You are here » home articles snakes Rozmnožení Epicrates angulifer

Rozmnožení Epicrates angulifer

Author: Pavel Böhm 18.04.2003 Category: snakes

Rozmnožení Epicrates angulifer

 

Epicrates angulifer (Hroznýš kubánský) je největší kubánský had a zároveň největší had Západoindických ostrovů.Dorůstá až 4,5 m délky. Jeho tělo je proti tělům jiných hroznýšů velmi štíhlé. Velké exempláře jsou však dnes už vzácné, protože tento hroznýš byl hojně pronásledován pro svou pestrou a kvalitní kůži, z které se na Kubě vyrábějí různé drobné upomínkové předměty.

Ve své domovině se zdržuje v místech, kde jsou hojné jeskyně. V nich totiž rád přebývá a v nich také přezimuje, i když zima na Kubě je proti naší velmi teplá. V přírodě nejčastěji loví různé hlodavce, ale někdy šplhají do korun stromů za ptáky. V jeskyních s oblibou loví také netopýry, jichž žije v kubánských jeskyních ohromné množství.

Má samice je z odchovu od jednoho teraristy z Podkrkonoší. Samec byl koupen na burze v Praze (Eden). Samice se narodila v říjnu 1993 a samec v září 1994. Oba jsem koupil v roce 1995. Samice dokázala již od prvních chvil u mě doma sežrat čtyři dospělé potkany ovšem samec jen jednoho. Také její růst byl úžasný. Během dvou měsíců přibyla její váha o 300g z původních 1010g na 1345g a délka z 138 cm na 143 cm(období - 26.3.1995 až 21.5.1995). 11.6.1995 vážila již 1450g. Poslední vážení a měření - 5850g, 321cm. Její zbarvení je jasně světlé viz. obrázek. Samec má barvy matnější a je také o skoro polovinu menší než samice. Při krmení sežral vždy jen jednoho potkana a pak ostatní mu předkládané ignoroval. Jeho délka při koupi byla 127cm a váha 700g. Za dva měsíce poté měřil 133cm a vážil 750g. U samce bylo zjištění těchto hodnot doslova utrpení. Dokázal při vyrušení rychle zmizet a nejednou jsem ho musel dolovat z prostoru za terarijní stěnou. Občas vypustil velmi páchnoucí sekret, který byl cítit i po usilovném drhnutí rukou (nebo v horším případě koberce nebo parket).

10.04.1999 bylo zpozorováno první páření které trvalo skoro celý den a 12.04.1999 se to celé opakovalo. Před pářením nedocházelo k žádným námluvám nebo k jiným náznakům. Páření u tohoto druhu je dost nenápadné (vyplívající z mého pozorování). Asi od 21.06.1999 samice přestala úplně žrát, jen občas usmrtila potkana a dál o něj nejevila zájem. Toho většinou využil samec, který samici potkana sebral a posléze sežral. Samice dokázala i ve vysokém stádiu březosti se stočit do nádoby o průměru 250 mm a výšce 200 mm. Dokázala se také protáhnout dírou o průměru 40 mm (sama měla průměr těla v nejvyšším stádiu březosti okolo 80 mm) bez zjevných problémů. Svůj pohyb ovšem omezovala na přemístění od tepelného zdroje (žárovka) k nádobě a zpět. Vždy když se v teráriu rozsvítily žárovky, opustila samice úkryt a pomalu se svinula pod žárovkou (viz obrázek ). Tento úkon jí trval někdy i půl hodiny a očividně nikdy nespěchala. Toto opakovala denně dvakrát a mezi tím se chladila na opačné straně terária. Všude se uvádí počet mláďat při prvním porodu 2 až 4 a občas také nejsou žádná mláďata. Také velikost samice se uvádí mezi 1,9 až 2,5 m.

24.10.1999 ve večerních hodinách začala samice rodit. Mláďata byla v průhledných obalech a asi po hodině bylo všech sedm obalů roztržených. Mezi mláďaty bylo osmé vejce, které nebylo oplozené. Samice pro porod v teráriu zřídila jakési "hnízdo" u kterého nahrnula valy z hoblin. Mláďata byla agresivní od začátku a útočila i na světlo namířené na ně z baterky. Dva dny stará mláďata měřila od 59 cm do 77 cm. Měřil jsem je tak, že jsem si počkal až se budou plazit podél čelního skla a z venku jsem udělal fixem čárky od do a pak metrem změřil. Vážit je zatím nechci dokud trochu nezkrotnou a hlavně přestanou kousat. Většina z nich setrvala na místě porodu (asi jeden den ) dokud neabsorbovali vaječný žloutek připojený k tělu pupeční šňůrou. Pak sami pupeční šňůru "přetrhly" a táhly za sebou asi pět centimetrů zbytku. Rádi šplhají po větvích. Tam se cítí relativně v bezpečí a proto se nesnaží útočit.

Každý kdo odchová mláďata tohoto druhu by si měl dát pozor při rosení terária. Má první chyba byla, že jsem vzal rozprašovač a chtěl jsem zvlhčit terárium. Háďata se mohla zbláznit. Začala útočit na vše co se pohybovalo. V tomto okamžiku se dostávají do stresu a útočí i proti sobě. Vždy je lepší zvlhčit pouze stěny nádrže nebo substrátu, ale pouze nenacházejí li se v blízkosti.

Na závěr musím podotknout že rozmnožení Epicrates angulifer byla pro mě nová zkušenost. Skláním se před životem jako takovým. Je nádherné být u zrodu nového života a to zvláště u tak nádherného tvora jakým bezesporu tento hroznýš je.

 

Böhm Pavel

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.

    Epicrates angulifer

    Epicrates angulifer
    18.04.2003 - Pavel Böhm