Jste zde » úvod články hadi Krajta královská - chov a rozmnožení v teráriu

Krajta královská - chov a rozmnožení v teráriu

Autor: Pavel Böhm 18.04.2003 Kategorie: hadi

Krajta královská - chov a rozmnožení v teráriu.
(Python regius)

 

Počet ventrálních štítků191 - 210
Počet řad šupin uprostřed těla50 - 65
Počet párů podocasních štítků27 - 37

Tato krajta má nejen hezké zbarvení, ale jen občas se najde jedinec, který by byl kousavý. Obývá pobřeží západní Afriky a střední Afriku od Senegalu na západě po Súdán a Ugandu na východě.

Moje dva páry jsem získal jednotlivě. První pár jsem odkoupil od "chovatele" (jen si tak říkal) v červnu 1995, který je krmil jednou za tři měsíce a udržoval ve špinavém teráriu teplotu 17-18° C. Bohužel i tací jsou mezi námi. V té době jim bylo asi tři a půl roku. Jejich zdravotní stav byl dost kritický. Byly vyhublé tak, že jim v některých partiích byla vidět žebra. Trvalo mi rok než jsem je dostal do kondice. Ze začátku jsem krmil méně a dávky jsem postupem času zvyšoval. Ovšem hned od začátku dostávaly velké dávky vitamínů, hlavně C, B, D, vápník a další.

Druhý pár jsem koupil na burze (Praha - Eden 7/1997) každého zvláš». Jednoho od fa B.A.R. který mi po dvou dnech zahynul na velké množství parazitů ve střevech. Při telefonickém upozornění na pravděpodobnou nákazu u jejich prodávaných zvířat a žádost o navrácení peněz jsem byl odmítnut dost nevybíravým způsobem i když byla předložena zpráva o pitvě (VETERINÁRNÍ ASANAČNÍ ÚSTAV). Uhynulý exemplář byla samice. Samec byl zakoupen na burze od soukromého chovatele a ten byl v pořádku a v kondici. Při koupi byl jeho věk, podle sdělení majitele čtyři roky.

5.února 1998 jsem pozoroval oba samce při zápase. Snažil se jeden druhého tělem přitlačit k zemi propleteni v závitech. Tento stav trval skoro celý den. Druhý den se nic nedělo až v ranních hodinách 7. února jsem pozoroval páření. Spojení trvalo asi 5 hodin. Druhý a třetí den se vše opakovalo. Po třech týdnech se samice natahovala na větvi v blízkosti žárovky. Když pak začala asi po dvou měsících obracet břicho vzhůru byl jsem si jist, že se páření povedlo. Ovšem koncem třetího měsíce se krajta začala chovat normálně. Březost simulovala dost věrohodně.

Znovu jsem to zkusil na podzim, kdy jsem jim udělal znovu období deš»ů. Páření probíhalo 4 - 6. ledna. Po tuto dobu všechny krajty žraly pravidelně. Opakoval se způsob chování při vyhřívání. 21.4.1999 snesla samice v malém přístřešku pět velikých vajec, kterých jsem si všiml až k večeru, protože vajíčka ovinula svým tělem tak, že nebyla vidět. Při kontrole se snažila kousat. V té době bylo v teráriu 31° C a 70% vlhkosti vzduchu. Vlhkost mi dělala největší starost, proto jsem vajíčka 23.4.1999 přenesl do inkubátoru.

Vněm jsem nastavil teplotu 31 - 32°C a vlhkost se pohybovala mezi 95 - 100%. Plenu měním každý 3 - 4 den a molitanovou podložku po třech týdnech. Tu pak vyperu a znovu použiji. Ovšem po několika vypráních se molitan začíná drolit, takže je lepší mít nějaké podložky v zásobě.

10.5.1999 se začaly povrchy vajíček znatelně propadat a 27.5.1999 se na jednom vajíčku objevila skvrna s plísní. Skvrnu jsem potíral v 10 hodinových intervalech tekutým roztokem Myco - Decidinu (ANTIMYKOTIKUM) po dobu tří dnů. Skvrna po této době zmizela, jako by na tomto vajíčku nikdy nebyla.

18.6.1999 jsem prostřihl tři vajíčka do tvaru V, abych zjistil jsou-li krajtičky živé. Na dotyk reagovaly prudkými stahy. Na mláďata tento zásah neměl žádný vliv.

První mládě vystrčilo hlavu 25.6.1999 z neprostřiženého vajíčka, druhé 26.6.1999 už z prostřiženého vajíčka, třetí a čtvrté 27.6.1999 prostřižená vajíčka a poslední páté z druhého neprostřiženého vajíčka 28.6.1999. Poslední krajtička opustila vaječný obal dne 30.6.1999.

Dvě mláďata byla větší než zbývající tři. Po týdnu se poprvé svlékly a po deseti dnech začaly přijímat potravu (holátka).

U těchto krajt je důležité navození období sucha a období deš»ů. V inkubátoru je důležité udržet teplotu a hlavně vysokou vlhkost, která nesmí spadnout pod 90%. Na vajíčka nesmí odkapávat kondenzující voda na vrchním víku jinak hrozí výskyt plísní.

 

Böhm Pavel

 

Komentáře

   

  Pro vkládání komentářů a diskusních vláken musíte být registrovaní a přihlášení.

  Python regius

  Python regius
  18.04.2003 - Pavel Böhm

  Python regius

  Python regius
  18.04.2003 - Pavel Böhm

  Python regius

  Python regius
  18.04.2003 - Pavel Böhm

  Inkubátor pro vajíčka Python regius

  Inkubátor pro vajíčka Python regius
  18.04.2003 - Pavel Böhm