You are here » home articles geckos Phyllodactylus reissii Peters, 1862, gekon guayaquilský

Phyllodactylus reissii Peters, 1862, gekon guayaquilský

Author: Andrej Funk 20.01.2008 Category: geckos

P_reissii_01.jpgČeleď: Gekkonidae (gekonovití) [řád Squamata - šupinatí, podřád Sauria - ještěři].

Výskyt: v horách v pohraničí Ekvádoru a Peru v okolí řeky Rio Chinchipe Chanchamayo v nadmořské výšce nad 2 000 m. Typová lokalita je poblíž Guayaquil v Ekvádoru. Zavlečen byl i na Galapážské ostrovy.

Velikost: do 11 cm.

Pohlavní rozdíly: samci mají zesílenou spodní stranu kořene ocasu díky uložení hemipenisů.

P_reissii_03.jpg

Chov a odchov: žije na stromech i na skalách a zdech v oblasti, kde jsou intenzivní dešťové srážky jen po část roku. Terárium orientované na výšku, tento gekon má dobře vyvinuté přísavné lamely na prstech, takže je schopen šplhat i po skle. Substrát suchý či jen mírně vlhký, např. směs písku a rašeliny či jiné zeminy. Dostatek silných větví, kusů kůry (např. korkové) a kamenů, vhodné je polepení zadní, případně i bočních stěn terária kameny a kůrou. Miska s vodou. Denní teploty 25-30 °C, noční asi 18-22 °C. Vzhledem k tomu, že v přírodě žije vysoko v horách, je vhodný pokles nočních teplot ještě výraznější, ale podle praktických zkušeností v teráriu je schopen se úspěšně rozmnožovat i při malém poklesu jen na tzv. pokojovou teplotu. Relativní vlhkost vzduchu střední, v zimě je vhodné vlhkost zvýšit. Krmení malými cvrčky a smýkaným hmyzem. Chov nejlépe v páru, společný chov více samic je teoreticky možný, ale nelze vyloučit vzájemnou agresivitu. Během roku má samice několik snůšek obvykle po 2 vejcích s tvrdou vápenitou skořápkou o rozměrech 11,34-12,26 x 8,96-9,58 mm. Většinou je zahrabává do substrátu, ale zaznamenal jsem i přilepení na stěnu terária. Inkubace ve spíše suchém substrátu při teplotách 24-28 °C. I když jde o horský druh, jeví se jako velmi adaptabilní a v terarijním chovu nenáročný, dobře se rozmnožuje.

P_reissii_02.jpg

Poznámka: Do rodu Phyllodactylus Gray, 1828 se v minulosti řadilo mnoho druhů gekonů z různých oblastí světa. Po několika revizích představuje rod Phyllodactylus v současnosti pouze asi 42 známých druhů z Jižní, Střední až Severní Ameriky a některých přilehlých ostrovů (např. Galapágy). Ostatní podobní gekoni jsou nyní řazeni do několika jiných rodů, např. Afrogecko Bauer et al., 1997 z jižní Afriky, Asaccus Dixon et Anderson, 1973 z Blízkého a Středního východu, Cryptactites Bauer et al., 1997 z jižní Afriky, Dixonius Bauer et al., 1997 z jihovýchodní Asie, Euleptes Fitzinger, 1843 z jižní Evropy, Goggia Bauer et al., 1997 z jižní Afriky, Haemodracon Bauer et al., 1997 ze Sokotry, Matoatoa Nussbaum et al., 1998 z Madagaskaru či Paroedura Günther, 1879 z Madagaskaru a Komor.

(podle časopisu Akvárium teárium, 2004, 47 (8): 46)

 

Comments

     

    You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.