Jste zde » úvod novinky CITES jde v parlamentu do druhého čtení!

CITES jde v parlamentu do druhého čtení!

Autor: Jiří Hošek 13.10.2008

Návrh novely zákona č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy bude projednáván na 39. schůzi poslenacké sněmovny ode dne 21.10.2008 ve druhém čtení. Je veden jako sněmovní tisk 511 a zatím je zařazen na pořad jednání jako devatý bod.

V prvním čtení ho poslanecká sněmovna přikázala k projednání výborům. Výbor pro životní prostředí jej doporučil sněmovně schválit beze změn. Zato Zemědělský výbor se do novely pořádně obul. Ve svém pozměňovacím návrhu ruší registrační listy - vždyť ty druhy kterých se to týká stejně musí mít výjímku z obchodní činnosti, tak naco druhý papír. Ruší licence pro výrobce a distributory značek. A zavádí povinnost pro inspektory počínat si šetrně s ohledem na kontrolované zvíře a také zavádí náhradu škody za neodbornou kontrolu a neoprávněné zadržení exempláře.

Konečně někdo, kdo se podíval na samotná zvířata, kterých by se zákon měl týkat nejvíc a snaží se je i trochu chránit. Že by nakonec přeci jen vyhrál zdravý rozum nad byrokracií a úředním šimlem?

Kdo máte kontakty na zákonodárce lobujte, ostatní bedlivě sledujte - na webu poslanecké sněmovny se, s drobným časovým skluzem, zobrazuje podrobný stenografický záznam z jednání.