You are here » home news Záhada přebarvování krajt zelených vyřešena

Záhada přebarvování krajt zelených vyřešena

Author: Petr Balej 07.12.2006

Záhada obklopující hada, který podstupuje změnu zbarvení byla vyřešena ekology z Australské národní univerzity (ANU), kteří objevili, že kůže krajt zelených - které jsou na počátku svého života žluté nebo červené - se mění aby splývala s novým prostředím, jak se had stává starším.

Doktoři David Wilson a Robert Heinsohn z Centra pro výzkum a environmentální studie na ANU společně s profesorem Johnem Endlerem z Exeterské univerzity vyřešili záhadu po třech letech sledování krajt zelených na poloostrově Cape York pomocí radiotelemetrie.

"Živočichové někdy v průběhu života mění své zbarvení, ale žádný tak dramaticky jako krajta zelená na poloostrově Cape York a Nové Guineji. Evoluční biology to mátlo po celá desetiletí," řekl Dr. Heinsohn.

"Tento nádherný plaz je oblíbený pro obchod s domácími mazlíčky, protože se mu líhnou jasně žluté nebo červené mláďata, která se ale nakonec změní ve smaragdově zelené. Ukazuje se, že existuje velmi dobrý důvod pro tuto dramatickou změnu."

Pro studii, publikovanou tento týden ve vědeckém časopise Biology Letters, výzkumníci opatřili radiopříjmačem velké množství dospělých i juvenilních krajt a analyzovali jejich barvy použitím pokročilé spektrofotometrie.

K jejich překvapení zjistili, že světle zbarvená mláďata žijí v úplně odlišném prostředí než dospělci. Mláďata zůstávají mimo deštný prales, kde loví malou kořist jako scinky a šváby, zatímco dospělí se přemisťují do korun pralesů, aby tam lovili hlodavce a ptáky.

Žluté a červené zbarvení umožňuje mláďatům pozoruhodně dobře splynout s vícenásobně barevnými listy a trávou na okraji lesa. Zelená zase dospělcům umožňuje skrýt se před predátory, když loví ptáky a hlodavce v korunách.

"Bylo to poprvé, kdy jsme potvrdili úplný rozdíl v chování mláďat a dospělců a mohli tak porozumět jejich značně odlišným zbarvením."

"Trvá to rok, než je mládě natolik velké, aby mohlo chytat větší kořist jako jsou ptáci. Jak svlékají kůži, mění se na zelenou a přesunují se do deštného pralesa, aby zkusili své štěstí i mimo zem."

"Jednotvárně zbarvená mláďata jsou v živočišné říši normální, ale jasně zabarvená mláďata krajt zelených jsou unikatní. Pomáhají nám porozumět, odkud pěkné a jasné barvy, které můžeme spatřit v přírodě, pocházejí a jaký mají smysl," řekl Dr. Heinsohn.

Zdroj:
http://www.physorg.com/news84643878.html