You are here » home articles invertebrates Začínáme s chovem sklípkanů I. - Úvod

Začínáme s chovem sklípkanů I. - Úvod

Author: Michal Toráň 06.03.2007 Category: invertebrates

Theraphosa.jpgTento seriálek, který se Vám dostává do rukou je pokusem předložit, hlavně začínajícím chovatelům, ucelený a zjednodušený pohled na sklípkany, jako na zástupce jedné skupiny zvířat, kteří s námi sdílí tuto planetu.

Chov sklípkanů v zajetí, se stal v posledních letech velkou módou. V porevolučních dobách tento chov začal pronikat do stále více domácností a částečně začal vytlačovat jiné tradiční chovy, jako napřiklad akvarijní rybky. Se zvýšeným zájmem o některé druhy sklípkanů, však došlo na mnoha místech k drancování původní domoviny - hlavně atraktivních druhů rodu Brachypelma v Mexiku. Toto drancování vedlo až k zařazení rodu Brachypelma do seznamu ohrožených druhů zvířat - CITES.

Z tohoto hlediska jsou proto významné vlastní domácí odchovy sklípkanů. První sklípkani se k nám dostávali přímo z jejich domoviny, nebo se také začali dovážet z okolních států, především z Německa, Maďarska. Již před rokem 1989 se napřiklad v Německu konaly chovatelské burzy, kde se prodávali také sklípkani. Po roce 1989 se chov bezobratlých ještě více rozrostl. Dnes také není nic zvláštního na tom, že se nejen za sklípkany jezdí přímo do jejich domoviny po celém světě. Neustále se nacházejí, objevují a revidují nové druhy a rody, které je potřeba vědecky popsat a správně zařadit. Systematika rozdělení druhů a rodů není konečná a jednoznačná. Zařazení do rodů se neustále mění a reviduje, podle stavu našeho poznání. My se budeme zabývat pouze čeledí Theraphosidae, která zahrnuje zhruba 800 druhů sklípkanů, kteří obývají jak Evropu, tak Afriku, Asii, Střední a Jižní Ameriku.

H_lividum.jpg

Samice druhu Haplopelma lividum. Tento druh je toxicky významným sklípkanem

Dříve, než začínající chovatel začne se samotným chovem, měl by dodržet jistá, nepsaná pravidla, která předcházejí samotnému nákupu pavouka.

Nejdříve by se měl snažit získat potřebné informace o problematice chovu, vybavení terárií, nároků na potravu a podobně. Také by měl na toto připravit své blízké. Jako první krok doporučuji zakoupit nějakou literaturu o chovu sklípkanů a pozorně si jí přečíst. Je také dobré vyhledat v místě svého bydliště zkušenějšího chovatele, který Vám může ze začátku v určitých záležitostech poradit. V knize i od zkušenejšího chovatele se dozvíte spoustu užitečných věcí. Pro začátečníka je tento krok nezbytný.

Velmi důležité je, osvojit si anatomii a fyziologii sklípkana. Odborné názvy jsou i v arachnologii nezbytné. Je dobré vědět, že zadeček se latinsky nazývá abdomen, hlavohruď - cephalothorax, klepítka - chelicery, makadlo - pedipalpus, holeň - tibia, nárt - tarsus, zánártí - metatarsus, koleno - patella, stehno - femur, příkyčlí - trochanter, kyčel - coxa, vtisk - fovea, stopka - petiolus, prsní štít - sternum, dolní pysk - labium. Je také dobré vědět kde najdete u sklípkana plicní vaky, pohlavní orgán, ústní otvor, oční hrbolek a tak dále

Je také důležité vědět, jak určité druhy žijí ve své domovině, poznat jejich způsob jejich. Po přečtení některé z těchto odborných knih můžete začít s nákupem a zřizováním terária. O teráriích se seznámíme v dalším díle.

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.