You are here » home news Florida má nejvíce introdukovaných plazů na světě

Florida má nejvíce introdukovaných plazů na světě

Author: Petr Balej 03.10.2011

Podle aktuálního výzkumu Floridské univerzity má stejnojmenný stát vážné problémy s introdukovanými plazy. V letech 1863 - 2010 se zde dostalo 137 nepůvodních druhů, což je světové maximum. Dvacet pět procent z tohoto množství však pochází pouze od jednoho nejmenovaného importéra. "Většina lidí na Floridě si ani neuvědomí, zda vidí původní či nepůvodní druh. Bohužel zde mnohé z nich nepatří a mohou způsobovat problémy, " uvádí Kenneth Krysko, vedoucí herpetologické sbírky Floridského přírodovědného muzea při Floridské univerzitě.

Na původní přírodu mohou mít tyto introdukce zničující efekt, protože nové druhy soupeří s původními, nebo se jimi dokonce živí. "Máme zde spoustu původních menších druhů rosniček, avšak s příchodem rosničky kubánské (Osteopilus septentrionalis), která je o mnoho větší, se zdá, že v místech jejího výskytu menší druhy zcela vymizely nebo jejich stavy výrazně poklesly, " říká Krysko.
Dalším příkladem jsou introdukovaní leguáni zelení, narušující betonové zdi a krajty tmavé, živící se jinými chráněnými druhy. Díky teplému floridskému klimatu se zde novým druhům dobře daří, takže jsou schopny přežít i dále prosperovat.
"Žádná jiná oblast na světě nemá takové problémy jako my, " uvádí Krysko o Floridě. Ikdyž je vysazování nových druhů bez povolení ilegální, je velice obtížné dopadnout pachatele, protože musí být přistižen přímo při činu. Dosud ještě nebyl kvůli ilegálnímu vysazování nepůvodních druhů nikdo stíhán. Padesát šest ze 137 vysazených druhů již na Floridě zdomácnělo. Jde o 43 druhů ještěrů, 5 druhů hadů, 3 druhy žab,  4 druhy želv a jeden druh kajmana. K první zaznamenané introdukci došlo v roce 1863 bezblankou skleníkovou (Eleutherodactylus planirostris), která pochází z Kuby, a Kajmanských a Bahamských ostrovů. Za zdroj mnoha introdukcí jsou také považovány nákladní lodě plavící se mezi Kubou a Floridou v první polovině 20. století. V současnosti je na vině hlavně obchod plazy, jakožto domácími mazlíčky. "Je to jako kdyby si nějaký šílený vědec vybral tyto druhy a řekl: 'Hej, dejme to dohromady a uvidíme co se stane...'", říká Krysko.
Tato studie, která zahrnuje práci dalších 12-ti spoluautorů z celé Floridy, vyšla v časopise Zootaxa.

Volně přeloženo podle: http://www.ibtimes.com/articles/214656/20110915/florida-reptile-environment-iguana.htm