You are here » home profiles Jaroslav Forejt articles

Jaroslav Forejt - articles

Physignathus cocincinus v teráriu

Jaroslav Forejt 09.06.2007 Viewed 9450 × Commented: 3 ×

Začněme problémem, který se týká českého názvosloví. Mnoho lidí ji i v literatuře označuje jako agamu vodní. Tento český ekvivalent není správný, jelikož je přiřazen k australské příbuzné Physignathus lesueurii. Physignathus cocincinus je správně označována jako agama kočičinská.

Read more

Odčervení Physignathus cocincinus

Jaroslav Forejt 07.08.2006 Viewed 8072 × Commented: 3 ×

Asi před 4 měsíci jsem si k samci kterého jsem měl již přes rok dokoupil samici agamy kočičinské. Byl to jedinec veliký 50 cm a pocházel z odchovné farmy v Indonésii. Prodejce pravil, že to je bezproblémové zvíře, žeroucí, vitální. Bohužel opak byl pravdou. Vitální byla, ale s krmením byl veliký problém. Hniloba tlamy se naštěstí neprojevila, jelikož jsem ihned poraněnou dáseň mazal antibiotickou mastí. Za další měsíc jsem dokoupil druhou samici od jiného prodejce, ale také z farmy. Choval jsem je v odděleně v plastových boxech. Příznaky v chování byly u obou samic stejné.

Read more

Paroedura pictus

Jaroslav Forejt 25.04.2006 Viewed 12059 × Commented: 1 ×

Tento krásný, malý a snadno chovaný gekon se vyskytuje na Africkém ostrově Madagaskar. Obývá zde suché a polosuché oblasti a žije převážně tereristickým způsobem života.

Popis:jde o menšího gekona, dorůstá asi 14 - 18cm. Má oči se štěrbinovitou zřítelnicí což napovídá, že jde o noční druh. Oči jsou veliké a vypadají "vykuleně". Prsty mají příchytné lamely, ale nejsou tak vyvinuté jako u jiných gekonů. Paroedury je dokáží využít jen v mládí, poté je již neunesou. I mláďata s nimi nešplhají po hladkých stěnách tak obratně jako například Gekko gecko. Zbarvení je hnědé podkladová barva je tmavá a kresba je o něco světlejší. Mláďata mají kresbu spíše pískovou. Některá moje mláďata měla kresbu po prvním svleku krásně žlutou, v dalších svlecích se žlutá změnila na hnědavou. Někteří jedinci mají po zádech natažený příčný bílý pruh jako gekončíci Hemitheconyx caudicinctus. Tento pruh se vyskytuje i u zvířat ve volné přírodě.

Read more

Stavba pokojového terária

Jaroslav Forejt 08.03.2006 Viewed 20129 × Commented: 0 ×

Celou dobu, co dělám teraristiku, jsem se věnoval gekonům, hlavně podčeledi Eublepharinae. Již rok mám ale doma krásného samce Physignathus cocincinus, odchoval jsem si ho od pindi, kterého jsem zachránil před smrtí ve zverimexu (druhá agama jim tam do týdne zemřela). Nyní nastala otázka co sním, současné terárium mu již bylo docela malé a viděl jsem jak z něj vyrůstá. Měl jsem v mysli dvě řešení – Prodat samce, nebo rozšířit chov a pokusit se o chov 1,2-3. Druhá odpověď mi byla přijatelnější proto jsem začal budovat terárium. Terárium je umístěno v úzké místnosti 130 x 100 x 150 cm (šířka x hloubka x výška)

Read more

Hemitheconyx caudicinctus (Dumeril 1851) - eublepharinae

Jaroslav Forejt 05.03.2006 Viewed 9466 × Commented: 3 ×

Gekončík africký je jedním ze dvou rodových zástupců Afrického kontinentu. Dříve byl často importovaný do naší země a hojně chovaný. Dnes se již do našich chovů znovu vrací. Není nikterak náročný na chov a při dobré péči se dočkáte i odchovů. Dále je zajímavý tím, že mu musíte vytvářet období dešťů a sucha, které se v Africe střídají. Tento aspekt trochu znáročňuje chov, ale mění chov například od asijských nebo amerických gekončíků. Je to velmi klidný gekončík a doufám, že si ho zamilujete stejně tak jako já, proto si pojďme něco málo o jeho chovu povědět

Read more

Eublepharis macularius (BLYTH 1854)

Jaroslav Forejt 13.01.2006 Viewed 18691 × Commented: 0 ×

Gekončík noční, Gekončík skvrnitý, Eublík, Leopard gecko, Gekon lamparci tyto všechny jména charakterizují žlutého ještěra, který se snad nejvíce rozšířil v našich chovech. Každý ho chová z jiného důvodu, někdo pro jeho schopnost zvyku na lidský dotek, někdo pro jeho dobrou schopnost rozmnožování, já osobně miluji jeho krásu a možnost pozorovat chování, které vám pes ani kočka nepředvedou. Však slovo eublepharis znamená pravdivá víčka.

Read more