You are here » home articles invertebrates Acanthoscurria geniculata

Acanthoscurria geniculata

Author: Michal Toráň 21.05.2003 Category: invertebrates

Acanthoscurria geniculata
(C. L. Koch, 1841)

 

Tento obří a krásně zbarvený zemní sklípkan patří do podčeledi Theraphosinae, obývající se svým rodem Střední a Jižní Ameriku. Je přezdíván "bílý smithi". Samotná Acanthoscurria geniculata se nejvíce vyskytuje v Brazílii. Zde obývá suché lesy. Základní zbarvení je tmavě hnědé, až černé s delšími, světle hnědými chloupky po těle. Na končetinách má příčné, růžovobílé pruhy. Moje samice má přes 8 centimetrů v těle. Koupil jsem ji v červnu 2001, jako subadultní. V současné době je již samice dospělá.

Tento pavouk je abnormálně žravý. Samice dokázala postupně za sebou spořádat 2 potkaní a 3 myší holata. Vlastnil jsem také samce, kterého jsem zaslal na páření, při kterém byl však zabit. Páření se však podařilo i když mi byl kokon zatajen.

Jedná se o dosti agresivní zvíře. Jeho velikost je značná a z jeho, skoro 1 cm dlouhých chelicer, jde skutečně strach. Reaguje na podráždění vyčesáváním chloupků ze zadečku i jedovatým kousnutím. To ovšem spíše záleží na tom kterém jedinci. Samici chovám v teráriu o rozměrech 30 x 20 x 20 cm. Jako podklad slouží 4 cm vysoká vrstva lignocelu. Do terária jsem umístil vyschlý kořen ovocného stromu, který neplesniví a mělkou napaječku. Vlhkost udržuji 70 - 80 %. Teplota se pohybuje okolo 25 - 26 stupňů Celsia.

Tento sklípkan patří mezi největší zástupce rodu a je u nás již dosti rozšířen. Jeho odchov je relativně snadný. Počet vajíček v kokonu se může pohybovat ve stovkách. Jeho větší rozšíření v chovech je podle mě jen otázkou času. Manipulace s ním vyžaduje značnou opatrnost.

 

Použitá literatura:
Fr. Kovařík, Chov sklípkanů, Madagaskar, 1998

 

Michal Toráň

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.