Jste zde » úvod články terária, terarijní technika Stavba pokojového terária

Stavba pokojového terária

Autor: Jaroslav Forejt 08.03.2006 Kategorie: terária, terarijní technika

Celou dobu, co dělám teraristiku, jsem se věnoval gekonům, hlavně podčeledi Eublepharinae. Již rok mám ale doma krásného samce Physignathus cocincinus, odchoval jsem si ho od pindi, kterého jsem zachránil před smrtí ve zverimexu (druhá agama jim tam do týdne zemřela). Nyní nastala otázka co sním současné terárium mu již bylo docela malé, a viděl jsem jak z něj vyrůstá. Měl jsem v mysli dvě řešení – Prodat samce, nebo rozšířit chov a pokusit se o chov 1,2-3. Druhá odpověď mi byla přijatelnější proto jsem začal budovat terárium. Terárium je umístěno v úzké místnosti 130 x 100 x 150 cm (šířka x hloubka x výška)

Co bylo potřeba:

Na konstrukci trámky 2,5 x 3 cm, střechu tvoří deska z masivu dále jsem využil lišty pro posuv skla, skleněné dveře, a obložení (laminátové lamely). Na stavbu skály s bazénem jsem použil nádobu 50 x 30 x 20, dřevotřískovou desku, a zbytky trámků z konstrukce. Skála je vytvořena ze stavební textilie a směsi betonu s novinami.

Vše jsem (tedy přítelkyně) vymaloval venkovním primalexem tónovaným do různých odstínů. Větve byly nařezány v lese. Osázení zajišťuje květina Scindapsus. Jako substrát jsem zvolil mulčovací kůru. K elektroinstalaci jsem využil 3 zavěšené žárovky v květináči a jedno zářivkové těleso. Ještě jsem potřeboval spojovací materiál (šrouby, hřebíky, hmoždinky)

No a jak to začalo a skončilo:

Nejdříve jsem si přišrouboval nosníky střechy. Trámky jsem šrouboval do výšky 150 cm (vrtat 12 děr do panelu byl záhul jelikož jsem neměl moc dobrou vrtačku). Na ukotvené trámky jsem položil střechu a přišrouboval ji k trámům. Bazén jsem vytvořil přišroubováním dřevěné desky do rohu místnosti, ve výšce asi 70cm a do ní jsem vyřízl otvor, do kterého jsem zasadil bazén stejným způsobem, jako se usazuje dřez do kuchyňské linky.

Nyní přišla na řadu skála. Od bazénu ke stropu jsem natáhl stavařskou textilii a od bazénu k podlaze taktéž. Textilii jsem dotvaroval pomocí zmuchlaných novin. Beton jsem si připravil směsí cementu a písku 1:3 rozředěný vodou a přidal jsem natrhané noviny. Tuto tužší směs jsem nanášel špachtlí na tkaninu. Do druhého dne jsem ji nechal zaschnout. Po zaschnutí jsem zjistil nedostatek v tom, že se beton na některých místech olupoval. Proto jsem ho a kde držel tam jsem ho nechal. Holá místa jsem nastříkal montážní pěnou což byl dobrý nápad a efekt vypadá moc hezky.

Dále přišlo na řadu malování. Celé terárium vymalovala má přítelkyně. Používala několik odstínů barev a nanášela je houbičkou na nádobí. S její práci jsem byl nad míru spokojen a proto ji ještě jednou děkuji.

Větve jsem nařezal v lese a do terária je pomocí vrutů pevně umístil. Elektroinstalaci tvoří zářivka 18W pro osvětlení a tři 40W žárovky zavěšené v květníku vždy nad větví a jedna nad bazénem. Cyklus zajišťují spínací hodiny.

Rám na dveře jsem zhotovil z již zmiňovaných trámů. Horní sokl a jednu volnou bočnici jsem obložil lamelami v barvě buku. Do zbylého otvoru jsem do posuvných kolejnic umístil dvě skleněné desky, tloušťky 5mm a rozměru 550 x 1285 mm, které tvoří posuvné dveře.

Květiny jsem umisťoval v květináčích a truhlíku zavěšené tak, aby do nich Agamy nemohly. Jako podklad jsem nasypal mulčovací kůru.

Větrání budou zajišťovat netěsnosti v dvířkách a pokud by to nestačilo umístím do střechy plastové větrací mřížky.

Výsledek:

Se stavbou jsem velmi spokojen vše šlo podle plánu, agamy se již zabydlují prozatím jen samec. Jedna samice je v karanténě a druhá čeká až si pro ni přijedu. Doufám že se příští rok dočkám odchovu a pokud ne alespoň se pokusím tak držte palce.

 

Komentáře

   

  Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt

  terárium

  terárium
  08.03.2006 - Jaroslav Forejt