You are here » home news Připravovaný seriál o Trachemys scripta (želvách nádherných) na Reptariu

Připravovaný seriál o Trachemys scripta (želvách nádherných) na Reptariu

Author: Martin Procházka 14.02.2006

V nejbližších dnech a týdnech, by měl na serveru reptarium.cz začít rozsáhlý dlouhodobý seriál o vodních želvách.

Rozhodl jsem se spustit tento seriál z několika důvodů. Česká, ale asi i světová veřejnost má bohužel o těchto tvorech dost zvrácené představy. Naprostá většina knih pojednávajících o vodních želvách, které jsou k dostání na našem trhu, jsou bohužel až deset let staré (ne, že by nebyly knihy novější, ale ještě se ty opravdu dobré neodhodlal nikdo přeložit), a protože jak všichni víme, vývoj nových poznatků o plazech jde neustále kupředu, je bohužel spousta informaci v těchto knihách zastaralých. A poté co se i internet během posledních let zahltil desítky weby s návody, jak "správně" chovat želvu nádhernou, nenapadlo mě nic lepšího, než začít pracovat na takovémto seriálu.

Seriál by měl probíhat formou článků, které by se zde měly objevovat pravidelně každý týden (výjimečně každé dva týdny). V článcích se nechci zabývat tím, odkud tyto želvy pochází a jak žijí ve volné přírodě, ale chci se zaměřit na časté chyby chovatelů (tzn. jeden článek o potravě, další o nádrži atd.) a kdyby se mi alespoň o jedno procento podařilo snížit velikou, ale naprosto zbytečnou úmrtnost mladých želv,  způsobenou chovem v nesmyslných podmínkách, budu spokojen.

V článcích by se měly objevovat fotografie k danému tématu a také názory a vlastní zkušenosti dvou zkušených chovatelů Milana Větrovce a Petra Pokorného.

Já sám se nepovažuji za republikového odborníka skrze chov želv nádherných, ale jako své výhody považuji svoje zkušenosti s chovem(i když želvy nechovám zase až tak dlouho), ale hlavně to, že veškeré své poznatky,  problémy a nejasnosti konzultuji s vynikajícím libereckým veterinářem MVDr. Zdeňkem Cvrčkem specializujícím se právě na plazy.

Pokud by Vás tato problematika zajímala a nechcete přijít o nic důležitého můžete si nechat na e-mail zasílat informace o vydaném novém článku, navíc na obsahu každého dalšího článku, se budou podílet i tito registrovaní uživatelé prostřednictvím svých dotazů, k dané tématice. Zaregistrovat svoji e-mailovou adresu můžete zde (po odeslání formuláře se objevuje chyba, ale e-mailová adresa byla zaregistrována).

Martin Procházka