Jste zde » úvod fórum chov agamy vousaté

chov agamy vousaté

Michal Utíkal 31.01.2005 20:53 Zobrazeno 21872 × Komentováno: 3 ×

Chci si pořídit agamu vousatou a potřeboval bych nějaké informace pro chov těchto tvorečků(velikost terária+vybavení apod.)Díííky za každé rady.Na internetu jsem nic konkrétního nenašel,proto jsem se obrátil na reptárium.Ocením i adresu nějaké web.stránky o agamách.Díky za odpověd!

• RE: chov agamy vousaté
    Bulva Han, 04.02.2005 23:23

Mám stejný problém. Dále by mne zajímalo o kolik vyroste za první rok a kdy dosáhne max velikosti. Mám v umyslu chovat jednotlivce (max pár) a nevím zda mám hned postavit(hned tak to nepude)terárko asi(100x50x60), nebo pužít od kolegy v rozměru 70x30x30. Díky moc.

Ladislav Derfler, 05.08.2005 13:05

V první řadě doporučujeme:
    - čím větší terárium, tím lépe. Každý tvor se přizpůsobuje prostředí a proto platí - čím menší terárium, tím menší vzrůst /neplatí všeobecně, na vzrůst mají vliv i další kriitéria/.
    - nechovat pouze jednoho jedince, jsou to společenští tvorečkové a stejně jako my potřebují sociální zázemí, kde si vytvoří vlastní hierarchii. Nejlepší chovnou skupinu představují 3 a více jedinců, a to vždy dva samci a zbytek samice.
    - agamy vousaté jsou všežravci, živí se tedy nejen hmyzem /cvrčci, kobylky, červi - viz. pozn./, ale také různými druhy zeleniny a ovoce /saláty, oloupané ovoce - prevence průjmů, nejč. jablka, banán, prostě dle chuti/.
    - důležitým doplňkem stravy jsou vitamíny - běžně k dostání ve zverimexech /Vitamix REP pro plazy/, které se podávají buď podle návodu lžičkou /což je leckdy velmi složité/, ale nám se osvědčilo:
    veškerý hmyz obalujeme právě v těchto vitamínech. Někdy, zvláště v letním období dokrmujeme právě onou lžičkou.
    - co se týče červů, mohou se podávat jen v omezeném množství, jejich "skořápka" obsahuje totiž chinin, který ovlivňuje krevní oběh. My jsme červy vyřadili z jídelníčku úplně, což na vývin jedince neměl žádný vliv.
    - u dospělých jedinců lze podávat i holátka, ale také omezeně /max 1x za 14dnů/, za předpokladu vyvážené stravy.
    - k vybavení terária patří: topný kámen, UVAB žárovka, trvalý přístup k vodě!, vytvoření podmínek pro dostatečný pohyb /větve, kameny.../.
    Pro podklad se nám nejvíce osvědčil písek /nečervenalý - přirozené prostředí v jejich Australské domovině/, který i zároveň napomáhá zabarvovat pigmenty a tím celkové zabarvení /také agamy mají vyvinutou schopnost přizpůsobovat se barevně prostředí - i podle nálady a momentální teploty organismu/.

Simona Hajkrová, 19.07.2012 17:56

Dobrý den,chci si pořídit Agamu Vousatou ale nemám žádné skušenosti s chovem chtěla bych se zeptat  jestli je nutné mít 3 agamy samce a 2 samičky? Někde jsem četla že jde chovat jen 2 samičky

Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.