You are here » home articles geckos Hemidactylus prashadi SMITH 1935

Hemidactylus prashadi SMITH 1935

Author: Radek Frýželka 27.11.2006 Category: geckos

VÝSKYT: Jižní Indie.Goa a Karnakata

POPIS: Subtilní gekon, barva hnědá až zeleno hnědá se žlutými kroužky na zádech. Břicho je bělošedé až žluté. Horní část těla mají posetou drobnými výrůstky, které na ocásku přecházejí v drobné trny.

BIOTOP: Žijí ve střední Indii v kopcovitých a zalesněných oblastech, často využívají k životu stavby vytvořené lidmi (mosty, tunely, zídky kolem cest a opuštěné domy). Obývají také skály a pahorky s vhodnými štěrbinami na úkryt. Jsou plaší, proto nežijí ve vesnicích na lidských obydlích, tak jako mnozí z rodu Hemidactylus, lákají je ale opuštěné zídky a studny v jejich blízkosti. Většinou je nalezneme u vodních toků, stálých ale i nestálých.

AKTIVITA: Ožívají za soumraku a jejich aktivita končí v brzkých ranních hodinách. Za nocí, kdy je zataženo, jsou aktivní jen první hodinu po soumraku a snaží se ulovit co nejvíce potravy. Tito Hemidactylové loví létající hmyz, ale nepohrdnou mravenci, menšími brouky a pralesními šváby.               
V přírodě žijí v párech, kdy samci přísně střeží své teritorium. Při námluvách a ohrožení vydávají pískavé zvuky.

CHOV: V zajetí se mi osvědčil chov jednoho samce a dvou samic. Samice nejsou vůči sobě agresivní a dobře se snáší. Tuto skupinu chovám v nádrži 45-50-60 cm, na dně je asi 10 cm vysoká vrstva rašeliny a mám zde naaranžovány korkové kůry a živé květiny (ficus benjamin).

Chovné období začíná začátkem prosince. V tu to dobu začne samec potřepávat hlavičkou a esovitými pohyby ocásku upoutávat pozornost samic. Asi po týdnu namlouvání se objeví první páření a za další dva týdny první vejce. Samice nejprve vyhrabou několik mělkých jamek po celém teráriu, druhý den nakupí mohylu v rohu terária a tam nalezneme vejce. Zahrabávají je asi 10 cm hluboko do substrátu. Doba kladení  trvá téměř do poloviny června. Vejce jsou většinou dvě od samice, jednou za týden až čtrnáct dnů. Vejce jsou oválná o rozměrech 8-10 mm na 5-6 mm s vápenitou skořápkou.

Líhnu je na mírně vlhkém kočkolitu. Při teplotě 25st. se líhnou mláďata po 63 dnech. Jsou asi 6-7 cm velká, tmavě hnědá se žlutými skvrnami po těle. Nedoporučuji odchov více jak šesti mláďat v odchovně o rozměrech 30-30-40 cm a i zde musí být dostatečné množství úkrytů (korková kůra).

Mláďatům dávám malé cvrčky, které obaluji ve směsi 1díl nektonu a 1 díl mletého vápence. Pohlavní dospělost u těchto gekonů začíná asi ve dvanáctém měsíci života.

Dospělá zvířata jsou náchylná na nedostatek vápníku, proto jim podávám cvrčky také obalované ve směsi nektonu a mletého vápence, stejně jako mláďatům. Je dobré, když mají samice před začátkem chovné sezony podobné vápníkové boule jak je známe u Phelsum.

Jak jsem již uvedl, chovná sezona začíná začátkem prosince a to mají v teráriu teplotu 29-31st. s nočním poklesem o 3-4 st. a rosím denně. Od dubna do června je teplota stejná, ale rosím 2 krát týdně. V červenci snížím teplotu na 24-25 st. a nerosím, kolem listopadu  teplotu zvedám na 29-31st. a až do února rosím denně.

Hemidactylus prashadi jsou nenároční a vděční chovanci, jejich chov mohu doporučit každému chovateli.

 

Comments

   

  You must be registered and loged in for adding comments and discussion threads.

  Hemidactylus prashadi

  Hemidactylus prashadi
  30.11.2006 - Radek Frýželka

  Hemidactylus prashadi

  Hemidactylus prashadi
  30.11.2006 - Radek Frýželka

  Hemidactylus prashadi

  Hemidactylus prashadi
  30.11.2006 - Radek Frýželka

  Hemidactylus prashadi

  Hemidactylus prashadi
  30.11.2006 - Radek Frýželka