You are here » home forums hobliny

hobliny

Tomáš Borovička 03.10.2006 15:30 Viewed 3754 × Commented: 13 ×

ahoj potřeboval bych prosím poradit od chovatelů varanů, zada-li jsou vhodné hobliny,jako podklad do terária, chovám varany stepní děkuji Tomáš

• RE: hobliny
    Pavel Šmek, 03.10.2006 16:47

Ahoj,

myslím, že hobliny lze použít celkem bez problémů. Z estetického hlediska sice nic moc, ale proč ne. Proti gustu žádný dišputát.

RE: hobliny

Tomáš Borovička, 03.10.2006 19:07

Já už kašlu na estetiku. I u hadů ,,mládat,,za 15 000 korun mám noviny a za 13 let, co teraristiku dělám jsem zjistil, že je to to nejlepší. Vyzkouším to! Děkuji

Vladimir Hula, 04.10.2006 09:57

Jejka, Grasel zacal dochazet na Reptarium :) No, k tematu. Je to v celku dobra vec, ael maa i sve nevyhody. Treba u nilotica bych je nedaval - vzhledem potrebe koupani. Asi take bude zalezet na tom, co to je za hobliny - daval bych bacha na prach.

Zalezi na tom, co to je za noviny, treba by se jim mohlo delat spatne na Halo novinach :)

VH

Tomáš Borovička, 04.10.2006 14:34

díky za kompliment, jestli je to tak myšleno! Moji varani chodí do bazému jen pít a vyprazdnovat se. Dvakrát týdně je koupu na hodinu ve vaně, předcházím tak poškození ledvim, na které hodně varanů v zajetí trpí. Prach z hoblin, nejspíš bych volin něco hrubšího. Momentálně mám v terárku granulovaný technický cannabis z kterého se stal prach, už za měcíc a to mi příjde mnohem nebezpečnější. Spíš ale pro plíce! Dík Tom

Vladimir Hula, 05.10.2006 09:21

Ne, nebylo, ale to je jedno.

V obecne rovine - tahle zvirata budou na prachove castice zvykla, ale ceho je moc, toho je prilis. Myslim, ze jako podklad jsou hobliny ci bukove stepky v pohode.

VH

Tomáš Borovička, 05.10.2006 09:45

Myslíte si to, nebo jste si tím jistý? Máte s chovem varanů nějaké zkušenosti? Oslovoval jsem chovatele varanů a né filozofi. Jde o citesová zvířta! Jinak prudy si nechte třeba na faunu, tento web chovám v ústě a fotografie vkládám již několik let! Tomáš

Vladimir Hula, 05.10.2006 13:51

Takze, jo, choval, mel jsem 3 roky nilotica. Co se tyce odbornosti, tak opravdu nemam potrebu Vas presvedcovat o opaku. Argument, ze sem vkladate fotografie nekolik let mi prijde vcelku vesely a opavdu je velmi padny :) Reptarium je opravdu kvalitni web, ale, bohuzel, i sem se presouvaji nektere nesvary z iFauny (vcetne lidi).

VH

Vladimír Trailin, 05.10.2006 21:50

Pokud bych si mohl vybrat nějaký substrát pro tvé varany volil bych říční propraný písek ve vyšší vrstvě.Je přirozený,nějaké to sežrané zrno a kamínek  varanovi je prospěje a zanedbatelný není ani vliv na přirozený a pomalý obrus drápů.Varany stepní (Varanus albigularis microstictus),ty máš  zřejmě západoafrické Varanus exanthematicus,jsem chytal a vídal i v přírodě.Ubezpečuji tě,že prachu a písku tam byly hromady.Tím ale nechci říct,že bys je měl v prachu chovat.Jsem pro říční písek.Připadá mi nejpřirozenější,není drahý a dá se sehnat.Na říčním písku jsem choval kratší dobu Varanus griseus caspius,který pochází z podobných biotopů,a to bez problémů.Později delší dobu také Varanus bengalensis,tam byl ale problém s vodou.Písek neustále přenášeli do nádrže,takže voda byla stále špinavá . Vzhledem k tomu,že bengaláci ve vodě i žerou a s...u,tak se musela neustále vyměňovat.Proto jsem později u nich přešel na rašeliník.U Varanus rudicollis jsem používal rašeliník od počátku.Jsou to ovšem stromoví varani,takže stejně neustále viseli ve větvích,substrát u nich zase nebyl tak důležitý.
            Ještě k tomu koupání.Pochopil bych to u Varanus niloticus.Na vodu je úzce vázán,tam kde je V.niloticus,je vždycky nedaleko i voda.Je možné,že jejich metabolismus s dostatkem vody souvisí.Ale u varanů stepních,kteří potkají vodu párkrát do roka,se mi zdají tvoje obavy zbytečné.No,je to tvoje věc,určitě jim to neuškodí.

Vladimir Hula, 06.10.2006 08:01

S tim jednoznacne souhlasim - jenom malinko k te prasnosti. Vim, ze to zni divne, ale ta prasnost v otevrenem prosotoru neni az takovy problem, jako v uzavrenem prostoru terarka - preci jen, v tom terarku by se clovek mel snazit, aby bylo prostredi co nejmene komplikacni (ci jak to napsat :)) Ricni pisek je fajn, jde pouzit i proprany maltak (to pouzival u exanthematicu kolega a bez problemu. Jedinou "nevyhodou" je hlucnost - preci jen, jedna se uz o malinko vetsi zvire a ty kaminky, no... Ja jsem od sterku ustoupil predevsim z duvodu spatneho vybirani trusu - i pres mou snahu tam trocha vzdycky zustala. VH

Tomáš Borovička, 06.10.2006 12:10

zdravim, děkuji! Rozhodl jsem se pro písek! Tomáš

Tomáš Borovička, 06.10.2006 12:19

Varani jsou úžasná zvířata, fascinovala mne už od začátku, ale když jsem bydlel u rodičů neměl jsem dost místa na to, abych si splnil své sny. Pro začátek jsem začal s tímto druhem, protože není příliš drahý a ani velký. Pokud se mi podaří je odchovat a získám nějaké zkušenosti určitě si časem pořídím i něco vzácnějšího. Tomáš

Tomáš Borovička, 06.10.2006 12:24

terarium

Vladimir Hula, 06.10.2006 13:32

Jen malinkou poznamku offtopic- jak dluoho uz tam mate tu kytku? Se divim, ze porad funguje :) VH

You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.