Joe Walston, z newyorské ochranářské společnosti, která vede operace v Kambodži.

"Jsou důležitými predátory, ale také důležitými zdroji potravy pro velké dravce, divoké krokodýly (a další zvířata). Pokud se jejich stavy budou snižovat, nastane zničující efekt pro některé ze světově nejvýznamějších kolonií vodních ptáků a další zvěře."

Ly Vy, který který chytal nejedovaté hady po devět let říká, že už nezbývá moc času a obává se o budoucí úlovky i možných vládních kontrol výlovu. Tento rok chytil okolo poloviny toho co v minulé sezóně, která vrcholí mezi červnem a zaří.

V průběhu těchto monzunových měsíců, žije se svou ženou a dvěma malými chlapci venku na malé ploše: otevřené, cca 4,5 m dlouhé lodi hluboho uprodtřed vlhkého, hmyzem zamořeného lesa. On a další lovci hadů z chudších vrstev národa pak tráví zbytek roku jako rybáři na jezeře v severozápadní Kambodži.

"V průběhu této sezóny nemůžeme nachytat dost ryb, takže se snažíme chytit hodně hadů," říká 26-ti letý lovec, poté co dokončil kontrolu své 400 m dlouhé sítě napjaté podél úzkého vodního kanálu. Nasbíral 50 zvířat, mezi nimi endemickou vodnářku Enhydris longicauda za niž dostane okolo 1$, jak říká.

"Je obtížné žít v lese, ale nemáme na výběr. Děti nemohou jít do školy, lékařská pomoc je daleko a jídllo je chudé," říká jeho žena, Hol Hong a poznamenává, že had je na jejich jídelníčku den co den.

Návštěvníkovi se zdá rodinné prostředí všelijaké, jen ne nepříjemné.

Tucty pelikánů skvrnozobých, což je globálně ohrožený druh, vzlétají s mohutným bušením křídel, načež se elegantně odpoutávají od vodní hladiny. Orli šedohlaví bedlivě pozorují okolí z vrcholků stromů, zatímco kormoráni šipkami pleskají do bahnité vody bublající vajíčky, semeny, výtrusy, larvami a snůškami.

Tento unikátní ekosystém se formuje každý rok, jak se Tone Sap pětkrát rozlévá ze stavu po období sucha do záplav tropického lesa a zemědělské plochy okolo největšího jezera v jihovýchodní Asii a zdroji minimálně 60% kambodžské produkce bílkovin.

Z tohoto prvotního inkubátoru se rodí miliony vodních hadů pěti druhů podčeledi Homalopsinae.

Většina úlovku jde do krokodýlích farem. Zbylí hadi jsou zpracováváni na peněženky, kabelky, a další luxusní zboží. Někteří jsou exportováni, a nebo prodáni do místních restaurací, kde jsou smaženi, sušeni, vařeni a podáváni na kari, březí samice jsou považovány za speciální delikatesu.

"Víme, že intenzita výlovu vzrůstá a množství hadů přinesených do přístavů a na tržiště se snižuje," říká Walston, odborník na volně žijící živočichy.

Není jisté zdali jsme již dosáhli bodu, odkud není cesty zpět, říká, ale některé druhy jako vodnářka Bocourtova (Enhydris bocourti), ceněné pro kůži i maso, jsou nyní nalézány vzácněji.

Walston říká, že je nezbytné mít přísnější předpisy, které berou v úvahu jak živobytí lovců, tak ekologii jezera. Normy by měly zavést chráněné oblasti pro rozmnožování a omezení způsobu jakým jsou hadi chytáni.

Pokud rybaření a lov hadů nezůstanou udržitelné, zchudlí obyvatelé jezera se nevyhnutelně vrátí ke kácení lesa a budou více soutěžit o další slábnoucí zdroje, říká, a kambodžská největší bitva o životní prostředí bude ztracena.

Zdroj: www.wtopnews.com