You are here » home articles snakes Pseudoboodon lemniscatus

Pseudoboodon lemniscatus

Author: Vladimír Trailin 21.10.2004 Category: snakes

Pseudoboodon lemniscatus Duméril & Bibron 1854
Gold Striped House Snake

Synonyma:
Pseudoboodon lemniscatus DUMÉRIL & BIBRON
Boaedon lemniscatus SCORTECCI 1928
Boaedon lemniscatum DUMÉRIL & BIBRON 1854
Lamprophis rogeri MOCQUARD 1904
Pseudoboodon erlangeri WERNER 1923
System: Serpentes: Colubridae
Rozšíření:Vysočiny Etiopie a Eritreje.

Pseudoboodon lemniscatus je stejně jako jeho příbuzný Pseudoboodon boehmei endemitem Etiopských hor. Zasahuje však více na sever až do výběžku Etiopské vysočiny v Eritreji.

Dosahuje délky kolem 1m. Základní zbarvení je hnědé, na hřbetě se táhnou od hlavy dva zlatavé pruhy. Břicho je světlé se šedými skvrnami. Pod okem má vmáčklinu, typickou pro celý rod. Vzhledem k podmínkám ve kterých žije, je poměrně chladnomilný, terárium se nemusí vytápět, pokud jej chováte v běžných "panelákových" podmínkách. Jinak je vhodné udržovat teplotu mezi 22 - 26°C. V žádném případě by neměla přesáhnout 30°C. V místech odkud pocházejí moji hadi, tedy v jihozápadní Etiopii, žijí sympatricky s dalšími etiopskými endemity, např. se zmijí Bitis parviocula, nebo s malým chameleonem Chamaeleo (Trioceros) affinis. V přírodě mají velmi pestrou možnost výběru potravy, požírají hlodavce, ptáky, ale i žáby, nebo ještěry. V zajetí jim podávám myši, občas malé morče. Nejsou příliš žraví, většinou jim stačí jedna myš na dobu asi 10-ti dnů. Samice klade po páření, které probíhá koncem léta, asi 15 vajec. Při kolísavé teplotě kolem 25°C se mláďata líhnou po zhruba 60-ti dnech. Zbarvením připomínají dospělé hady, jsou však poměrně drobná. Problém bývá s jejich krmením, většinou odmítají myšata. Mě se některé z nich podařilo oklamat tím, že jsem myšata otřel o kůži hnědého skokana. Některá ale musela být krmena pár týdnů uměle. Bohužel po čase se mi dostali do chovu roztoči a při jejich likvidaci Arpalitem (dnes bych jej již nepoužil) všechna mláďata uhynula. Dospělí hadi však přežili bez problémů.

Pokud je mi známo, v chovech je tento had vzácný, pouze snad v Berlíně existuje jedna chovná skupina. Samotný chov není nijak náročný, problém je však tyto hady získat. V současné době se Etiopie opět stává problémovou zemí a dovoz těchto hadů je náročný nejen na peněženku, ale i na nervy. Není CITES

Vladimír Trailin

 

Comments

   

  You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.

  Pseudoboodon lemniscatus

  Pseudoboodon lemniscatus
  08.10.2004 - Vladimír Trailin

  Pseudoboodon lemniscatus

  Pseudoboodon lemniscatus
  08.10.2004 - Vladimír Trailin

  Pseudoboodon lemniscatus

  Pseudoboodon lemniscatus
  08.10.2004 - Vladimír Trailin