You are here » home news Objevena nejstarší fosilie gekona

Objevena nejstarší fosilie gekona

Author: Petr Balej 29.09.2008

Vědci z Oregon State University a Natural History Museum of London oznámili objev nejstarší známé fosilie gekona, jehož tělo bylo zakonzervováno v kusu jantaru po dobu 100 milionů let. Díky pozoruhodné balzamovací schopnosti pryskyřice se dochovaly i jemné lamely a „lepkavé“ vlákna z gekonových prstů, které davají i současným gekonům neobvyklou schopnost přilnout k podkladu a běhat po stropech. Výzkumné programy po celém světě, snažící se napodobit tuto adhezivní schopnost, měly jen omezený úspěch.

Dny tohoto gekona jsou sečteny, ale jeho nohy, prsty a část ocasu se proměnily v kámen. Zbytek jeho těla se možná stal kořistí pro malého dinosaura, nebo jiného predátora během starodávného boje v tropickém pralese Myanmaru v období spodní Křídy v druhohorách, někdy před 97-110 milióny let.

Tento nález je nejméně o 40 mil. let starší než doposud známá nejstarší fosilie gekona a vrhá tak nové světlo na evoluci těchto starověkých ještěrů, kteří tehdy běhali pod nohama gigantických dinosaurů a zachovali se až dodnes především v tropických a subtropických částech celého světa.

Nález byl publikován v časopise Zootaxa a byl podle něj pojmenován nový rod: Cretaceogekko.

Zdroj: http://www.sciencedaily.com