Jste zde » úvod fórum chov agamy vousaté

chov agamy vousaté

Michal Utíkal 31.01.2005 20:53 Zobrazeno 25217 × Komentováno: 3 ×

Chci si pořídit agamu vousatou a potřeboval bych nějaké informace pro chov těchto tvorečků(velikost terária+vybavení apod.)Díííky za každé rady.Na internetu jsem nic konkrétního nenašel,proto jsem se obrátil na reptárium.Ocením i adresu nějaké web.stránky o agamách.Díky za odpověd!

 

 • RE: chov agamy vousaté
  Bulva Han, 04.02.2005 23:23

  Mám stejný problém. Dále by mne zajímalo o kolik vyroste za první rok a kdy dosáhne max velikosti. Mám v umyslu chovat jednotlivce (max pár) a nevím zda mám hned postavit(hned tak to nepude)terárko asi(100x50x60), nebo pužít od kolegy v rozměru 70x30x30. Díky moc.

 • RE: chov agamy vousaté
  Ladislav Derfler, 05.08.2005 13:05

  V první řadě doporučujeme:
  - čím větší terárium, tím lépe. Každý tvor se přizpůsobuje prostředí a proto platí - čím menší terárium, tím menší vzrůst /neplatí všeobecně, na vzrůst mají vliv i další kriitéria/.
  - nechovat pouze jednoho jedince, jsou to společenští tvorečkové a stejně jako my potřebují sociální zázemí, kde si vytvoří vlastní hierarchii. Nejlepší chovnou skupinu představují 3 a více jedinců, a to vždy dva samci a zbytek samice.
  - agamy vousaté jsou všežravci, živí se tedy nejen hmyzem /cvrčci, kobylky, červi - viz. pozn./, ale také různými druhy zeleniny a ovoce /saláty, oloupané ovoce - prevence průjmů, nejč. jablka, banán, prostě dle chuti/.
  - důležitým doplňkem stravy jsou vitamíny - běžně k dostání ve zverimexech /Vitamix REP pro plazy/, které se podávají buď podle návodu lžičkou /což je leckdy velmi složité/, ale nám se osvědčilo:
  veškerý hmyz obalujeme právě v těchto vitamínech. Někdy, zvláště v letním období dokrmujeme právě onou lžičkou.
  - co se týče červů, mohou se podávat jen v omezeném množství, jejich "skořápka" obsahuje totiž chinin, který ovlivňuje krevní oběh. My jsme červy vyřadili z jídelníčku úplně, což na vývin jedince neměl žádný vliv.
  - u dospělých jedinců lze podávat i holátka, ale také omezeně /max 1x za 14dnů/, za předpokladu vyvážené stravy.
  - k vybavení terária patří: topný kámen, UVAB žárovka, trvalý přístup k vodě!, vytvoření podmínek pro dostatečný pohyb /větve, kameny.../.
  Pro podklad se nám nejvíce osvědčil písek /nečervenalý - přirozené prostředí v jejich Australské domovině/, který i zároveň napomáhá zabarvovat pigmenty a tím celkové zabarvení /také agamy mají vyvinutou schopnost přizpůsobovat se barevně prostředí - i podle nálady a momentální teploty organismu/.

 • RE: chov agamy vousaté
  Simona Hajkrová, 19.07.2012 17:56

  Dobrý den,chci si pořídit Agamu Vousatou ale nemám žádné skušenosti s chovem chtěla bych se zeptat  jestli je nutné mít 3 agamy samce a 2 samičky? Někde jsem četla že jde chovat jen 2 samičky

 

Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.