You are here » home news Hadí jed pomůže léčit infarkt

Hadí jed pomůže léčit infarkt

Author: Petr Balej 22.06.2006

Testy provedené na Brazilian Federal University of Sao Carlos (UFSCar) ve státě Sao Paulo, ukázaly, že protein nalezený v jedu brazilského hada "Urutus" (Bothrops alternatus) může pomoci s léčbou a regenerací poraněné tkáně, která se např. nachází u lidí postižených infarktem.

Profesor Heloisa Sobreiro Selistre de Araujo z Oddělení fyziologie UFSCar vysvělil, že záleží na úrovni koncentrace jedu, kdy by ALT-C, jak byl daný protein pojmenován, mohl zvyšovat nebo blokovat tvorbu nových cév.

Při nízkých koncentracích může protein ALT-C podporovat formování nových cév. Tím by se z proteinu mohl stát možný základ pro léky na choroby způsobené nedostatečným krevním zásobením, jako infarkty, rány diabetiků a dokonce topořivé poruchy.

Při vyšších koncentracích způsobuje protein opačný efekt, brání tvorbě nových cév a je potenciálně užitečný pro léčení rakoviny.

Ačkoliv byly oba účinky vědci testovány na myších, chtělí podle Aruja zaměřit svůj výzkum na možnosti regenerace tkáně způsobené tímto proteinem, které se zdají být slibnější.

zdroje:

http://news.xinhuanet.com/english/2006-06/21/content_4726010.htm

http://english1.peopledaily.com.cn/200606/21/eng20060621_275993.html