Jste zde » úvod články terrariums,-technics RACK

RACK

Autor: Tomáš Stefek 04.05.2006 Kategorie: terária, terarijní technika

Dobrý den. Jmenuji se Tomáš Stefek a rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti se stavbou terárií typu "rack". Nedávno jsem se musel rozhodnout jaký typ terárií pro své (tehdy ještě budoucí) gutaty zvolím. Po delším promýšlení tohoto problému jsem došel k závěru, že tento typ bude nejvýhodnější jak ze stránky prostorové a manipulační tak i finanční.

První věcí, kterou jsem si musel uvědomit bylo to, jaké plastové nádrže zvolím, jakožto vlastní terária. Požadavky byly: dostatečná velikost, průhlednost a nízká cena. Po dlouhém vybírání jsem se rozhodl pro nádrže, (které si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích), které bylo nutno nějak odvětrat, tzn. vrtačka a piplavá práce, ze které se Vám po chvíli začne dělat špatně.

Dále topení. To jsem řešil jednoduše zakoupením čtyř topných kabelů délky 4m a výkonu 25W. Jejich umístění je ve vyfrézované drážce šířky 1cm a hloubky 0,5cm. Přichyceny jsou jednoduše lepící páskou a vyvedeny bokem skříně.

Světlo - 2 staré, použité (avšak plně funkční) světelné kryty, každy pro dvě 120cm dlouhé trubicové zářivky.

Poslední věcí bylo měření celého kompletu. Poté stačilo zajít za místním stolařem, vybrat si vzor lamina a počkat až zavolá, že už je hotov. Po sešroubování desek vznikla dvoupatrová skřín o velikostech (156x56x58 - DxVxH). Na jednu její boční stěnu jsem přilepil magnet, na který zavěšuji kleště k odstraňování výkalů a pinzetu, a tím sem vyřešil problém těchto věčně ztracených věcí.

Při zkušebním provozu jsem zjístil, že k vytvoření optimální teploty stačí dva kabely ve spodní a pouze jeden v horní drážce. A co se týče světla, bohatě dostačuje jedna "trubicovka" pro každé patro, umístěná ve vyšším z úchytů.

Nakonec přikládám orientační cenové údaje a samozdřejmě pár fotografií.

Přibližné náklady:

 • plastové nádrže 10 ks/50 Kč = 500 Kč
 • topné kabely 3 ks/200 Kč = 600 Kč
 • světelné kryty 2 ks/ 200 Kč = 400 Kč
 • zářivky 2 ks/100 Kč = 200 Kč
 • lamino = 1.600 Kč
 • kleště = 80 Kč
 • celkem přibližně = 3.380 Kč

Po několika měsíčním provozu můžu říct, že toto zařízení funguje bezvadně. Zejména manipulace při mytí je absolutně nesrovnatelná se skleněnými terárii. Já osobně v něm chovám dospívající gutaty, ale určitě by nebylo špatné třeba pro mladé hroznýše nebo krajty. Do budoucna plánuju postavit něco podobného, ale s většími nádržemi pro dospělé páry. Základním problémem je ovšem nedostupnost vhodných nádrží. Pokud o nějakých víte, budu velice rád, když mi dáte vědět.

Doufám, že tento článek bude alespoň nějakým přinosem pro některé z Vás. A že se se mnou rádi podělíte o vlastní zkušenosti.

 

Komentáře

   

  Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.

  topný kabel

  topný kabel
  04.05.2006 - Tomáš Stefek

  otevírání

  otevírání
  04.05.2006 - Tomáš Stefek

  kleště

  kleště
  04.05.2006 - Tomáš Stefek

  rack

  rack
  04.05.2006 - Tomáš Stefek

  rack

  rack
  04.05.2006 - Tomáš Stefek

  rack

  rack
  04.05.2006 - Tomáš Stefek